Starogard gotowy na nowy rok szkolny

W  roku szkolnym 2018/2019 pierwszy dzwonek zabrzmi w poniedziałek 3 września. Tego dnia naukę w starogardzkich szkołach podstawowych rozpocznie ponad 4 tys. uczniów, a w miejskich przedszkolach ponad 1,5 tys. maluchów. Wszystkie placówki  gotowe są na ich przyjęcie.

W poniedziałek 3 września naukę w sześciu publicznych szkołach podstawowych rozpocznie 4804 uczniów. Tego dnia również 1518 przedszkolaków spędzi pierwszy dzień nowego roku szkolnego w publicznych samorządowych i niesamorządowych placówkach.

– To będzie wyjątkowy rok, bo w maju w procesie rekrutacyjnym do następnego etapu edukacji udział wezmą uczniowie klas 8 oraz ostatni uczniowie z likwidowanych gimnazjów. To oznacza, że w przyszłym roku 1053 uczniów będzie aplikować do szkół średnich – podkreśla Maciej Kalinowski, zastępca prezydenta ds. spraw społecznych. – Jest to skutek wprowadzonej w ubiegłym roku przez Rząd – reformy oświaty.

Szkoły i przedszkola w Starogardzkie Gdańskim już w ubiegłym roku przystosowały się do nowej sytuacji, wynikającej z reformy. Niemniej okres wakacji wykorzystały na wykonanie bieżących remontów i odnowienie pomieszczeń tak, aby uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny w warunkach sprzyjających ich bezpieczeństwu i nauce.

Prace najczęściej dotyczyły odświeżenia i wymalowania sal lekcyjnych, korytarzy szkolnych i klatek schodowych, czyszczenia podłóg, remontu parkietów w salach gimnastycznych, łazienek, i kuchni. Starogardzkie placówki oświatowe wydały na ten cel blisko 350 tys. zł.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 przy Al. Jana Pawła II po termomodernizacji

W Szkole Podstawowej nr 8 zakończono termomodernizację budynku. Wymienione zostały wszystkie kaloryfery. Szkoła była ostatnim z czterech obiektów ocieplonych w ramach projektu „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej wraz z modernizacją i usprawnieniem źródeł ciepła i energii”, realizowanym z 85% dofinansowaniem z Unii Europejskiej. Wykonało ją Przedsiębiorstwo Handlowe „STELLA”. Zadanie kosztowało blisko 1,4 mln zł. W ramach bieżących remontów szkoła wzbogaciła się o nowe stojaki na rowery dla uczniów i wykładziny w salach lekcyjnych. Z własnych środków wydala na to ponad 11 tys. zł.

W całej szkole SP nr 8- we wszystkich salach lekcyjnych, pomieszczeniach gospodarczych, na korytarzach i w sali gimnastycznej wymienione zostały kaloryfery

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 na poprawę warunków wydała 45 tys. zł. W budynku przy ul. Zblewskiej część sal lekcyjnych została odmalowana, część przedszkolna zaadaptowana i wyposażona w meble na potrzeby sal lekcyjnych. Sale informatyczne wyposażono w nowy sprzęt komputerowy. Pojawiły się nowe szatnie szkolne, a w szatniach na basenie wymieniono szafki ubraniowe. Odświeżono toalety, naprawiono i pomalowano część pomieszczeń socjalnych na pływalni i w szatniach sportowych. Nowa okładzina pojawiła się też na schodach zewnętrznych prowadzących do pływalni. W budynku przy ul. Szwoleżerów Rokitniańskich naprawiono prysznice w szatniach oraz pomalowano pomieszczenia szkolne.

Nowe szafki ubraniowe w  szatniach basenowych w Szkole Podstawowej Nr 1 przy ul. Zblewskiej 

Szkoła Podstawowa nr 3 skupiła się przede wszystkim na odświeżeniu i pomalowaniu wielu szkolnych pomieszczeń – gospodarczych, lekcyjnych, sekretariatu, łazienek i kuchni. Wyczyszczono podłogi w salach lekcyjnych i położono syntetyczne wykładziny. W sumie na wakacyjne remonty szkoła wydała ponad 21 tys. zł. Największy koszt stanowiło cyklinowanie i lakierowanie parkietu dużej sali gimnastycznej oraz naprawa wentylacji dachu budynku.

Wycekolowany i polakierowany parkiet w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Wybickiego

W PSP nr 4 przeprowadzono kompleksowy remont łazienek dla chłopców w nowym budynku szkoły, który kosztował blisko 34 tys. zł. Odmalowano też dwie ściany korytarza na II piętrze starego budynku szkoły, sale lekcyjne, piwnice, łazienki, czytelnię, szatnie przy sali gimnastycznej oraz ściany zewnętrzne nowej szkoły. Pojawił się podjazd dla osób niepełnosprawnych. Łączny koszt prac wyniósł ponad 38 tys. zł.

Wyremontowane łazienki dla chłopców w Szkole Podstawowej Nr 4 przy Al. Jana Pawła II

Na odświeżeniu sal lekcyjnych, łazienek, wc, klatki schodowej, balustrad zewnętrznych, wejścia do budynku i płotu oraz na cekolowanie i pomalowanie kuchni Szkoła Podstawowa nr 3 wydała blisko 43 tys. zł, a SP nr 2 na pomalowanie lamperii na korytarzu szkolnym i klatce schodowej, usuniecie zacieków i plam na sufitach oraz pomalowanie lamperii w stołówce szkolnej – 22 tys. zł.

W okresie letnim, remonty w swoich budynkach przeprowadziły również miejskie przedszkola. Łącznie wydały na to ponad 160 tys. złotych.

– Praktycznie wszystkie remonty powinny zakończyć się z dniem 1 września – powiedział wiceprezydent Maciej Kalinowski. – Na pewno wraz z wakacjami zakończą się prace adaptacyjne wewnątrz budynków, aby dzieci mogły bezpiecznie kontynuować naukę. Wszystkie szkoły i przedszkola są przygotowane na ich przyjęcie.

To jednak nie koniec zadań, jakie czekają starogardzki samorząd w zakresie oświaty. W latach 2019-2020 miasto planuje wydać ok. 4,4 mln złotych na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 8. W marcu złożyło wniosek do Ministerstwa Sportu i Rekreacji o dofinansowanie inwestycji ze środków rządowych w wysokości do 50 % wartości inwestycji. Planowany koszt budowy hali to 7,2 mln. Aktualnie Miasto czeka na informację z Ministerstwa.

Nowe stojaki na rowery dla uczniów SP nr 8 przy Al. Jana Pawła II

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl