Starogard. Odśnieżanie miasta trwa

Odśnieżanie i wywóz śniegu potrwają przez całą sobotę i niedzielę, jak będzie trzeba również w nocy. Po czwartkowych (5.01) całodziennych i całonocnych opadach Starogard pokryła gruba, kilkudziesięciocentymetrowa pokrywa śniegu. Niestety jest ona powodem trwających ciągle problemów komunikacyjnych.

Wczoraj (6.01) droga krajowa była w pełni przejezdna. Przejezdne, choć z problemami są także drogi wojewódzkie (Gdańska, Niepodległości, Pomorska, Pelplińska) oraz powiatowe (Skarszewska, Lubichowska). Wszelkie uwagi dotyczące stanu wyżej wymienionych ulic należy zgłaszać do ich zarządców.

Na dzisiaj, 7.01, zaplanowano m.in. ręczne oczyszczanie przejść dla pieszych, przystanków i innych newralgicznych miejsc, dalsze wywożenie nadmiaru śniegu i docieranie ze sprzętem tam, gdzie ciągle są problemy z dojazdem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich miejsc do dyspozytora w Miejskim Zakładzie Komunikacji – tel. nr 58/56-230-02 lub kom. 661 969 331. Podobne działania prowadzone będą również w niedzielę.

Przypominamy jednocześnie właścicielom nieruchomości o obowiązku oczyszczania ze śniegu chodników przylegających do ich posesji. Wiele osób wykonało te prace, niestety nie wszyscy. Ważne jest także usunięcie z jezdni i chodników parkujących tam samochodów – w wielu przypadkach utrudniają albo wręcz uniemożliwiają one skuteczną prace sprzętu do odśnieżania.

Za utrzymanie dróg krajowych odpowiada Obwód Drogowy w Bytonii tel. 58-84-426 lub 606- 928- 562, wojewódzkich – Rejon Dróg Wojewódzkich w Starogardzie tel. 58 56-269-70 lub 609-690-207, powiatowych- Powiatowy Zarząd Dróg w Starogardzie
tel. 58/ 532-14-01 lub 58/ 562-34-61 i gminnych miasto – tel. 58/56-230-02

Po czwartkowej wielogodzinnej, zakończonej grubo po północy akcji udało się odblokować drogę krajową nr 22. W działaniach na rzecz przywrócenia przejezdności berlinki zarządcę drogi, czyli Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i zatrudnioną przez nią firmę odpowiedzialną za odśnieżanie wsparli m.in. policjanci, strażacy oraz służby miejskie. Niestety blokada berlinki spowodowała wielogodzinny paraliż komunikacyjny w całym mieście i praktycznie uniemożliwiła działanie sprzętu do zimowego utrzymania, który – jak inne samochody – stał w korkach.  Do akcji odśnieżania oprócz sprzętu, którym dysponuje Miejski Zakład Komunikacji, wykorzystano także sprzęt miejskich spółek (Starkom, Star-Wik, ZUOK Stary Las) oraz firm prywatnych. Dzięki temu w szczytowym momencie na ulicach zarządzanych przez miasto pracowały cztery pługopiaskarki, siedem ciągników z pługami i siedem koparko-ładowarek. Priorytetem było udrożnienie wszystkich ulic w mieście, odśnieżenie chodników na głównych ulicach oraz rozpoczęcie wywożenia śniegu z miejsc, w których nie ma gdzie go składować.Wszystkie te prace potrwają przez cały weekend.

Nadal jednak prosimy kierowców o bardzo ostrożną jazdę i rozwagę. Liczymy też z Państwa strony na współpracę i prosimy wszystkich mieszkańców o wyrozumiałość.

 

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl