Starogard kandydatem na partnera dla Louhe w Chinach

28 lipca 2016 roku Zhao Xiuzhen Konsul Generalna Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku odwiedziła władze Starogardu Gdańskiego. Konsul szuka partnera do współpracy dla Louhe – prawie trzymilionowego miasta we wschodnich Chinach, w prowincji Henan.

– Po czerwcowej wizycie Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping w Warszawie zainteresowanie Polską w Chinach bardzo wzrosło – powiedziała Zaho Xiuzhen. – Wiele chińskich miast takich jak Louhe chce nawiązać szeroko pojętą współpracę z polskimi partnerami, otworzyć swój rynek na polskie produkty, rozwinąć handel i rozpocząć inwestycje w Polsce. Louhe to bardzo stare miasto z długą historią i wspaniałą kulturą – dodała Konsul. Poszukuje w Polsce partnera, który byłby gospodarczym centrum wymiany towarów polskich i chińskich. Chodzi im też o wzajemne dzielenie się doświadczeniami społeczno-kulturalnymi i o nawiązanie przyjacielskich relacji, które mogłyby wzbogacić mieszkańców obu miast. Starogard jest dobrze usytuowany, znakomicie skomunikowany z trójmiejskimi portami – podkreśliła pani Konsul. – Stąd nasza u państwa wizyta.

Prezydenci zaproponowali, że przygotują dla władz miasta Louhe specjalną ofertę, w której szczegółowo scharakteryzują Starogard, przedstawią jego walory oraz możliwości i udogodnienia inwestycyjne na terenie miasta. Ofertę za pośrednictwem pani Zacho Xiuzhen przekażą władzom miasat Louhen na początku września.

Spotkanie z Konsulem Generalnym Chińskiej Republiki Ludowej, któremu towarzyszył Konsul Li Minghui odbyło się w gabinecie prezydenta Starogardu Gdańskiego. W spotkaniu uczestniczyli wiceprezydenci Maciej Kalinowski, Przemysławem Bieskiem –Talewskim oraz Naczelnik Wydziału Informacji Społecznej Anna Zagłoba-Góralska.

IMG_6406

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl