Starogard stawia na rozwiązania pozwalające oszczędzać energię

108 paneli fotowoltaicznych stanęło na parkinu przy Urzędzie Miasta w Starogardzie Gdańskim. Konstrukcja zasila w energię elektryczną łącznik w budynku magistratu. Dzięki niej rachunki za prąd w 2023 roku będą niższe. W planach kolejne instalacje.

Drastyczny wzrost cen za energię zmusza polskie samorządy do szukania jeszcze większych oszczędności. We wrześniu br. władze miasta Starogard Gdański zleciły przeprowadzenie wnikliwych analiz kosztów utrzymania nie tylko budynku Urzędu, ale również obiektów użyteczności publicznej podległych Miastu. To działanie służyć ma znalezieniu przestrzeni do pomniejszania tych kosztów.

– Zużycie energii ograniczamy od lat. Na przełomie 2017- 2018 dociepliliśmy cztery szkoły w Starogardzie, korzystając z dofinansowania unijnego. W Szkole Podstawowej Nr 1 zamontowaliśmy również panele fotowoltaiczne, co znacząco wpłynęło na ograniczenie zużycia energii. Od 2018 roku mamy też energooszczędne oświetlenie na starogardzkich ulicach. Wymieniliśmy wtedy ponad 2700 sodowych opraw na ledowe. Z końcem października br. uruchomiliśmy konstrukcję fotowoltaiczną przy Urzędzie Miasta. Instalacja która składa się ze 108 paneli o łącznej mocy 30kW, zasila łącznik w budynku magistratu. Liczymy, że od 2023 roku nasze rachunki za prąd zdecydowanie spadną – powiedział Tadeusz Błędzki zastępca Prezydenta Miasta ds techniczno-inwestycyjnych.

W 2023 roku Miasto zamierza zainstalować dodatkowe panele fotowoltaiczne na dachu budynku Urzędu oraz garaży znajdujących się na urzędowym parkingu. Fotowoltaika pojawić się ma również na obiektach jednostek podległych Gminie.

– Zamierzamy wprowadzić w życie plan, który zakłada zamontowanie paneli na budynkach miejskich, tam gdzie to tylko możliwe. Liczymy na to, że w kolejnych latach w znaczącym stopniu pokryjemy część zapotrzebowania własnych potrzeb energetyczny właśnie z odnawialnych źródeł energii – przekonuje prezydent Starogardu Janusz Stankowiak. – Dzisiaj, w dobie kryzysu energetycznego, liczy się każda oszczędność. Doskonale sprawdzają się wcześniej zrealizowane inwestycje, których celem była energooszczędność. Obecnie przy realizacji nowych staramy się stosować takie rozwiązania, które z założenia pozwalają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej z sieci. Mam też nadzieję, że analizy, które przeprowadziliśmy w budynkach użyteczności publicznej, ograniczą pobór mocy, co również zmniejszy wysokości opłat za energię – dodał Prezydent.

Władze miasta przygotowują też listę zadań, które pomogą obniżyć koszty utrzymania Miasta, a nie zminiejszą komfortu życia mieszkańców.