Sprawność, męstwo i rycerska reguła

Ponad 100 rycerzy z różnych części kraju 15 sierpnia stawiło się w Grodzisku Owidz. Wzięli udział w turnieju zorganizowanym z okazji jubileuszu 25-lecia Starogardzkiego Bractwa Rycerskiego.

– 25 lat temu kilku młodych ludzi zafascynowanych średniowieczem zagrało w spektaklu historycznym na zamku w Gniewie. Wkrótce po tym zawiązali komitet założycielski i zorganizowali nabór do powstającego Bractwa Rycerskiego. W szeregach poza kilkoma pełnoletnimi osobami znajdowała się głównie młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Ich zapał i determinacja szybko doprowadziła do rejestracji grupy jako stowarzyszenia. Udział w licznych turniejach i festynach niemal w całej Polsce przyniósł im sławę oraz uznanie innych grup – opowiada jeden z założycieli Starogardzkiego Bractwa Rycerskiego Piotr Marchewka.

Od początku istnienia Bractwa jego przedstawiciele należeli do Kapituły Rycerstwa Polskiego i współtworzyli współczesny kodeks oraz regułę rycerską. Niezłomnie stawiali opór przeciwnościom losu i wydarzeń. Rozwijali się bez zamku, bez stałej siedziby. – 15 sierpnia ponownie przeciwstawiliśmy się losowi. Wspólnym wysiłkiem odparliśmy zarazę i na grodzie w Owidzu zorganizowaliśmy wspaniały turniej wieńczący 25 lat naszej działalności. Wszyscy uczestnicy zabawy bardzo dbali o zapewnienie bezpieczeństwa i higieny, żeby zapobiec ryzyku związanemu z rozprzestrzenianiem się koronawirusa – powiedział pan Piotr.

Zmagania rycerzy nie były łatwe, ale bardzo widowiskowe.

Podczas imprezy podziwiać można było zmagania rekonstruktorów w kilku turniejach. Wydarzenie rozpoczęło się turniejem sprawnościowo-bojowym, gdzie trzeba było wykazać się nie tylko zwinnością i siłą, ale przede wszystkim inteligencją. Równocześnie u podnóża grodu rozpoczął się turniej łuczniczy. Wśród jego uczestników znaleźli się łucznicy międzynarodowej sławy. Rycerze swoje siły sprawdzali także w turnieju plebejskim.

Około południa z Grodziska Owidz do Starogardu na uroczystości Wniebowzięcia NMP, Święta Wojska Polskiego oraz 100. rocznicy bitwy warszawskiej wyruszyła konna i piesza delegacja.

Kobiety radziły sobie znakomicie.

– W tym samym czasie trwały zmagania przedstawicielek płci pięknej w biegu dam. Po jego zakończeniu wszyscy mogli przeżywać wspaniały pokaz umiejętności jeździeckich podczas turnieju konnego. Uczestniczyło w nim troje jeźdźców ze Starogardzkiego Bractwa Rycerskiego. Była wśród nich jedna niewiasta. Następnie w amfiteatrze rozpoczęła się druga część turnieju sprawnościowo-bojowego. Tym razem zawodnicy walczyli w parach 1×1 tarcza i miecz. Po zwycięstwo w tym, mogło by się wydawać, męskim sporcie sięgnęły aż dwie kobiety, dając niezłego łupnia facetom – śmieje się Piotr Marchewka.

Kulminacją wydarzenia była iście królewska biesiada. Zawodnicy musieli się podczas niej sprawdzić w ostatniej konkurencji, czyli wykazać się znajomością tańca historycznego. Kiedy biesiada na dobre się rozkręciła, oficjalnie ogłoszono wyniki turniejów, a zwycięzcom wręczono nagrody.

Następnego dnia absolwenci Młodzieżowej Szkółki Rycerskiej, obecnie członkowie Bractwa przeprowadzili turniej na miecze typu soft dla młodzieży do lat 18 i osobny dla dorosłych.

Uroczystych obchodów jubileuszu 25-lecia istnienia Starogardzkiego Bractwa Rycerskiego nie udałoby się zorganizować bez pomocy partnerów, wśród których znaleźli się: Grodzisko Owidz, OSiR Starogard Gdański, Na Podgrodziu – Karczma Słowiańska, Gmina Miejska Starogard Gdański, Gmina Starogard Gdański, Powiat Starogardzki, Elektrociepłownia Starogard Sp. z.o.o., Gillmet, G&M Sp. z.o.o, St. Rąbała Sp. z.o.o.

Fot. Starogardzkie Bractwo Rycerskie