Starogard ma swoje logo

Podczas Dni Starogardu Gdańskiego z Concordią prezydent Janusz Stankowiak zaprezentował nowo utworzone logo miasta. Oparte jest na herbie Starogardu. Nawiązuje do historii, a jednocześnie identyfikuje miasto w sposób nowoczesny.

– Obecnie zalewa nas ogrom wiadomości, dlatego potrzebujemy prostych komunikatów wizualnych. Konieczne jest ustanowienie nowej komunikacji, opartej na prostszym przedstawieniu symboliki heraldycznej. Nowy projekt graficzny zbudowany jest z prostych kształtów, linii, a tym samym bardziej zauważalny i zapadający w pamięć. Niemniej jednak nowo utworzone logo zachowuje całą zawartość oraz atrybuty oficjalnego herbu miasta, czyli symbol korony i dwóch krzyży – mówi autor loga Olgierd Lichy z Urzędu Miasta Starogard Gdański.

Nowa tożsamość jest cyfrowa, modułowa i pozwala na kohabitację z tożsamością historyczną poprzez wprowadzenie systemu graficznego bardziej dostosowanego do nowych zastosowań.

– Inspirowałem się herbami i pieczęciami Starogardu na przestrzeni wieków, zaczynając od średniowiecza, a na obecnie obowiązującym kończąc. Geometryczna i minimalistyczna forma nawiązuje do hasła „Tu rodzą się gwiazdy” i zmieniającego się miasta, nie tracąc jednak ducha historii. Przyjmując formę logo, herb został uproszczony. Umożliwi to wykorzystanie go w nawet najbardziej nietypowych obszarach eksploatacji. Prostota rozwiązania pozwala teraz na skalowanie logo i dostosowanie go do wielu różnych zastosowań, od ikony do banera – wyjaśnia Olgierd Lichy.

– Wychodząc naprzeciw obowiązującym trendom postawiliśmy na spójne budowanie marki, opierając ją na jednolitym systemie identyfikacji wizualnej. Logo będziemy wykorzystywać na wszystkich materiałach promocyjnych. Mam tutaj na myśli plakaty czy ulotki promujące miejskie wydarzenia, a także wszelkie gadżety, upominki, które są stałym elementem promocji miasta. Patrzymy w przyszłość nie zapominając o przeszłości. Herb miasta nadal będzie używany w tradycyjnych i oficjalnych kontekstach, a nowy projekt będzie systematycznie uzupełniany o pozostałe elementy identyfikacji miasta – powiedziała naczelnik Wydziału Informacji Społecznej Urzędu Miasta Renata Połomska.

– My starogardzianie już nie raz udowodniliśmy, że jesteśmy otwarci. Chcemy czegoś więcej niż tylko utartych schematów i nie boimy się zmian. Jestem przekonany, że tak jak utożsamiamy się z miejskimi barwami oraz tradycyjnym herbem, tak samo ważnym symbolem Starogardu Gdańskiego stanie się dla nas wszystkich jego logo – mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak. 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl