Starogard czerwony czyli jeszcze więcej obostrzeń

Od soboty 17 października strefą czerwoną objęte zostaną 152 powiaty w Polsce, w tym powiat starogardzki. To wiąże się z zaostrzeniem rygoru sanitarnego i większymi obostrzeniami.

Po czwartkowej (15 października) aktualizacji danych dotyczących skali rozprzestrzeniania się koronowirusa na mapie Polski Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że aż 152 powiaty i miasta na prawach powiatu od soboty 17 października znajdą się w czerwonej strefie, czyli strefie, w której obowiązują najostrzejsze obostrzenia.  W trosce o bezpieczeństwo obywateli rząd dodatkowo zaostrzył zasady. 

W strefie czerwonej podobnie jak w strefie żółtej  obowiązywał i obowiązuje nadal bezwzględny nakaz:

–  zasłaniania ust i nosa maseczką, chustą lub inną częścią garderoby w taki sposób, aby skutecznie przylegała do twarzy, ale umożliwiała swobodne oddychania w każdej przestrzeni publicznej,
–  zasłaniania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych – w środkach transportu publicznego, zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej, kinach, obiektach handlowych i usługowych, kościołach oraz w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu. A także podczas wydarzeń kulturalnych i sportowych,
– z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność,
– zachowania 1,5 metrowy dystansu podczas zgromadzeń, wydarzeń sportowych i kulturalnych, w kościołach i na zewnątrz.

Czerwona strefa oznacza jednak dodatkowe obostrzenia, które dotyczą:

sklepów – gdzie przebywać może tylko 5 osób na jedną kasę.
szkół wyższych i ponadpodstawowych – obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
kościołów– w uroczystościach religijnych nie może uczestniczyć więcej niż 1 osoba na 7m2,
lokali gastronomicznych, które mogą być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos.
transportu publicznego – w pojazdach może być zajętych maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc.

Ponadto obowiązuje:
– zakaz organizowania targów i kongresów,
– zakaz działalności wesołych miasteczek i parków rozrywki 
– zakaz urządzania wesel, przyjęć komunijnych i innych uroczystości rodzinnych,
– w zgromadzeniach publicznych może brać udział nie więcej niż 10 osób,
– wydarzenia sportowe mogą się odbywać bez udziału publiczności,
– wydarzenia kulturalne mogą się odbywać w pomieszczeniach, klubach muzycznych, salach widowiskowo-sportowych, w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych z zachowaniem zasady, że widzowie siedzą na co czwartym miejscu, między nimi musi być zachowany odstęp 1,5 m, a zajęte może być nie więcej niż 25 proc. miejsc. Z kolei w wydarzeniach na otwartym powietrzu liczba widzów nie może przekroczyć 100 osób, a między nimi musi być zachowany odstęp 1,5 m,
– zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Ważne ! Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, aptece i na poczcie przebywać mogą wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. 

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców miasta i powiatu prezydent miasta Janusz Stankowiak apeluje o przestrzeganie obowiązujących obostrzeń oraz o ograniczenie wizyt zarówno w budynku Urzędu przy ul. Gdańskiej 6, jak i w wydziałach zewnętrznych do niezbędnego minimum.

– Dbajmy o swoje i najbliższych zdrowie, zwłaszcza o nas drogich seniorów. Nośmy maseczki, myjmy często i dokładnie ręce, używajmy płynów dezynfekujących, trzymajmy dystans, unikajmy zatłoczonych miejsc i większych skupisk ludzi, a w razie niepokojących objawów zostańmy w domach. Proszę wszystkich mieszkańców Starogardu i Powiatu – na powrót ograniczmy kontakty społeczne – od tego zależy, jak szybko pokonamy drugą falę pandemiiapeluje do mieszkańców prezydent miasta.