Starogard. Pierwszy przystanek triathlonistów

Starogard Gdański to stolica pięknego i nie do końca odkrytego Kociewia. Aktywnego sportowo od zawsze. Zapewne wielu z Was nie zdaje sobie sprawy, ile zasłużonych zawodników dla polskiego sportu wydała ta ziemia i dlaczego właśnie w tej stolicy triathloniści rozpoczną swój bój o zwycięstwo.

Starogard jest jednym z trzech miast, w których  swoje siły i umiejetności sprawdzą triathloniści. W lipcu impreza powtórzy się w Lidzbarku Welskim, a we wrześniu w Bełchatowie. Początek cyklu Triathlon Energy nie jest przypadkowy. Starogard Gdański – to miasto, gdzie rodzą się gwiazdy. Kojarzy się przede wszystkim z trzema dyscyplinami sportowymi. Koszykówką – głownie za sprawą miejscowej drużyny Polpharma Starogard, tenisem stołowym i piłką nożną. Popularnie nazywany ping-pong w Starogardzie zapoczątkował Andrzej Grubba, honorowy obywatel miasta i wybitny tenisista. Natomiast piłka nożna to oczywiście zasługa niekwestionowanej gwiazdy i legendy futbolu Kazimierza Deyny.

Wielcy sportowcy kociewskiej ziemi

deyna-rzez2Z pewnością duch mistrza będzie dopingował uczestników triathlonu, którzy wczesnym rankiem 19 czerwca staną do rywalizacji w trzech dyscyplinach: pływaniu, bieganiu i jeździe na rowerze. Ze swojego krzesełka na trybunie miejskiego stadionu, będzie się „przyglądał” finiszującym zawodnikom, tak jak „przygląda się” od wielu lat innym sportowym wydarzeniom w mieście.

Finał rywalizacji triathlonistów obędzie się właśnie na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny. Tu też zlokalizowane będzie biuro zawodów, gdzie nastąpi odprawa techniczna uczestników. Przy okazji obioru pakietu startowego, każdy zawodnik będzie miał możliwość przyjrzeć się z bliska starogardzkim olimpijczykom, bowiem w holu Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby, która stoi zaraz przy stadionie, wiszą zdjęcia wszystkich wielkich sportowców ziemi kociewskiej.

Czas polubić triatlon

– Bardzo się cieszę, że w naszym mieście, z którego pochodzi tak wielu wybitnych sportowców, obędzie się ta piękna, choć bardzo skomplikowana logistycznie konkurencja – mówi Janusz Stankowiak prezydent Starogardu. – Jesteśmy naprawdę aktywnym społeczeństwem. Lubimy przeróżne dyscypliny. Teraz czas, byśmy polubili jeszcze bardziej triathlon – dodaje z uśmiechem. Liczymy, że zawita do nas na dłużej.

Jeszcze więcej znanych i lubianych

Idąc dalej śladami znanych sportowców Kociewia trzeba pamiętać o Bogdanie Wentcie. Ten urodzony w Szpęgawsku, oddalonym 5 km od Starogardu, znakomity piłkarz ręczny był niegdyś podporą gdańskiego Wybrzeża i zawodnikiem słynnej FC Barcelony, a obecnie jest trenerem naszej kadry. To również uczestnik igrzysk olimpijskich w Sydney w 2000 roku, chociaż występował w barwach Niemiec.

Ze Starogardu Gdańskiego pochodzą również słynni siatkarze polskiej kadry – Marcin Prus i Paweł Papke. Obaj pod okiem Ireneusza Mazura, zdobywali medale i tytuły najpierw jako juniorzy potem jako seniorzy. Paweł Papke aktualnie jest prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Aktywny wypoczynek

Kociewie przyciąga nie tylko postaciami znanych sportowców, to region, w którym również można aktywnie wypocząć. Można pobiegać lub pojeździć na rowerze malowniczymi trasami  w tutejszych lasach, przepłynąć rzekę Wierzycę kajakiem, odwiedzić stary gród w Owidzu i poćwiczyć fechtunek, czy pogalopować na koniu w urokliwym Kręgskim Młynie.IMG_0442 popr

Tajemnic Kociewia zaś strzeże Kociewski Diabeł, z którym warto pogadać. On właśnie przywita uczestników na starcie i tych, którzy dotrą do mety. To będzie tez okazja by zapytać Diabła o receptę na długowieczność i dobra formę…

 

 

18-19 czerwca – dobra muzyka i sportowe emocje13331137_1162866697067171_4837529470864146477_n

Zapamiętajcie – 19 czerwca 2016r. odbędzie się Polpharma Triatlon Energy. Dzień wcześniej 18 czerwca podczas Dni Polpharmy w Starogardzie wystąpi Kamil Bednarek – popularna gwiazda muzyku reggae.