Spotkanie Noworoczne. Samorządowcy podsumowali 2016 rok

3 lutego 2017 roku starogardzcy samorządowcy podsumowali rok 2016. Tradycyjne spotkanie noworoczne odbyło się w sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury. Jak co roku była to też okazja do złożenia sobie życzeń i rozmów przy symbolicznej lampce wina.

W imieniu władz samorządowych gości powitał Łukasz Rocławski ze Starogardzkiego Centrum Kultury.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta – prezydenci, przewodniczący Rady Miasta oraz radni, a także zaproszeni goście: posłowie na Sejm RP – Jan Kilian i Kazimierz Smoliński minister infrastruktury i budownictwa, senator RP Antoni Szymański, wicemarszałek województwa pomorskiego Krzysztof Trawicki oraz radny Sejmiku Województwa Pomorskiego – Dariusz Męczykowski. Ponadto obecni byli przedstawiciele władz powiatu, gminy, kapłani, służby mundurowe, właściciele lokalnego biznesu, dyrektorzy szkół i przedszkoli, prezesi spółek, kierownicy placówek samorządowych, pracownicy administracji publicznej, przedstawiciele związków zawodowych oraz organizacji pozarządowych.

Janusz Stankowiak Prezydent Miasta Starogard Gdański

Jako pierwszy noworoczne życzenia złożył prezydent miasta Janusz Stankowiak. Podziękował wszystkim zebranym za wkład, jaki wnieśli w rozwój Starogardu Gdańskiego.
– Dzisiejsze spotkanie nazywane jest „samorządowym”, ale to spotkanie ludzi, którzy swoją codzienną pracą, aktywnością i decyzjami znacząco wpływają na poprawę życia mieszkańców. Prezydent podkreślił aktywność samorządowców, którzy pozyskali w 2016 roku rekordowe środki finansowe z Unii i nie tylko na rozwój całego powiatu starogardzkiego. Podkreślił aktywność lokalnych przedsiębiorców, którzy uwierzyli, że ich inwestycje mogą zmieniać oblicze Starogardu i z ogromną siłą oraz nadzieją zaangażowali się w życie miasta. – To był rok niezwykle udany dla Starogardu – dodał prezydent, dlatego szczególnie podziękował ministrowi Kazimierzowi Smolińskiemu, który pomógł miastu wejść w niezwykle ważny i potrzebny mieszkańcom pilotażowy program „Mieszkanie Plus”. Podziękował parlamentarzystom za wsparcie w walce o budowę starogardzkiej obwodnicy, niezbędnej miastu. Podziękował Marszałkowi Województwa Pomorskiego Krzysztofowi Trawickiemu za dotychczasową współpracę, która gwarantuje miastu dalszy rozwój. – To ona spowodowała, że miejskie projekty często zajmują pierwsze miejsca na listach rankingowych dofinansowanych projektów, stawiając Starogard w uprzywilejowanej pozycji – zaznaczył prezydent. Podziękował wojewodzie za to, że będą mogli kontynuować modernizację jednej z najważniejszych arterii miasta – ul. Kościuszki. Podziękował lokalnym przedsiębiorcom zrzeszonym w Starogardzkim Klubie Biznesu-Związku Pracodawców, którzy aktywnie pomagają samorządowcom rozwijać miasto. Podziękował też służbom mundurowym, radnym Rady Miasta, gminie wiejskiej, powiatowi oraz wszystkim innym zgromadzonym. – Wszyscy przysłużyliście się do tego, że Starogard zmienia się na lepsze – podkreślił. Przypomniał, że miasto ma w tym roku największy w historii budżet, bo ponad 200 mln zł, w tym aż 60 mln zł przeznaczone jest na inwestycje. Przyznał, że nowy 2017 rok będzie rokiem trudnym i wymagającym, dlatego życzył wszystkim wytrwałości, satysfakcji, a przede wszystkim zdrowia. – Zdrowie jest najważniejsze, bo bez zdrowia tego nie udźwigniemy – zakończył Stankowiak.

Jarosław Czyżewski Przewodniczący Rady Miasta

Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski przyłączył się do podziękowań prezydenta. Zaznaczył, że władzom miasta bardzo zależy na dialogu. – Chcemy się wsłuchiwać w Państwa doświadczenie i podejmować decyzje oparte o Państwa wiedzę i mądrość – powiedział. – Dlatego tak wysoko cenię sobie takie spotkania, bo rozmowy szczególnie te w kuluarach dodają energii i prowokują wiele nowych pomysłów. Zachęcił wszystkich do spotkań i rozmów, podkreślając, że wszystkie uzyskane w ten sposób wskazówki znajdą swoje odzwierciedlenie w pracy komisji i sesji Rady Miasta.

Głos zabrali także posłowie oraz wicemarszałek, którzy pogratulowali miastu dotychczasowych dokonać oraz wsparcia ze strony środowiska gospodarczego. Zapewnili wolę dalszej współpracy i pomoc w budowaniu nowej przyszłości miasta i powiatu. Ksiądz Dziekan Józef Pick życzył zgody, która jednoczy, a przy okazji pozdrowił wszystkich od profesora Kazimierza Andrzeja Wardyna Honorowego Obywatela Miasta, który nie mógł być obecny na dzisiejszym spotkaniu. Grzegorz Borzeszkowski prezes SKB-ZP zachęcił do rozpoczęcia poważnej dyskusji na temat tego czego nie widać gołym okiem, czyli jak poprawić powietrze w Starogardzie Gdańskim, podkreślając jak ważne jest to wyzwanie dla wszystkich mieszkańców miasta. Na koniec Antonii Szymański – senator RP, odwołując się do idei budowy społeczeństwa obywatelskiego, o której mówił też prezydent, uhonorował Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych i Osób Potrzebujących Wsparcia z miejscowości Lalkowy w gminie Smętowo Graniczne medalem Senatu RP. Wyróżnienie za wieloletnią pracę, za doskonale prowadzone warsztaty terapii zajęciowej oraz integrację społeczności lokalnej nie tylko w swojej wsi, ale całej gminie odebrała Elżbieta Pietrusińska wiceprezes Stowarzyszenia.

Samorządowe spotkanie noworoczne umilił występ zespołu baletowego Rewia Dziecięca Polka oraz koncert zespołu Zagan Acoustic, w składzie: Paweł Zagańczyk – akordeon, Andrzej Wojciechowski – klarnet, Jarosław Stokowski – kontrabas.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl