Starogard Gdański – Kociewie

„Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk” nadawało z samego serca Kociewia. W piątek 28 sierpnia gościliśmy mobilne studio na Rynku w Starogardzie Gdańskim. Zaproszeni goście opowiadali Magdzie Szpiner, dlaczego warto odwiedzać Starogard Gdański. 

Starogard Gdański leży niemal w samym sercu Europy, w malowniczej dolinie rzeki Wierzyca. Jest stolicą nadwiślańsko-pomorskiego regionu Kociewie. Tu urodził się Kazimierz Deyna – legenda światowego futbolu. Tu pierwsze szlify zdobywał czarodziej rakietki – Andrzej Grubba. Stąd pochodzi brązowa medalistka olimpijska Oktawia Nowacka. Nic dziwnego, że Starogard sportem stoi. Nie raz można usłyszeć nazwę miasta w transmisjach meczy ligowych polskiej koszykówki, relacjach z meczy piłki możnej, turniejów kickboxingu, zawodów akrobatyki sportowej czy w zapowiedziach kolejnego przystanku zawodów dla tytanów – Triathlonu.

Przez kilka ostatnich lat miasto wyraźnie wypiękniało. Pojawiły się nowe skwerki, boiska, place zabaw z zewnętrznymi siłowniami. Dzięki licznym remontom ulic poprawił się komfort jazdy w centrum miasta oraz bezpieczeństwo pieszych. Najmłodsi mieszkańcy szczególnie upodobali sobie Park Nowe Oblicze (najpiękniejszą przestrzeń publiczną na Pomorzu roku 2018) i chętnie korzystają z jego atrakcji m.in. skateparku. Przemiany doczekał się również starogardzki Rynek. Na odnowionej płycie pojawiły się podświetlane fontanny i miejskie saloniki. Co ciekawe podczas remontu odkryto średniowieczne mury piwnic dawnego ratusza oraz dwie z czterech średniowiecznych studni, które odrestaurowano tak, aby można było do nich zajrzeć. Jedną z ważniejszych inwestycji ostatnich lat była modernizacja Parku Miejskiego.

Od niedawna niewątpliwą atrakcją turystyczną stolicy Kociewia jest piękna ścieżka edukacyjna wzdłuż rzeki Wierzyca, którą przemierzać można pieszo lub na rowerze. Warto też zobaczyć jej walory i uroki z perspektywy rzeki, np. w kajaku. Po drodze spotkać można rzadkie odmiany srebrzystego świerku, sosnę limbę, sosnę czarną, klony srebrzyste, kasztanowce czerwone, a także wiązy angielskie. Można podziwiać panoramę całej doliny i pospacerować drewnianymi pomostami. Ciekawostką tego miejsca jest fakt, że na lewym brzegu rzeki, nieopodal uroczego mostu, znajduje się tzw. Wzgórze Joannitów. Miejsce pierwotnego grodu starogardzkiego i siedziba zakonu Joannitów.

Starogard Gdański przyciąga nie tylko ciekawą architekturą, licznymi zabytkami, owianymi legendami i ponad 800-letnią historią, ale również różnorodnością krajobrazu. Otoczony polami, lasami i jeziorami, z rzeką przepływająca przez sam środek miasta, może być ciekawą wakacyjną alternatywą nie tylko dla miłośników zwiedzania i historii, ale też dla tych bardziej aktywnych, którzy kochają poszaleć na rowerach, spróbować swoich sił w kajaku, uspokoić przy wędce czy zwyczajnie poobserwować życie wodnych ptaków. Oprócz zwiedzenia Szlaku Kazimierza Deyny i Szlaku Korona i Krzyż, warto tu wybrać się na rowery po leśnych szlakach lub na spływ kajakowy rzeką Wierzycą.

O tym wszystkim opowiadali goście piątkowej audycji, nadawanej z serca miasta: prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak, kustosz Muzeum Ziemi Kociewskiej Magdalena Wałaszewska, podróżnik i fotograf – organizator spływów kajakowych Jacek Barszcz, koordynatorka akcji „Rowerowa stolica Polski”, w której uczestniczy miasto – Magdalena Nowak z Wydziału Informacji Społecznej Urzędu Miasta oraz wiceprezydent miasta ds. społecznych Maciej Kalinowski.

Starogard Gdański był ostatnim przystankiem Muzycznego Lata z Radiem Gdańsk w te wakacje.

Wszystkich rozmów można wysłuchać na stronie Radia Gdańsk – TUTAJ