Starogard rozpoczyna akcję „zamaskowani”

Prezydent Miasta Starogard Gdański apeluje do wszystkich mieszkańców miasta – nie wychodźcie z domów bez maseczki zasłaniającej usta i nos. Miasto przygotowuje akcję zaopatrzenia wszystkich starogardzian w ochronne maseczki, które pozwolą ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazy i tym samym – o czym jest przekonany – uratuje niejedno ludzkie życie.

Drodzy starogardzianie!

Zagrożenie zarażeniem wirusem SARS CoV 2 sięgnęło zenitu. Jesteśmy już w fazie transmisji poziomej koronawirusa, który zaraża drogą kropelkową wszystkich wokół: gdy zarażony, chory, a także nosiciel kicha, kaszle, a nawet tylko mówi. Wirus w otoczeniu może utrzymywać się do kilku godzin. W związku z tym proszę nie wychodźcie z domów bez maseczki ochronnej. Dotyczy to wszystkich mieszkańców od najmłodszych do najstarszych, którzy będą poruszać się w przestrzeni publicznej miasta, w drodze do pracy, domu, apteki, po zakupy, czy spacer. Niech nikt nie wychodzi na zewnątrz bez maseczki! Chroń siebie, nie narażaj innych!

Skuteczne są maski zwykłe, kilkuwarstwowe, harmonijkowe, a nawet zrobione w warunkach domowych – uszyte samodzielnie lub zrobione z chustki. Oprócz bezpośredniej ochrony ust i nosa, ograniczają też ruchy mimowolne rąk: drapanie, pocieranie, dotykanie do ust oraz nosa. 

Aby akcja mogła dojść do skutku, aby każdy mieszkaniec był zaopatrzony w maseczkę ochronną, Miasto jest w trakcie zakupu ok. 50 tys. maseczek , które będą rozdawane mieszkańcom za darmo. Pracujemy nad bezpieczną formą ich dostarczenia. 

Od dzisiaj, 1 kwietnia na moje polecenie obowiązkiem wszystkich pracowników Urzędu Miasta jest noszenie masek ochronnych do i z pracy. Mam nadzieję, że będą dla Państwa dobrym przykładem, by tę praktykę uczynić swoim nawykiem aż do odwołania.

Zwracam się też z apelem do wszystkich firm, stowarzyszeń i osób prywatnych, które szyją maseczki bądź są w posiadaniu ich w większej ilości, o dzielenie się nimi z bliskimi, sąsiadami – wszystkimi mieszkańcami. To zdecydowanie usprawni naszą akcję, która być może stanie się ogólnopolską.

Wzorem krajów azjatyckich (Chiny, Tajlandia, Tajwan, Singapur, Japonia), gdzie noszenie maseczek jest zwyczajem powszechnym i europejskich (Czechy, Słowacja), gdzie wprowadzono powszechny obowiązek osłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, akcja „Zamaskowani” ma na celu ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazy i tym samym – o czym jestem przekonany – uratuje niejedno ludzkie życie. Maseczka jest ważniejsza niż rękawice jednorazowe. Ręce zawsze można umyć. Maseczka to lek społeczny. Jego skuteczność zależy od tego, jaka część społeczeństwa w okresie epidemicznym zastosuje się do tego zalecenia, dlatego dobrze, aby objął on całą lokalną społeczność Starogardu Gdańskiego.

Apeluję do Was starogardzianie o samoorganizację i samodyscyplinę. Nawet jeśli w ten sposób uratujemy jedno ludzkie życie, warto podjąć ten trud.

Prezydent Miasta
Starogard Gdański
Janusz Stankowiak

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl