Spotkanie Noworoczne. Samorządowcy podsumowali 2017 rok

19 stycznia 2018 roku starogardzcy samorządowcy podsumowali 2017rok. Spotkanie noworoczne tradycyjnie odbyło się w sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury. Jak co roku była to okazja do złożenia sobie życzeń i rozmów przy symbolicznej lampce wina.

Dla starogardzkich samorządowców to już tradycja. Od lat spotykają się na początku każdego roku, aby podsumować miniony rok. Spotkanie odbyło się w sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury. Obok prezydentów miasta, przewodniczącego Rady Miasta i radnych uczestniczyli w nim posłowie na Sejm RP – Małgorzata Chmiel i Jan Kilian, wicemarszałek Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego – Dariusz Męczykowski. Ponadto obecni byli przedstawiciele władz powiatu, gminy, kapłani, służby mundurowe, właściciele lokalnego biznesu, dyrektorzy szkół i przedszkoli, prezesi spółek, kierownicy placówek samorządowych, pracownicy administracji publicznej, przedstawiciele związków zawodowych oraz organizacji pozarządowych.

Zanim jednak oddano głos gospodarzom spotkania prowadzący przypomniał, że uchwałą Rady Miasta z dnia 29 listopada, rok 2018 w Starogardzie został ogłoszony „Rokiem stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości”. Z tej tez okazji tegoroczne spotkanie rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.

Organizatorzy Noworocznego Spotkania samorządowców . Od lewej Zbigniew Toporowski sekretarz miasta, Przemysław Biesek-Talewski zastępca prezydenta ds techniczno-inwestycyjnych, Maciej Kalinowski – zastępca prezydenta ds. społecznych, Jarosław Czyżewski – przewodniczący Rady Miasta , Janusz Stankowiak – prezydent miasta.

Jako pierwszy noworoczne życzenia złożył prezydent miasta Janusz Stankowiak. Podziękował wszystkim zebranym za przyjęcie zaproszenia na to coroczne, tradycyjne spotkanie, którego organizatorami są miejskie władze samorządowe. Przekazał wszystkim życzenia wszelkiej pomyślności od senatora RP Antoniego Szymańskiego i Honorowego Obywatela Miasta prof. zw. dr hab. n. med. Andrzeja Wardyna.

Prezydent Starogardu Janusz Stankowiak

– Jak Państwo widzieli na filmie podsumowującym, miniony rok obfitował w koncerty, wystawy, wernisaże, mecze i wiele imprez sportowych, ale Starogard nie tylko się bawił, był to przede wszystkim rok ciężkiej pracy – powiedział Stankowiak. – Był to rok wyjątkowy pod względem inwestycji. Gmina odnotowała w historii największy budżet – ponad dwustu milionowy. Z tego 50 milionów przeznaczyła na inwestycje – kontynuował. – Dzisiaj wiemy, że budżet na rok 2018 będzie jeszcze większy, bo przekroczy kwotę 250 mln zł, z czego 80 milionów zainwestujemy w poprawę infrastruktury. W Starogardzie nigdy jeszcze nie było tylu działań, tylu możliwości i szans, które z premedytacją, determinacją oraz konsekwencją wykorzystujemy i mamy zamiar wykorzystywać dalej. Dała nam je Unia Europejska. Na ten sukces zapracowało jednak wielu ludzi i właśnie to nasze dzisiejsze spotkanie nazywane „samorządowym” jest spotkaniem ludzi, którzy swoją codzienną pracą, aktywnością i decyzjami znacząco wpływają na poprawę życia mieszkańców – dodał. Prezydent podziękował wszystkim i poprosił, aby tak jak w ubiegłym roku wspierali działania starogardzkiego samorządu, jak i tych, którzy przyczyniają się do rozwoju miasta – instytucje, organizacje pozarządowe, organizacje sportowe, kulturalne, społeczne oraz biznes, który niezwykle aktywnie działa w Starogardzie i inwestuje. Życzył wszystkim pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Na zakończenie wyraził pragnienie, aby w roku 2018 bez względu na to, gdzie mieszkamy, jakie mamy poglądy polityczne i w co wierzymy, wszystkich połaczyła jedna myśl, że wszyscy jesteśmy starogardzianami.

Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski

Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski przyłączył się do podziękowań i życzeń prezydenta. Zaznaczył, że jest zaszczycony i bardzo się cieszy, że może uczestniczyć w spotkaniu „awangardy” Kociewia i całego Pomorza. Wyjaśnił, że w kontekście tego spotkania pojęcie „awangarda” znaczy „straż przednia”, czyli ci, którzy przewodzą i wyznaczają kierunki. Dodał, że ludzie na straży przedniej muszą dobrze patrzeć, rozglądać się, aby cała kolumna szła w odpowiednim kierunku. Tylko wtedy można osiągnąć zamierzony cel i bezpiecznie do niego dojść. – Tak odbieram to nasze spotkanie i dziękuję wszystkim za przybycie – powiedział przewodniczący. Zwrócił też uwagę na wielki dynamiczny rozwój organizacji pozarządowych i na pewien problem, z którym samorządowcy się ostatnio mierzą. – Na ostatnim posiedzeniu komisji kultury rozważaliśmy, co zrobić by w Starogardzie imprezy się na siebie nie nakładały, bo jest ich tak dużo – powiedział. – To właśnie zasługa m.in. organizacji pozarządowych – podkreślił. – Na taki stan rzeczy pracuje mnóstwo ludzi. I co najważniejsze robią to całkiem bezinteresownie, z pasji. To są artyści, muzycy, malarze, sportowcy, właściciele prywatnych galerii. Tych imprez jest tak dużo, że tylko malkontenci mogą powiedzieć, że nie mają co robić z wolnym czasem. Chociażby dzisiaj, za chwilę tuż obok w Galerii A odbędzie się wystawa starogardzkich artystów, studentów ostatnich lat Akademii Sztuk Pięknych, czyli nawet w tak ważnym dniu jak ten, nie udało się tych spotkań rozdzielić. Przewodniczący podziękował im za to i zaprosił wszystkich do obejrzenia wystawy.

Goście Spotkania Noworocznego w Starogardzie Gdańskim.

Życzenia złożyli też posłowie Małgorzata Chmiel, która pogratulowała miastu sukcesów. Życzyła dużo radości i zadowolenia z przyszłych wyborów.

Poseł na Sejm RP Jan Kilian

Jan Kilian dodał, że samorząd bez współdziałania na wielu płaszczyznach, nic nie osiągnie, dlatego potrzebne są rozmowy w przyjaznej atmosferze, jak ta, która panuje na tym spotkaniu. Życzył wszystkim spełnienia celów i planów. Dodał, iż patrząc na zmiany, jakie zachodzą w mieście, śmiało może powiedzieć, że jest dumnym starogardzianinem.

Wicemarszałek Ryszard Świlski podkreślił, że województwo pomorskie ma najwyższy w Polsce wzrost PKB 4,6 % w skali roku. – Ze 125 przebadanych regionów w Europie Pomorze plasuje się na czwartym miejscu. Badany był stan gospodarki, kultura, czynniki społeczne i bezrobocie. Kiedy mowa o bezrobociu, Pomorze odnotowuje najwyższy wzrost dynamiki zatrudniania w całym kraju – ponad 16,9 %. Wskaźnik bezrobocia oscyluje na poziomie 5%.

Ryszard Świlski wicemarszałek Województwa Pomorskiego

-Dobrze, że prezydent Stankowiak powiedział z dumą o tym, co robimy wspólnie jako samorząd miejski i regionalny w ramach projektów europejskich. Pomorze podpisało 1386 umów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Zakontraktowało ponad 8 mld złotych dla przedsiębiorstw, samorządów i organizacji pozarządowych, z czego ponad 5,7 mld złotych pochodzi z funduszy europejskich.  Patrząc tylko na Starogard wymienić można takie zadania, jak rewitalizacja miasta, budowa węzła transportowego czy modernizacja szpitala. To sprawia, że możemy być dumnymi Pomorzanami, Kociewiakami i gośćmi Kociewia – powiedział Świlski. Głos zabrali także Patryk Gabriel członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego, Dariusz Męczykowski – radny Sejmiku Województwa Pomorskiego, burmistrz Skarszew Jacek Pauli oraz Grzegorz Borzeszkowski – prezes Starogardzkiego Klubu Biznesu Związku Pracodawców. Wszyscy gratulowali władzom miasta podejmowanych działań na rzecz rozwoju Starogardu i życzyli dalszych sukcesów w nowym 2018 roku.

 

Grzegorz i Joachim Ollerowie zagrali polkę, tango i walca z róznych zakątków Europy. Samorządowcy nagrodzili ich występ gromkimi brawami.

Oficjalną część samorządowego spotkania noworocznego zakończono toastem za pomyślność roku 2018. Spotkanie umilił występ rodzinnego duetu pn. „Ollers trio”. Wystąpili Grzegorz Oller z synem Joachimem. Trzecia członkini zespołu Małgosia Oller – nie mogła wspomóc taty i brata, gdyż aktualnie bierze udział w największym w Europie XI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego. Mimo osłabionego składu muzycy zachwycili uczestników spotkania swoimi interpretacjami utworów muzycznych z różnych zakątków Europy. Zagrali polkę, tango i walca, które samorządowcy nagrodzili gromkimi brawami.

fot. Magdalena Dalecka

 

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl