Starogard uczcił pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

13 kwietnia na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich władze miasta, powiatu, delegacje najważniejszych instytucji, wojsko oraz mieszkańcy oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej w jej 77. rocznicę.

Uroczystość na Starym Cmentarzu rozpoczęło okolicznościowe wystąpienie pułkownika Czesława Kosianowicza, Prezesa Koła Nr 34 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. – Każdego roku przychodzimy pod ten pomnik przede wszystkim dlatego, że pamiętamy o zbrodni i jej ofiarach. Pamiętamy o zbrodni popełnionej na ludziach. Pamiętamy też o zbrodni, którą próbowano wykonać na całym narodzie. Pamiętamy o tych, którzy oddali życie w Katyniu, Miednoje, Twerze i w innych miejscach, w całej sowieckiej Rosji. Przychodzimy tu co roku, bo chcemy pamiętać o tamtej tragedii i o jej ofiarach – mówił Czesław Kosianowicz.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił także poseł na Sejm RP Jan Kilian. Modlitwę za ofiary odmówił ks. Dziekan Józef Pick. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod zbiorową mogiłą starogardzian – ofiar II wojny światowej. Oprawę muzyczną obchodów zapewnili artyści z Teatru Kuźnia Bracka.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl