Starogard „Symbolem” Nowej Generacji Usług Publicznych

Starogard Gdański otrzymał prestiżowy tytuł „Symbol Polskiej Samorządności 2021”. Znalazł się w gronie dziesięciu gmin i powiatów w Polsce, których działania na rzecz rozwoju polskiej lokalnej samorządności zostały dostrzeżone i wysoko ocenione. Nagrodę odebrał prezydent miasta podczas uroczystej gali 18 listopada w Katowicach. Starogard został doceniony za dynamiczny rozwój miasta, współdziałanie z innymi samorządami, organizacjami pozarządowymi i biznesem oraz budowanie pozytywnych relacji na linii samorząd-mieszkaniec.

„Symbol” to ogólnopolski program promocyjny, którego celem jest promowanie najlepszych w swoich branżach przedsiębiorstw, instytucji, samorządów i jednostek naukowych. Jego inicjatorami są dziennikarze „Monitora Rynkowego” niezależnego dodatku „Gazety Prawnej” oraz „Monitora Biznesu” związanego z dziennikiem „Rzeczpospolita”. Nagrodę od 11 lat przyznaje Kapituła pod przewodnictwem Henryka Warkocza – prezesa Iterdont Support Q Sp. z o.o.

Przy ocenie nominowanych Kapituła pod uwagę brała w szczególności osiągnięcia i działalność miast, gmin i powiatów w różnych obszarach, które służyć mogą za dobry przykład dla innych polskich samorządów. Ocena odbywa się na podstawie danych statystyczne oraz specjalnej ankiety.

Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak z rąk redaktora naczelnego Monitora Rynkowego i Monitora Biznesu Jakuba Lisieckiego odbiera nagrodę dla miasta tytuł „Symbol Polskiej Samorządności 2021”

– „Symbol” to potęga, to szeroko pojęta jakość, wreszcie to znak, że każdy, kto się nim posługuje, stanowi wzór dla innych – jest bowiem przykładem podmiotu, który jest blisko ludzi, jest z nimi każdego dnia i skutecznie przyczynia się do rozwoju demokratycznej Polski – mówił Jakub Lisiecki – redaktor naczelny „Monitora Rynkowego” oraz „Monitora Biznesu”. – Dlatego podczas tegorocznej Gali nagradzamy reprezentantów szeroko pojętych usług publicznych, jakie są wykonywane dla dobra wszystkich obywateli. Nagradzamy firmy, przedsiębiorstwa, instytucje i samorządy, które działając na swoich lokalnych rynkach, charakteryzują się najwyższą jakością zarządzania, innowacyjnością, sprawnością w pozyskiwaniu i dysponowaniu środkami unijnymi, dbałością o ekologię, ale nade wszystko o szeroko pojęte dobro mieszkańców. Przyznajemy „symbole” przedstawicielom Nowej Generacji Usług Publicznych – spuentował redaktor.

Starogard Gdański znalazł się w gronie 10 miast, gmin i powiatów w Polsce, które sięgnęły po prestiżowy tytuł „Symbol 2021”.

Prezentacja miasta Starogard Gdański podczas finałowej gali konkursowej „Symbol 2021”

– Zmiany społeczno-gospodarcze, poprawa infrastruktury i niesamowity rozwój – tak krótko można scharakteryzować ostatnie 6 lat w Starogardzie Gdańskim, gdzie wykonano wiele ważnych inwestycji, które poprawiły jakość życia mieszkańców. Miasto cieszy się dużym zaufaniem społecznym, kieruje uwagę na potrzeby mieszkańców i z powodzeniem współpracuje z lokalnymi i wojewódzkimi samorządami, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami, czym w pełni zasłużyło na tytuł „Symbolu Polskiej Samorządności 2021” – powiedziała podczas prezentacji filmu promocyjnego Starogardu Gdańskiego prowadząca Joanna Drzazga-Lisiecka- członkini Kapituły Konkursowej.

Nagrodę z rąk redaktora naczelnego Jakuba Lisieckiego odebrał prezydent miasta Janusz Stankowiak.

W imieniu wszystkich mieszkańców Starogardu Gdańskiego za wyróżnienie „Symbol Polskiej Samorządności 2021” podziękował Prezydent Miasta Janusz Stankowiak

– To kolejne wyjątkowe i bardzo cenne wyróżnienie dla miasta, które przejmuję w imieniu wszystkich mieszkańców Starogardu Gdańskiego i w ich imieniu bardzo dziękuję Kapitule za tę niezwykłą nagrodę. Mottem naszego miasta jest hasło „Tu rodzą się gwiazdy”. Między innymi w Starogardzie Gdańskim urodził się Kazimierz Deyna, a swoją karierę rozpoczynał Andrzej Grubba. Hasło można interpretować w różny sposób, bo do tych „gwiazd” zaliczamy nie tylko wybitnych sportowców, działaczy kulturalnych, muzyków, pisarzy czy innych artystów, ale również przedsiębiorców i działaczy społecznych, którzy o rozwoju Starogardu myślą w sposób aktywny i nieszablonowy, a swoje pomysły skutecznie przekuwają w rzeczywistość. Jeszcze raz dziękując, zapraszam do stolicy Kociewia, bo Starogard to miasto przyszłości – mówił podczas gali prezydent Janusz Stankowiak.

Oprócz Symboli 2021 podczas gali wręczone zostały również statuetki liderów Nowej Generacji Usług Publicznych w zakresie ekologii, służby zdrowia, innowacji i spółdzielczości mieszkaniowej.

Panel ekspercki z udziałem samorządowców m.in. z Konina, Sanoka, Supraśla i Kozienic

Samorządowcy, przedstawiciele spółek komunalnych, szpitali, czy spółdzielni mieszkaniowych, którzy zjechali z całej Polski do Katowic mieli też przyjemność uczestniczyć w panelu eksperckim na temat współczesnej gospodarki zarówno w ujęciu globalnym, jak i lokalnym.  Podczas  dyskusji prezentowali  przykłady dobrych praktyk w obszarze samorządowych działań, dotyczących ochrony środowiska, ekologii i edukacji ekologicznej młodego pokolenia, a także budownictwa mieszkaniowego.

Gala w katowickim Hotelu Monopol odbyła się się pod patronatem m.in: Komisji Europejskiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

fot. Magdalena Dalecka