Starogard świeci przykładem

Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego w Warszawie nagrodził Starogard Gdańsk w konkursie na „Najlepiej oświetloną gminę i miasto 2019 roku” oraz „Najlepszą inwestycję oświetleniową 2019 roku”. Komisja Konkursowa przyznała Gminie Miejskiej Starogard Gdański I nagrodę w kategorii „Oświetlenie dróg i terenów publicznych” oraz I nagrodę w kategorii „Oświetlenie terenów rekreacyjnych, parków i małej architektury”.

W konkursie na „Najlepiej oświetloną gminę i miasto 2019 roku” oraz „Najlepszą inwestycję oświetleniową 2019 roku” dwie pierwsze nagrody trafiły do Starogardu Gdańskiego.

Ulica Unii Europejskiej oświetlona w nowej ledowej technologii

W kategorii OŚWIETLENIE DRÓG i TERENÓW PUBLICZNYCH miasto otrzymało I nagrodą za wymianę opraw oświetleniowych na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, budowę i skomunikowanie węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim oraz i inteligentne oświetlenie przejść dla pieszych w ramach inwestycji „Starogard Gdański bezpiecznym miastem dla pieszych – etap I” .

W kategorii OŚWIETLENIE TERENÓW REKREACYJNYCH, PARKÓW I MAŁEJ ARCHITEKTURY miasto otrzymało również I nagrodą za modernizację parku miejskiego w ramach projektu pn.: „Zachowanie wartości przyrodniczych i krajobrazowych korytarza ekologicznego doliny Wierzycy przez ochronę bioróżnorodności oraz ukierunkowanie wykorzystania tego obszaru”.

Oświetlony most w starogardzkim parku miejskim

Nagrody odebrał prezydent miasta Janusz Stankowiak 5 lutego 2020 roku podczas Gali otwarcia 28.Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO 2020 i 18.Międzynarodowych Targów ELEKTROTECHNIKA 2020. Wręczyli mu je prezes PZPO Marek Orłowski, Sylwia Wilczyńska Kierownik Biura PZPO oraz Krzysztof Nowakowski przewodniczący Komisji Konkursowej. 

Prezydent Janusz Stankowiak podziękował Polskiemu Związkowi Przemysłu Oświetleniowego i szanownej Kapitule oceniającej za otrzymane nagrody w konkursie.

– W imieniu wszystkich mieszkańców Starogardu Gdańskiego bardzo dziękuję Kapitule za to ważne wyróżnienie, które jest niezwykle nienobilitujące.  Starogardzianie mają kolejny powód do dumy – powiedział Janusz Stankowiak. –  W strategii rozwoju naszego miasta światło odgrywa niezwykle ważną rolę. Przyjęliśmy filozofię, że światło ma stanowić element nie tylko dekoracyjny czy estetyzujący, ale ma inspirować inwestorów, przedsiębiorców, mieszkańców czy deweloperów. To sprawdza się w praktyce, dlatego zachęcam włodarzy innych miasta i gmin, aby w ten sposób myśleli o swoich „małych ojczyznach”. Miejska przestrzeń publiczna ma być nie tylko piękna, ale przede wszystkim bezpieczna i to nie tylko w dzień, ale przede wszystkim w nocy, kiedy te wspólne przestrzenie, dzięki światłu stają się jasne i przyjazne. Mając na uwadze to, jak wysoko Komisja oceniła naszą pracę, prace wielu ludzi, dzisiaj mogę powiedzieć, że Starogard Gdański świeci przykładem. Parafrazując znane powiedzenie „idźcie w stronę światła” powiem przewrotnie „idźcie w stronę Starogardu Gdańskiego” – zakończył prezydent.

Starogard Gdański zdobył dwie I nagrody w finale konkursu na Najlepiej oświetloną gminę i miasto 2019 roku” oraz „Najlepszą inwestycję oświetleniową 2019 roku” , w którym konkurowało 41 samorządów

Nagrody przyznawała samorządom Komisja Konkursowa Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego w Warszawie. Po wstępnej weryfikacji zgłoszeń, Komisja do ścisłego finału zakwalifikowała 41 inwestycji.  Każdą z nich Komisja odwiedziła i oceniła jakość wykonanych urządzeń oświetleniowych na miejscu. W Starogardzie gościła 18 grudnia 2019 roku. 

W uzasadnieniu werdyktu Komisja podkreśliła wysoką jakość oraz rewitalizacyjny charakter inwestycji oświetleniowych w Starogardzie Gdańskim. Zaznaczyła, że dzięki przemyślanemu i spójnemu systemowi oświetlenia – w połączeniu z innymi inwestycjami infrastrukturalnymi – odtworzono przyjazną przestrzeń publiczną w centralnym obszarze miasta (Rynek i okolica dworca kolejowego PKP). Na szczególne uznanie ich zdaniem zasłużyło również zastosowane oświetlenie dla ciągów pieszych, pieszo-jezdnych, a także przejść dla pieszych oraz iluminacje obiektów – dworca, pomników i skwerów.

Starogardzkie iluminacje z klimatycznie oświetlonym dworcem PKP w tle

W przypadku oświetlenia parku miejskiego Komisja doceniła nowoczesne rozwiązania do oświetlenia: alejek spacerowych, skweru, tężni, placu zabaw oraz mostu, prawidłowość wykonania poszczególnych elementów oświetlenia, a także ich spójny z wcześniejszymi inwestycjami oświetleniowymi charakter.

Latarnie, które”widzą” pieszego

Komisja wyróżniła zastosowaną w parku miejskim innowację oświetleniową – tzw. inteligentne oświetlenie nadążne.

– To doskonałe rozwiązanie dla wielu miejskich obszarów rekreacyjno-wypoczynkowych, które nie wymagają stałego, jednostajnego oświetlenia przez całą dobę, bo np. nocą te obiekty nie są odwiedzane. Zastosowane oświetlenie wykrywa ruch w alejkach, latarnie świecą mocniej, gdy widzą pieszego, dzięki temu miasto lub gmina może oszczędzać energię – powiedział Miłosz Szczepanek członek Komisji konkursowej PZPO.

Zastosowane w starogardzkim parku miejskim oświetlenie wykrywa ruch w alejkach i w ten sposób oszczędza energię.

Nowe latarnie mają dwa tryby pracy: czuwania (wtedy świecą z 60-procentową mocą) oraz akcji, czyli rozjaśnienia do 100 procent w chwili wykrycia pieszego.

Jeśli po alejce nikt się nie przechadza, oświetlenie się przyciemnia. Natomiast, kiedy czujniki ruchu wykryją, że ktoś nadchodzi – system rozjaśni najbliższe latarnie, żeby poruszająca się osoba była w strefie pełnego oświetlenia. W ten sposób, lampy oszczędzają energię. Ponadto system informuje o wszelkich problemach, awariach bądź uszkodzeniach urządzeń wchodzących w jego skład i loguje te zdarzenia w bazie danych.

Sekretarz Stanu Ministerstwa Rozwoju Wojciech Murdzek

Inwestycja wpisała się w nowoczesne trendy elektrotechniczne i oświetleniowe. Jak wspomniał sekretarz stanu Ministerstwa Rozwoju Wojciech Murdzek: „Każde rozwiązanie, które pozwala oszczędzać energię, jest w dzisiejszych czasach pożądane. Liczą się nowoczesne technologie i innowacje oraz  zrównoważony rozwój”. Sekretarz pogratulował wszystkim laureatom, podkreślając, że  otrzymane nagrody zasłużenie są potwierdzeniem i odzwierciedleniem wysiłku wielu ludzi. 

Prezydent Janusz Stankowiak odbiera I nagrodę w kategorii dróg i oświetlenia terenów publicznych  oraz I nagrodę w kategorii oświetlenia terenów rekreacyjnych, parków i małej architektury

28.Międzynarodowe Targi ŚWIATŁO 2020 i 18.Międzynarodowe Targi ELEKTROTECHNIKA 2020 odbyły się pod patronatem Ministerstwa Rozwoju oraz  Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Konkurs odbył się po raz XXI. Jego celem oprócz przyznania i wręczenia nagród,  jest upowszechnianie dobrych praktyk oraz propagowanie aktywności inwestycyjnych w zakresie oświetlenia zarówno w dużych, jak i małych społecznościach miejskich. 

Prezydent zachęcał innych włodarzy miast i gmin, by  traktowali światło jak inspirację  dla inwestorów, przedsiębiorców, mieszkańców czy deweloperów.