Starogard podróżuje pociągiem „Deyna”

13 marca „Deyna” ruszył w swój pierwszy kurs z Łodzi do Warszawy. W nowym pociągu TLK zawisły plakaty Kazimierza Deyny z herbem Starogardu Gdańskiego. Każdy pasażer dowiedział się, w jakim mieście urodził się Kaka i otrzymał certyfikat podróży „Deyną”.

Punktualnie o 20.34 pociąg IC „Deyna” ruszył z Łodzi do Warszawy. Łączy miasta, w których grał słynny piłkarz. W pierwszą podróż wybrał się prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak i pracownicy magistratu, którzy promowali wśród pasażerów Starogard – miasto narodzin Deyny. W gronie zaproszonych gości znaleźli się znany dziennikarz sportowy i „deynolog” Stefan Szczepłek, prezes Fundacji im. Kazimierza Deyny Janusz Dorosiewicz oraz Wiktor Bołba – kustosz Muzeum Legii Warszawa.

Słodka krówka z logo miasta

IMG_1431

Akcja promocyjna przybliżyła podróżnym sylwetkę piłkarza oraz miasto, w którym stawiał pierwsze sportowe kroki. Pasażerowie otrzymali ulotki z najważniejszymi informacjami o Deynie, o jego życiu i osiągnięciach oraz słodkie krówki z logo naszego miasta. Na ścianach pociągu zawisły plakaty Kazika z herbem Starogardu Gdańskiego, a na stolikach w pociągu pojawiły się książki o Deynie autorstwa Sefana Szczepłka oraz Wiktora Bołby. Wszystkie zostały podpisane przez autorów w trakcie podróży. Z kolei najmłodszym podróżnikom organizatorzy podarowali kolorowanki i kredki. Okazało się, że zabawa wciągnęła nie tylko maluchy, ale też starszych, którzy z zapałem malowali obrazek naszego Kaki. Całej akcji towarzyszyła piosenka „Legenda Deyny”. Pasażerowie reagowali spontanicznie. Wielu z nich przyznawało szczerze, że do tej pory nie wiedziała, gdzie urodził się Kazimierz Deyna, ale po tej akcji na pewno zapamięta nazwę Starogard Gdański.

Egzamin z Deyny

IMG_1506

Punktem kulminacyjnym promocji miasta – był guiz poświęcony patronowi pociągu. Anna Gracz i Olgierd Lichy – pracownicy Wydziału Informacji Społecznej pytali podróżnych m.in. o datę i miejsce urodzenia Kazika, na jakim stadionie stawiał pierwsze piłkarskie kroki, ile razy zagrał w reprezentacji Polski i ile zarobił czerwonych kartek w karierze, jaki miał boiskowy pseudonim i czy kiedykolwiek zdobył Złote Buty. Nie zabrakło też pytania o piosenkę „Legenda Deyny” i informacji, gdzie można jej posłuchać. Pasażerowie chętnie odpowiadali na pytania i doskonale się przy tym bawili. Często korzystali z podpowiedzi na ulotce, ale akurat na pytanie gdzie i kiedy się urodził Kazik Deyna, wszyscy odpowiadali bezbłędnie. Zwycięzcy otrzymywali notatniki i piłeczki z wizerunkiem Kazimierza Deyny.

Deyna naszą coca-colą

Na pytanie dziennikarzy, czy Starogard nie zazdrości Łodzi i Warszawie, że pociąg „Deyna” łączy właśnie te miasta, prezydent Janusz Stankowiak odpowiedział: Łódź znana jest z ulicy Piotrkowskiej, Warszawa z Pałacu Kultury, ale to w Starogardzie urodził się Kazimierz Deyna i to Starogard Gdański słynie z tego, że właśnie w naszym mieście stawiał pierwsze piłkarskie kroki. Gdyby nie Starogard i pierwszy Klub Sportowy „Włókniarz” może nigdy nie mielibyśmy takiej legendy piłki nożnej. Deyna jest twarzą i znakiem firmowym Starogardu. Pamięć o Deynie w naszym mieście jest bardzo żywa i chcieliśmy to pokazać całej Polsce. Przy okazji prezydent zaprosił wszystkich do odwiedzenia Starogardu i zwiedzenia szlaku Deyny.

Starogard pamięta

IMG_1612

Po przyjeździe do stolicy władze Starogardu zwiedziły Muzeum Legii Warszawa i złożyły kwiaty pod pomnikiem Kazimierza Deyny na ul Łazienkowskiej. Tuz przed północą prezydent Janusz Stankowiak założył na posąg piłkarza szalik kibica od wszystkich mieszkańców Starogardu.
Stefan Szczepek przyjaciel piłkarza i autor książki pt. „Deyna” powiedział, że Kazik byłby na pewno dumny z takiego wyróżnienia.

Nazwę dla pociągu relacji Łódź Kaliska-Warszawa Wschodnia wybrali internauci w facebookowej sondzie na profilu PKP Intercity. Propozycja upamiętniająca legendarnego piłkarza zdobyła ponad 9 tys. głosów. TLK „Deyna” będzie odjeżdżać ze stacji Łódź Kaliska o godz. 20:34, a do stolicy dotrze o godz. 22:27. Natomiast z Warszawy Centralnej w kierunku Łodzi będzie wyjeżdżać o godz. 6:05.