Starogard najlepszą gminą na Pomorzu i szóstą w Polsce

W 2018 roku w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” Starogard Gdański w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich zajął 15 miejsce. Teraz „wskoczył” do pierwszej dziesiątki! 30 września redakcja „Rzeczpospolitej” ogłosiła wyniki „Rankingu Samorządów 2019”. Starogard uplasował się na szóstej pozycji w Polsce i pierwszej na Pomorzu. Wyróżnienie odebrał prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Na 864 samorządów w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2019 Starogard Gdański zajął szóste miejsce w Polsce i pierwsze w województwie pomorskim.

Szóste miejsce dla miasta Starogard Gdański w Rankingu Samorządów 2019 Rzeczpospolitej to wielka nobilitacja

– Cieszę się, że praca naszego samorządu została doceniona przez ogólnopolski dziennik, jakim jest Rzeczpospolita. Prowadzony przez nią od 15 lat ranking jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. To dla Starogardu olbrzymia nobilitacja. Ranking obrazuje rzeczywistość polskiej samorządności. Dzięki niemu samorządy pokazują, że osiągają bardzo dobre wyniki w zakresie poprawy jakości życia mieszkańców, ale też szerokie perspektywy na dalszy rozwój. To wyróżnienie, za to, co udało się zrobić dla starogardzian w minionym roku, to nagroda dla wszystkich mieszkańców naszego miasta, którzy każdego dnia włączają się w pracę na rzecz naszej „małej ojczyzny” . Bardzo im za to dziękuję – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

Pierwsza dziesiątka nagrodzonych gmin miejskich i miejsko -wiejskich w Rankingu Samorządów 2019 Rzeczpospolitej

Przeskok ze 139 miejsca w 2017 roku na 15 w 2018 miasto uznało za wielki sukces. Pisaliśmy o tym tu: https://starogard.pl/starogard-w-pietnastce-najlepszych-samorzadow-77339/ Miejsce szóste w 2019 roku to potwierdzenie, że zrównoważony rozwój Starogardu Gdańskiego podąża we właściwym kierunku. To dowód na to, że dobro miasta, poprawa jakości życia mieszkańców oraz odpowiednie reagowanie na ich potrzeby i oczekiwania leżą na sercu władz miasta oraz jego mieszkańców i są priorytetem w podejmowanych działaniach.

30 września prezydent miasta Janusz Stankowiak odebrał wyróznienie w Rankingu Samorzadów 2019 Rzeczpospolitej

Wyróżnienie i nagrodę w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2019 odebrał prezydent miasta Janusz Stankowiak. Uroczystość odbyła się 30 września w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Nagrodę prezydentowi wręczyli przewodniczący Kapituły Rankingu Samorządów prof. Jerzy Buzek, redaktor naczelny Rzeczpospolitej Bogusław Chrabota oraz autorka i szef projektu „Rzeczpospolita. Życie Regionów” Hanna Wawrowska.

Starogard swoją pozycję zawdzięcza m.in. najlepszym wynikom w obszarze trwałości społecznej, środowiskowej oraz jakości zarządzania.

Nagrody w rankingu odebrali także wójtowie najlepiej rozwijających się w Polsce gmin wiejskich oraz prezydenci miast na prawach powiatu

Pełne wyniki rankingu w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich można zobaczyć TU

Zwycięzcą w kategorii miast na prawach powiatu został Sopot.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Redakcja Dziennika od 15 lat ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce i wyłania najlepsze samorządy, które rozwijają się w sposób zrównoważony i bezpieczny, dbając o trwałość kapitału ekonomicznego, społecznego oraz środowiskowego swoich miast i gmin. Zasady Rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych, w tym Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz przedstawiciele redakcji.

– Zgodnie w przyjętą przez kapitułę metodologią, wychodzimy z założenia, że odpowiedzialny rozwój opiera się na zrównoważeniu różnych potrzeb mieszkańców, z jednoczesnym uwzględnieniem interesów przyszłych pokoleń. Więcej zatem mogą zyskać te samorządy, którym udaje się odpowiadać na wszystkie najważniejsze potrzeby mieszkańców, choćby w zakresie edukacji, kultury, bezpieczeństwa socjalnego czy dostępu do podstawowej infrastruktury publicznej. Jednocześnie ważne jest, by te działania nie umniejszały w sposób nieodwracalny posiadanych zasobów finansowych czy środowiskowych samorządu. Stąd zwycięzcami zostają nie tyle najbogatsze samorządy, które mogą pozwolić sobie na duże wydatki, ile realizujące przemyślaną strategię rozwoju. Takie, które stawiają przed sobą określone cele, mają pomysł, jak je osiągnąć, i są konsekwentne w swoich działaniach, co widać po namacalnych dla mieszkańców efektach – powiedziała członkini Kapituły redaktor dziennika Rzeczpospolita Anna Wróblewska-Cieslak.

Ranking jest otwarty dla wszystkich samorządów. Warunkiem udziału jest wypełnienie ankiety online, która składa się z 23 pytań. Na jej podstawie oraz na podstawie danych pochodzących z publicznych źródeł Informacji – takich jak dane ze sprawozdań budżetowych udostępnianych przez Ministerstwo Finansów lub danych zbieranych przez Główny Urząd Statystyczny, Kapituła weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych. Ocenia sposób prowadzenie zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej w czterech strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, środowiskowej, społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

fot. Magdalena Dalecka