Starogard na 7 miejscu wśród najbogatszych pomorskich miast powiatowych

Na 267 polskich miast powiatowych w krajowym rankingu najbogatszych samorządów Starogard Gdański zajął 100 miejsce. Wyprzedził Wejherowo, Tczew, Nowy Dwór Gdański, Kościerzynę, Człuchów i Malbork, zajmując w województwie pomorskim siódmą lokatę. 

Od 2010 roku co roku w rankingu najbogatszych samorządów w kategorii miast powiatowych wygrywają Polkowice w województwie dolnośląskim. W województwie pomorskim najzamożniejszy okazał się Pruszcz Gdańsk. Starogard zajął 7 lokatę zaraz po nim, Pucku, Kwidzynie, Bytowie, Kartuzach i Lęborku. Śmiało można powiedzieć, że dochody naszego miasta w 2018 roku w przeliczeniu na jednego mieszkańca osiągnęły zadowalający poziom. W stosunku do 2017 roku Starogard zanotował wzrost dochodów o ponad 35 mln zł. Dochody bieżące ukształtowały się na poziomie o 5 proc. wyższym niż przed rokiem, osiągając prawie 202 mln zł. Decydujące znaczenie miał tu wzrost udziału we wpływach z podatków dochodowych ( o 8 mln zł ↑) oraz dotacji z budżetu państwa ( o prawie 1 mln zł ↑). Skutkiem tego na 267 miast powiatowych  Starogard znalazł się na 100 miejscu w rankingu najbogatszych samorządów w Polsce.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak

– To kolejny dowód na to, że nasze miasto stale się rozwija, a mieszkańcy bogacą. W 2015 roku w rankingu zamożności zajmowaliśmy dalekie 243 miejsce. W ciągu trzech lat przeskoczyliśmy o 143 miejsca w górę, umacniając swoją pozycję w pierwszej setce. Taki przeskok to wielki sukces i powód do dumy. To efekt strategii zrównoważonego rozwoju, którą konsekwentnie prowadzimy w gminie. Szybko reagujemy na zmiany, a wyzwania traktujemy jako szanse. Zależy nam na tym, aby ludziom żyło się dobrze, bezpiecznie i wygodnie, aby mieli pracę i różnorodną ofertę wypoczynku. Przykładem może być szereg inwestycji związanych z poprawą miejskiej infrastruktury, na które uzyskaliśmy bardzo duże unijne dofinansowanie. Budowa węzła komunikacyjnego, zakup 11 nowoczesnych i ekologicznych autobusów, zagospodarowanie Doliny Wierzyca, termomodernizacja szkół czy modernizacja parku miejskiego to tylko kilka z wielu pozytywnych zmian w mieście.  Oczywiście nie poprzestaniemy na tym, więc liczę, że w kolejnych latach ten wynik poprawimy  – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak

Zastosowane w rankingu kryterium oceny zamożności samorządów jest proste. Uwzględnia tylko i wyłącznie dochody własne miast i otrzymane subwencje w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Przy ocenie pominięto wpływy z dotacji celowych, uznając, że korzystanie z funduszy unijnych ma silny ale chwilowy wpływ na wielkość dochodów.

Autorem rankingu jest prof. nauk ekonom.Paweł Swianiewicz – kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Ranking znajduje się pod linkiem: http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/07_2019/Ranking_-_Zamoznosc_samorzadow_2018-ok.pdf

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl