Starogard najlepszym samorządem na Pomorzu

Starogard Gdański w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich na 878 samorządów zajął 37 miejsce w Rankingu Samorządów 2020, pierwsze w województwie pomorskim. „Rzeczpospolita” od 17 lat wyłania i pokazuje te samorządy, które najlepiej dbają o szeroko rozumiany zrównoważony i trwały rozwój polskich miast i gmin. W 2020 roku najwyżej oceniany był komfort i poprawa jakości życia mieszkańców.

W prestiżowym Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej za rok 2020 na 878 samorządów, Starogard Gdański zajął wysokie 37 miejsce zdobywając 67,71 punktów na 107. Pierwsze miejsce z przewagą 23 pkt. zdobyło miasto w województwie świętokrzyskim – Morawica. Biorąc pod uwagę miasta podobnej wielkości co Starogard Gdański, czyli miasta powyżej 40 tys. mieszkańców, stolica Kociewia uplasowała się na ósmej pozycji, a w województwie pomorskim zajęła pozycję numer jeden.

– Kapituła konkursowa oceniała polskie samorządy na podstawie danych statystycznych i nadesłanych ankiet. Głownie zwracała uwagę na komfort życia mieszkańców. Na to, czy mieszkańcy są zadowoleni z życia w danej miejscowości, czy dostrzegają jej niezwykłość i są dumni z tego, gdzie mieszkają – powiedział podczas uroczystej gali 26 października prof. Jerzy Buzek – przewodniczący Kapituły Konkursowej.

– Starogard od kilku lat utrzymuje się w czołówce najlepszych samorządów w Polsce. To powód do dumy i zasługa wszystkich mieszkańców, którym na sercu leży dobro miasta. Wysoka pozycja w Rankingu, którą miasto zajmuje, świadczy o tym, że skutecznie realizujemy politykę zrównoważonego rozwoju naszej małej ojczyzny z myślą o tym, aby w naszym mieście żyło się coraz lepiej. To co robimy w mieście, to jak je zmieniamy, robimy zawsze dla i z myślą o mieszkańcach – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

W Rankingu Samorządów dziennik „Rzeczpospolita” wyłania gminy, które mogą być przykładem do naśladowania dla innych samorządów w osiąganiu zrównoważonego i trwałego rozwoju w czterech kluczowych obszarach: trwałości ekonomicznej, środowiskowej, społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. To coroczne kompendium wiedzy o inwestycjach i innowacjach w polskich samorządach, które najskuteczniej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia swoich mieszkańców, w zgodzie z regułami odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego.

Cele, zasady oraz kryteria oceny Rankingu Samorządów ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka. Zestawienie jest przygotowywane w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich.

Źródłem danych wykorzystanych w zestawieniu są ogólnie dostępne publiczne bazy GUS i Ministerstwa Finansów, a także odpowiedzi udzielone przez samorządy na pytanie ankietowe. W tym roku pytania skupione były wokół finansów, strategii rozwoju, rewitalizacji, ochrony środowiska, rozbudowy infrastruktury rowerowej, przeciwdziałania zmianom klimatycznym, inicjatyw obywatelskich oraz jakości zarządzania miastem. W tegorocznej edycji maksymalnie można było uzyskać 107 pkt (30 pkt w kategorii finanse i rozwój, 38 pkt w kategorii dbałość o mieszkańców, 29 pkt w kategorii czyste środowisko i 10 pkt w kategorii zarządzanie).

Link do wyników https://rankingi.rp.pl/rankingsamorzadow/2021#three