Starogard liderem powiatu

Gmina Miejska jest liderem powiatu starogardzkiego pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Przyznane przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej wyróżnienie 18 listopada podczas uroczystej gali w Gdańsku odebrał zastępca prezydenta miasta ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki. Na 119 gmin województwa pomorskiego uplasowaliśmy się na 19 miejscu.

– Ranking Gmin Województwa Pomorskiego to wyjątkowa inicjatywa, którą realizujemy we współpracy z Urzędem Statystycznym w Gdańsku. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych. Mamy nadzieję, że przeprowadzane analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu. W ramach rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy Województwa Pomorskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Gdańska, Gdyni, Słupska i Sopotu. Za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny. Udział w rankingu jest bezpłatny – powiedział prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego Cezary Trutkowski.

Wyróżnienie i statuetkę dla Starogardu Gdańskiego odebrał wiceprezydent Tadeusz Błędzki.

– Miejsce w rankingu to wynik kilkunastu syntetycznych wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie. Wskaźniki te są zróżnicowane i mają w swoim zamierzeniu pokazywać jakość życia w poszczególnych częściach regionu. Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe. Klasyfikacja odpowiada na następujące pytania: Jak sobie radzą gminy? Co wpływa na ich kondycję? Czy mieszkańcom Województwa Pomorskiego żyje się coraz lepiej? – wyjaśnił dyrektor Urzędu Statystycznego w Gdańsku Jerzy Auksztol.

Nagrody wręczali dyrektor Urzędu Statystycznego w Gdańsku Jerzy Auksztol, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego Cezary Trutkowski oraz dyrektor FRDL Gdańsk Andrzej Banach. 

Wyniki Rankingu Gmin Województwa Pomorskiego 2021:

Liderzy województwa pomorskiego:
1. Gmina Miasta Krynica Morska
2. Gmina Jastarnia
3. Gmina Łeba
4. Gmina Władysławowo
5. Gmina Miasto Pruszcz Gdański

Liderzy – gminy miejskie:
1. Gmina Miasta Krynica Morska
2. Gmina Łeba
3. Gmina Miasto Pruszcz Gdański
4. Gmina Miasto Ustka
5. Gmina Miasto Puck

Liderzy – gminy miejsko-wiejskie:
1. Gmina Jastarnia
2. Gmina Władysławowo
3. Gmina Żukowo
4. Gmina Bytów
5. Gmina Miasto Pruszcz Gdański

Liderzy – gminy wiejskie:
1. Gmina Pruszcz Gdański
2. Gmina Kolbudy
3. Gmina Kosakowo
4. Gmina Stare Pole
5. Gmina Pszczółki

Liderzy powiatowi:
Gmina Trzebielino (bytowskiego)
Miasto Chojnice (chojnickiego)
Gmina Miasto Człuchów (człuchowskiego)
Gmina Żukowo (kartuskiego)
Gmina Miejska Pruszcz Gdański (gdańskiego)
Gmina Kościerzyna (kościerskiego)
Gmina Łeba Miasto (lęborskiego)
Miasto Kwidzyn (kwidzyńskiego)
Gmina Stare Pole (malborskiego)
Gmina Miasta Krynica Morska (nowodworskiego)
Gmina Jastarnia (puckiego)
Gmina Miasto Ustka (słupskiego)
Gmina Miejska Starogard Gdański (starogardzkiego)
Gmina Miejska Miasto Tczew (tczewskiego)
Gmina Miasto Miasto Reda (wejherowskiego)
Miasto i Gmina Sztum (sztumskiego)

Lider wspierania aktywności obywatelskiej
Gmina Liniewo

Lider wspierania rozwoju pracowników JST
Gmina Choczewo

Po ogłoszeniu wyników rankingu odbyły się prelekcje na temat finansowania projektów komunalnych. Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Leszek Bonna wygłosił wykład pn. „Inwestycje w nowym okresie programowania”.

Fot. Małgorzata Rogala