Starogard pamiętał o swoim patronie

23 kwietnia 2018 roku minęło 1021 lat od śmierci św. Wojciecha. Tego samego dnia, 21 lat temu, odsłonięto w Starogardzie Gdańskim jego pomnik. W poniedziałkowe popołudnie w Kościele p.w. św. Wojciecha Starogard uczcił pamięć  biskupa męczennika – patrona Starogardu Gdańskiego.

Uroczystości ku czci św. Wojciecha zwykle odbywają się przy jego pomniku.  Niestety pogoda sprawiła, że w  poniedziałek (23 kwietnia) duchowni, poseł na Sejm RP Jan Kilian, władze miasta, gminy i powiatu, kombatanci, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy zebrali się w Kościele p.w. św. Wojciecha. Wspólnie uczcili pamięć biskupa męczennika, który w czerwcu 1998 roku, podczas obchodów 800-lecia miasta, został ogłoszony patronem Starogardu Gdańskiego. Uroczystość poprowadził ksiądz biskup Ryszard Kasyna.

Janusz Stankowiak prezydent miasta

– Zebraliśmy się tu dzisiaj, żeby uczcić pamięć świętego Wojciecha, który zginął dokładnie 1021 lat temu, 23 kwietnia 997 roku. Zginął, bo nie bał się głosić tego, w co wierzył – powiedział podczas uroczystości prezydent Janusz Stankowiak. – Dobrze jest mieć świadomość, że nad naszym miastem czuwa ktoś taki – kontynuował. – Dzięki jego poświęceniu żyjemy dzisiaj w zgodnej i zjednoczonej Europie, w kraju pozbawionym wojen i w mieście, w którym możemy czuć się bezpiecznie. Możemy być nie tylko spokojni, ale i szczęśliwi.

Prezydent nawiązał w swoim przemówieniu do zmian, przez które miasto przechodzi. Podkreślił znaczenie funduszy, które władze miasta pozyskały z Unii Europejskiej na rozwój miejskiej infrastruktury. Zaznaczył, że to właśnie dzięki nim udało się m.in. przeprowadzić termomodernizację szkół miejskich, przebudować ulicę Kościuszki, a także rozpocząć tak ważne inwestycje, jak: budowa integracyjnego węzła komunikacyjnego wraz z modernizacją Alei Wojska Polskiego, czy też ważną z punktu widzenia mieszkańców śródmieścia – rewitalizację. Wspomniał też o trwającej przebudowie Rynku, parku miejskiego czy wreszcie pomysłach mieszkańców zrealizowanych w ramach budżetu obywatelskiego, które zmieniły na lepsze wiele miejskich osiedli. Zaznaczył przy tym, że sporo unijnych pieniędzy wykorzystano też na programy społeczne, które pozwoliły łączyć i aktywizować mieszkańców miasta.

– Dziesiątki milionów złotych pozyskanych z Unii Europejskiej i programów rządowych na inwestycje i projekty społeczne, pozwalają nam czerpać jeszcze więcej satysfakcji z tego, że żyjemy w tak pięknym mieście, o tak dużym potencjale. Podobnie, jak nasz patron dążymy bowiem do harmonii. Wierzymy, że tylko zachowanie równowagi we wszystkich dziedzinach życia prowadzi do sukcesu, a w efekcie do szczęścia – zakończył prezydent.

Ksiądz biskup Ryszard Kasyna odprawił mszę świętą w intencji miasta i jego mieszkańców.

O tym, jak ważną rolę odegrał św. Wojciech w historii Polski i jak ważnym patronem stał się dla naszego miasta powiedział również poseł na Sejm RP Jan Kilian. Biskup Ryszard Kasyna odmówił „Akt oddania miasta w opiekę św. Wojciecha”. Podkreślił, że miasto tworzy człowiek poczynając od władz samorządowych poprzez rodziny, które tu zamieszkują i jak ważne jest, aby własnie ten Święty, który żył pośród nas, wszystkich jednoczył. 

Delegacje najważniejszych miejskich instytucji złożyły kwiaty pod figurą naszego patrona.  Uroczystości zakończyły się wspólną modlitwą i  uroczystą mszą świętą w intencji miasta i jego mieszkańców.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl