Starogard laureatem rankingu „Wspólnoty”

Starogard Gdański znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA „Wykorzystanie środków z funduszy UE – Inwestycje transportowe”. Na 90 miast powiatowych zajął 9 miejsce w Polsce i 1 na Pomorzu. Ranking opracował prof. dr hab. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Podstawę jego opracowania stanowiła analiza wydatkowania dotacji unijnych, z jakich korzystały samorządy w Polsce od 2014 roku (od momentu rozpoczęcia trwającej cały czas perspektywy budżetowej UE), przeznaczonych na inwestycje transportowe.

Na 90 polskich miast powiatowych Starogard Gdański zajął 9 miejsce w Polsce i 1 na Pomorzu w Rankingu pisma samorządowego Wspólnota

– To wielkie wyróżnienie dla miasta – powiedział prezydent. – Cieszę się bardzo, że Starogard Gdański został dostrzeżony przez czasopismo samorządowe „Wspólnota” w tak trudnym zestawieniu, bo przecież inwestycje transportowe są w ostatnich latach obszarem szczególnej aktywności wielu samorządów. W latach 2017-2018 zrealizowaliśmy wiele kluczowych inwestycji drogowych. Najważniejszą z nich była „Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego”, w ramach którego zakupiliśmy 11 niskopodłogowych ekologicznych autobusów marki Autosan. Modernizacja dworca PKP, budowa dworca PKS oraz przebudowa całej infrastruktury drogowej wokół były potężnym wyzwaniem dla miasta jako inwestora, ale też dla mieszkańców, którzy przez dwa lata cierpliwie znosili uciążliwości komunikacyjne związane z inwestycją. Podjęcie tego wyzwania było możliwe dzięki dofinansowaniu z programu unijnego. Miasto otrzymało blisko 34 mln zł z Unii Europejskiej. Wykorzystaliśmy te środki w 100%. Dzięki temu zdecydowanie poprawiła się jakość życia mieszkańców. Miasto połączyło wszystkie możliwe środki transportu (pociągi, autobusy, taksówki) oraz strefy parkowania dla samochodów i rowerów w jednym miejscu, co ułatwia mieszkańcom dojazd do szkoły czy pracy. Poprawił się też wizerunek miasta. Jedna z najstarszych i najbardziej zaniedbanych dzielnic miasta otrzymała nowy wygląd i nową jakość – zakończył Janusz Stankowiak.

Prezydent odbiera nagrodę podczas uroczystej Gali Inwestorów Samorządowych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Wyniki rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” ogłoszono 2 października 2019 r. na XVII Samorządowym Forum Kapitału i Finansów. Prezydent odebrał nagrodę podczas uroczystej Gali Inwestorów Samorządowych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

– Ten sukces to przede wszystkim zasługa pracowników Wydziału Inicjatyw Gospodarczych. Udało się nam zbudować fachowy zespół pracowników z bogatą wiedzą i doświadczeniem w realizacji przedsięwzięć współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Potwierdza to fakt, że w ostatnich dwóch latach Starogard na rozwój otrzymał ponad 100 mln zł z UE, a pozyskiwanie tych środków wcale nie jest łatwe. Wymaga skrupulatności, bo biurokracja jest bardzo rozbudowana, a formalności liczne i skomplikowane – dodał prezydent.

Uroczystość wręczenia nagród poprzedziły panele dyskusyjne w ramach Samorządowego Forum Kapitału i Finansów – największej profesjonalnej konferencji dla władz samorządowych w Polsce. Dyskusje toczyły się w obszarach: miasto przyszłość –smart city, gospodarki komunalnej, kontroli zarządczej, ochrony zdrowia i polityki senioralnej oraz kultury i sportu. Towarzyszyły im kongres skarbników, zjazd sekretarzy oraz forum przewodniczących rad miejskich i gminnych.  

fot. Magdalena Dalecka