Starogard Gd. Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego I Memoriał Edwarda Kowalke

Feeria kolorów, magia świateł, gracja ruchów, wymyślne stroje i wielkie emocje. Wszystko to można było podziwiać 12 listopada w starogardzkiej Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby. Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego Memoriał Edwarda Kowalke zgromadził prawie 160 par z całej Polski. Zwyciężyli tancerze z Tczewa, Gdańska i Zielonej Góry. W pokazowym tańcu wystąpił starogardzianin – Igor Wilczyński.

Pary startowały w przedziałach wiekowych od najmłodszych (do 7 lat) po pary dorosłe powyżej 15 lat. Swoje umiejętności prezentowały w klasach tanecznych dla początkujących H i F oraz sportowych E, D i C. Tancerze przyjechali z ponad 10 miast Polski, głownie północnej. Nie zabrakło też starogardzian z Klubu Tańca Towarzyskiego „Impuls”. Ich występ zakończył się sukcesem. Julia Cyrzan i Michał Dudek awansowali z klasy E do klasy D, w której w tańcach latynoamerykańskich zdobyli drugie miejsce, a w standardowych piąte.

Samba w wykonaniu Julii Cyrzan i Michała Dudka - srebrnych medalistów w tańcach latynoamerykńskich w klasie sportowej D.
Samba w wykonaniu Julii Cyrzan i Michała Dudka – srebrnych medalistów w tańcach latynoamerykańskich w klasie sportowej D.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi – cieszyli się starogardzcy tancerze. – Dobrze nam poszło. Pierwsze miejsce w klasie E dało nam awans do klasy D. Dzięki temu startowaliśmy dwa razy. Drugie miejsce w „łacinie” w wyższej klasie to dla nas ogromny sukces – przyznał Michał Dudek.

Turniej rozegrano w trzech blokach. Już od godziny 10.00 halę wypełnili tancerze, ich rodzice, przyjaciele i miłośnicy tańca towarzyskiego. W centralnej części parkietu pary walczyły o medale i nominacje do wyższych klas tanecznych. Podczas gdy na jej brzegach rozgrzewali się ci, którzy mieli jeszcze występ przed sobą.

Jury Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego Memoriał Edwarda Kowalke
Jury Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego Memoriał Edwarda Kowalke

Tancerzy oceniało siedmioosobowe jury, a dopingowała ich publiczność zgromadzona wokół parkietu i na trybunach. Gromkimi brawami nagradzała ich umiejętności, wyrażając w ten sposób swój podziw i dodając im otuchy.

Kulminacyjnym punktem Turnieju była Gala. Rozpoczął ją walc w wykonaniu kameralnej orkiestry SCK „Pro Simfonica” pod dyrekcją Wojciecha Gdańca. W tej części Turnieju o puchary walczyli tancerze klasy sportowej C. Najlepsi otrzymali medale, dyplomy, nagrody i puchary ufundowane przez władze samorządowe oraz sponsorów.

Igor Wilczyński z Iriną Grishiną w pokazowym jivie
Igor Wilczyński z Iriną Grishiną w pokazowym jivie

Ich występy urozmaicił pokaz Mistrza Polski w tańcach latynoamerykańskich Igora Wilczyńskiego. Pochodzący ze Starogardu Gdańskiego wychowanek Edwarda Kowalke zatańczył z Iriną Grishina z Rosji. Samba, jive i rumba w ich wykonaniu zapierały widzom dech w piersiach. Profesjonalne figury, perfekcyjne gesty, lekkość ruchów potwierdzały mistrzowską klasę tancerzy. W tej części imprezy o manio najlepszych walczyli również seniorzy hobbiści, których tańce zostały sowicie nagrodzone brawami.

Turniej zakończył się spontanicznie. Wielką niespodzianką okazał się wspólny taniec wszystkich wychowanków Edwarda Kowalke. Walca zatańczyła m.in. jego żona Helena Kowalke, która otworzyła Turniej i wspólnie z Ewą Roman dyrektorem SCK wręczyła

Robert Wota spotkał swoją była partnerkę Jolantę Knitter dzisiaj Olszewską po 25 latach
Robert Wota spotkał swoją była partnerkę Jolantę Knitter dzisiaj Olszewską po 25 latach

zwycięzcom nagrody. Na parkiecie pojawił się też Robert Wota, który swoją taneczną karierę zaczynał właśnie w KTT „Impuls” pod okiem starogardzkiego „Maestra”, obecnie międzynarodowy sędzia i nauczyciel tańca. Dwukrotny Mistrz Polski Par Zawodowych zatańczył ze swoją byłą, długoletnią partnerką Jolą Knitter (obecnie Olszewską), z którą spotkał się po 25 latach.

– To był wzruszający moment – przyznał pięciokrotny reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata Par Zawodowych. – Z Jolą zdobyliśmy międzynarodową klasę S. Byliśmy Mistrzami Polski w klasie A. Potem nasze drogi się rozeszły. Nie widzieliśmy się tyle lat. Nie sądziłem, że dane nam będzie wspólnie zatańczyć. Tym bardziej cieszę się z zaproszenia na Turniej w moim rodzinnym mieście i dziękuję organizatorom za to spotkanie.  Z wielkim sentymentem wspominam swoje taneczne początki, zwłaszcza że musiałem trzy razy powtarzać ten sam kurs tańca zanim Edward Kowalke przyjął mnie na swojego ucznia. Czasem wystarczy upór i ciężka praca, aby spełnić swoje marzenia – dodał z uśmiechem Robert Wota.

Złoci medaliści Kamila Szałęga i Konrad Ławecki Z MAGIC Zielona Góra

Nagrodzono bardzo wielu tancerzy, kilka par awansowało też do wyższej klasy tanecznej.  W klasie C puchary wywalczyli: w tańcach standardowych  Konrad Ławecki i Kamila Szałęga z MAGIC Zielona Góra,  a w tańcach latynoamerykańskich – Aleksandra Górska i Tomasz Skerka z Black Dance Gdańsk.  W klasie D – w ST pierwsze miejsce zajęła para z Tczewa – Filip Lubiński i Daniela Wildman , a w LA –  Konrad Ławecki i Kamila Szałęga  z Zielonej Góry. Wszystkie wyniki znajeźć można na stronie: https://baza.fts-taniec.pl/reg/LIVE/20161112_StarogardGdanski/index.php

Specjalne podziękowania od prezydenta miasta Janusza Stankowiaka otrzymali zaproszeni goście Helena Kowalke, Igor Wilczyński, znana tancerka Aurelia Lichnerowicz i Robert Wota.

Organizatorami imprezy byli: Starogardzkie Centrum Kultury i Klub Tańca Towarzyskiego „Impuls”. Pomógł im Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim oraz wolontariusze ze Stowarzyszenia „Można Inaczej”. Turniej poprowadził Piotr Popielewicz z Tczewa. Znakomitą oprawę muzyczną zapewnił Piotr Czyżyk z Elbląga, a nad całością czuwał Kierownik Artystyczny Łukasz Rocławski ze Starogardzkiego Centrum Kultury.

Patronat nad wydarzeniem sprawowali Prezydent Starogardu Gdańskiego – Janusz Stankowiak, Starosta Powiatu Starogardzkiego – Leszek Burczyk, Wójt Gminy Starogard Gdański – Stanisław Połom.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl