Spotkanie z nową wojewodą pomorską, dyskusja na temat bieżących spraw dotyczących samorządów oraz podpisanie listu intencyjnego w sprawie wsparcia doradztwa zawodowego na Kociewiu to główne tematy pierwszego Konwentu Starosty, Prezydenta, Burmistrzów i Wójtów Powiatu Starogardzkiego w nowym roku. Spotkanie odbyło się 12 lutego w Starostwie Powiatowym w Starogardzie Gdańskim.
Prezydent Miasta Janusz Stankowiak i wiceprezydent Tadeusz Błędzki na zaproszenie Starosty Starogardzkiego Kazimierza Chyły uczestniczyli w KONWENCIE Starosty, Prezydenta, Burmistrzów i Wójtów Powiatu Starogardzkiego z udziałem nowo wybranej wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz. Było to pierwsze spotkanie Pani Wojwody z przedstawicielami władz miasta, gmin i powiatu starogardzkiego. W spotkaniu brali udział starszy Cechu Rzemiosł Różnych oraz zarząd SKB Związku Pracodawców.
Samorzadne samorządy i sprawcze urzędy
— Urząd Wojewódzki musi zmienić swoje oblicze. Przede wszystkim musi rozpocząć współpracę z samorządami lokalnymi. To jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze jestem samorządowcem. Praktycznie całe swoje zawodowe życie spędziłam pracując w samorządzie na różnych stanowiskach. Uważam, że zmiana powinna iść od dołu, czyli od samorządów. Samorząd musi być samorządny. Mam tu na myśli finanse. Wszyscy wiemy jak one w tej chwili wyglądają. Po drugi Urząd Wojewódzki ma być Urzędem otwartym, czyli sprawczym. Chodzi o Kodeks postępowania administracyjnego i wywiązywanie się z terminów. Sprawczy urząd to jednak nie tylko zmiany wewnątrzadministracyjne, ale również zmiana Wojewódzkiego Konsekratora Zabytków, z którym współpraca się nie układała. Dotyczy to też takich struktur jak Nadzór Budowlany czy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Trochę zmian w tym zakresie też będzie — poinformowała Bata Rutkiewicz.
Sprawy bieżące dotyczące funkcjonowania samorządów
Spotkanie w siedzibie Starostwa Powiatowego miało charakter zapoznawczy, aczkolwiek podczas dyskusji padło ze strony włodarzy miast i gmin wiele pytań dotyczących aktualnej polityki samorządowej. Poruszono m.in. kwestię utrzymania w mocy programów rządowych dotyczący rozbudowy dróg lokalnych, remontów i bezpieczeństwa.
Pytania dotyczyły też:
• przyszłości projektów potwierdzonych promesami z FunduszuInwestycji Strategicznych Polski Ład;
• podjęcia korekty ustawy śmieciowej;
• przewidywanych zmian w sposobie finansowania oświaty i udzielania subwencji oświatowych;
• decentralizacji sposobu ustalania taryf za wodę i ścieki oraz przywrócenie mocy decydowania o tych zmianach gminom;
• regulacji systemów wodnych przez Wody Polskie i ustalenia hierarchii odpowiedzialności wewnątrz organizacji;
• roli Kuratora Oświaty i racjonalizacji oświaty w małych gminach;
• zaległości konserwatorskich w kontekście potrzeb uzyskania zgód w celu otrzymania dofinasowań unijnych na renowację zabytków.
Pani Wojewoda podkreśliła, że obecny rząd nie przywiązuje wagi do centralizacji władzy. Chcąc wzmocnić pozycję samorządów, przewiduje szereg zmian w prawie. Podkreśliła, że tam, gdzie tylko to będzie możliwe, co nie będzie wymagało zmiany zbyt wielu dokumentów, to decyzje będą podejmowane oddolnie. Ostrzegła też, że to będzie trudny czas, bo zmiany będą generowały wiele emocji. Zapewniła, że jej rolą będzie przede wszystkim rola interesariusza samorządów w Warszawie.
— Chciałabym, abyście Państwo czuli, że macie we mnie wsparcie. Liczę na współpracę niezależnie od opcji. Proszę informujcie mnie o sprawach, które was niepokoją, nurtują i wymagają regulacji na poziomie rządowym – podsumowała nowa Pani Wojewoda.
Podpisanie listu intencyjnego
Podczas spotkania podpisano też list intencyjny dotyczący wsparcia doradztwa zawodowego na Kociewiu.