Starogard uczcił 97. rocznicę powrotu do Macierzy

29 stycznia władze samorządowe oraz delegacje najważniejszych miejskich instytucji złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości przy ul. Paderewskiego. Okolicznościowe przemówienia wygłosili poseł na Sejm RP Jan Kilian i sekretarz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kociewskiej Ryszard Szwoch. W uroczystościach upamiętniających wkroczenie do Starogardu polskiej armii uczestniczyli mieszkańcy, a także młodzież ze starogardzkich szkół z towarzyszeniem pocztów sztandarowych.

Po zakończeniu I wojny światowej mieszkańcy Pomorza z radością przyjęli płynące z Francji informacje. Podczas konferencji w Wersalu zapadła decyzja, że Starogard, Tczew, Świecie, Gniew i Pelplin wracają do Rzeczypospolitej. Kociewiacy musieli jednak trochę poczekać na przyłączenie do odradzającej się po latach zaborów niepodległej Polski.

Mimo przejmującego zimna, 29 stycznia 1920 roku starogardzianie z entuzjazmem wylegli na ulice, ciesząc się z odzyskanej wolności. Na zachowanych z tamtego dnia fotografiach widać pięknie udekorowany Rynek na powitanie polskich żołnierzy z Błękitnej Armii generała Józefa Hallera. 1. Pułk Ułanów Krechowieckich wkroczył do Starogardu od strony Pelplina. Na fasadach budynków powiewały biało-czerwone flagi. Mieszkańcy przygotowali bramy powitalne z napisami: „Niech żyje żołnierz polski” oraz „Królowo Korony Polskiej módl się za nami”. Na widok polskiej armii, przejeżdżającej przez Rynek, wykrzykiwali „Niech żyją” i  głośno śpiewali „Rotę” Marii Konopnickiej.

Polskie wojsko tego dnia uroczyście powitały też nowo mianowane władze miasta i powiatu, duchowieństwo katolickie, przywódcy polskich organizacji i członkowie polskich towarzystw.

Jak czytamy w pierwszym tomie „Dziejów Starogardu”, powstałym pod redakcją Mariana Kallasa: „Ostatnim akcentem uroczystości związanych z przyłączeniem Starogardu do Polski było uroczyste powitanie w mieście 4 lutego 1920 r. gen. Józefa Hallera – dowódcy Frontu Pomorskiego, dużego związku wojskowego, który przejął Pomorze z rąk niemieckich”.

Inkorporacja Starogardu do Polski, która nastąpiła w wyniku zajęcia miasta przez polskie wojsko i przekazanie władzy przedstawicielom ludności polskiej w dniu 29 stycznia 1920 r., zapoczątkowała nowy etap w historii miasta, już w granicach II Rzeczypospolitej. O tych wydarzeniach trzeba pamiętać, ponieważ są częścią naszej tożsamości.