Starogard spieszy ze wsparciem humanitarnym dla Ukrainy

Śpiwory, karimaty, latarki, powerbanki, nożyce taktyczne, środki chemiczne, bielizna i żywność. To zaopatrzenie, które jedzie ze Starogardu Gdańskiego do miasta partnerskiego Borysław z przeznaczeniem dla żołnierzy walczących o wolność Ukrainy.

Z inicjatywy Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka Miasto Starogard zorganizowało pomoc humanutarną dla żołnierzy walczących w Ukrainie. Towary zakupiło według specyfikacji otrzymanej od mera miasta partnerskiego Borysław. W transporcie znalazły się: żywność o długim terminie ważności, karimaty, śpiwory, bielizna, nożyce taktyczne, powrebanki, latarki, odzież ochronna i kosmetyki. Ich łączna wartość to prawie 90 tys. zł.

Do akcji Prezydent zaprosił również starogardzkich przedsiębiorców. Pomocy udzieliły firmy: EGA, POLMET, Dak-Bud, Gama Sp. z o.o., BROKER, GREGOR-TRANS, EUROBUD oraz Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Firmy dostarczyły towary na łączną kwotę prawie 30 tys. zł.

– Nie widać końca tej wojny. Nie chcemy i nie możemy być bierni. Stąd ta inicjatywa. Chcemy chociaż w ten sposób wesprzeć walczących. Dlatego zwróciłem się do mera miasta Borysław z prośbą o wskazanie potrzeb na tę chwilę. Zakupiliśmy i otrzymaliśmy w darowiźnie wszystkie towary wskazane w specyfikacji. Mam nadzieję, że przydadzą się na froncie – powiedział Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.

Pomysł wsparcia Borysławia poparła Rada Miasta Starogard Gdański, która na sesji w dniu 28 czerwca 2023 r. podjęła stosowną uchwałę. 

Pomoc humanitarna wyjechała ze Starogardu Gdańskiego w środę 16 sierpnia 2023. Przy załadunku pomagali strażacy ze starogardzkiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Towary przewozi Marcin Kurowski. Towarzyszy mu delegacja z Miasta, która po raz pierwszy odwiedzi przy tej okazji partnerskie miasto w Ukrainie – Borysław. Prezydent osobiście przekaże zebrane dary merowi Igorowi Jaworskiemu.