Sportretowani przy stole

28 kwietnia Krzysztof Rudek otworzył swoją wystawę zatytułowaną „Portret przy stole”. Fotograf zaprosił do swojego projektu ludzi których ceni, podziwia i lubi. Prace oglądać można w Galerii Osiedlowego Domu Kultury przy ul. Reymonta do 23 czerwca.

Jak podkreśla autor, „Portret przy stole” był zaproszeniem do sesji fotograficznej opartej na rozmowie bez pozowania i stresu jaki potrafi towarzyszyć tradycyjnej sesji zdjęciowej.

Najważniejsza jest naturalność oraz pojawiające się emocje i gesty. Bohaterami jego zdjęć byli między innymi poeta Wojciech Kass, rzeźbiarz, pisarz i fotograf Michał Majewski, pisarz, poeta i dramaturg Remigiusz Grzela czy pisarka Anna Sakowicz.

Krzysztof Rudek, fotograf amator. Urodził się w Szczecinie. Prawie całe swoje życie mieszkał na Kociewiu. Swoje fotografie prezentował w galeriach Starogardu Gdańskiego, Grudziądza i Gdańska.

– To dla mnie zaszczy dzielić się momentami, które zapadają bardzo głęboko w pamięć oraz tworzą niebywałą więź i energię, która była obecna podczas tych sesji. To moi bohaterowie mogliby o tym powiedzieć najwięcej. Ja byłem tylko kimś, kto naciskał spust migawki. Cieszę się, że aż tyle osób mi zaufało – powiedział Krzysztof Rudek.

-Przyglądam się uważnie fotografii portretowej, szukam własnego sposobu na zminimalizowanie mojej ingerencji, używam jak najmniej sprzętu oświetleniowego, a jeśli okoliczności na to pozwalają, rezygnuję ze studyjnego tła. Najważniejszy jest zaproszony do stołu człowiek i jego historia – podkreśla fotograf.

Wydarzenie finansowanie było ze Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Starogard Gdański. W jego imieniu gratulacje złożyły Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta Martyna Łangowaka-Siembida oraz Naczelnik Wydziału Informacji Społecznej Renata Połomska.