Sportowe Przylesie będzie miało tor rolkowo-wrotkowy

Sportowe Przylesie – tak mieszkańcy nazwali swoje osiedlowe miejsce do zabawy i rekreacji. Sami je urządzili, wykorzystując środki Budżetu Obywatelskiego. Znajduje się tam plac zabaw i boisko. Teraz dołączy do nich tor do jazdy na rolkach lub wrotkach.

Mieszkańcy Przylesia po raz trzeci postarali się, aby zgłoszony przez nich projekt do Budżetu Obywatelskiego, znalazł się wśród zwycięskich inwestycji.

— Nasza sąsiedzka inicjatywa rozpoczęła się ponad 30 lat temu, ale dopiero w 2015 roku zobaczyliśmy jej realne efekty dzięki znakomitej współpracy z Prezydentem Miasta.  Wykorzystaliśmy do tego Budżet Obywatelski.  Wspólnie z Urzędem Miasta udało się nam wybudować  piękny, kolorowy plac zabaw. Pamiętam dzień, kiedy prezydent Janusz Stankowiak go otworzył. To był 11 października 2015 roku. Cztery lata później w październiku przekazał nam do użytku wielofuncyjne boisko dla dzieci do gry w piłkę nożną, ręczną, koszykówkę i siatkówkę. W jego sąsiedztwie nasadziliśmy mnóstwo krzewów i roślin kwiatowych. Tak powstało nasze centrum „Sportowe Przylesie”, którego celem jest poprawa formy fizycznej i relaksacyjnej mieszkańców oraz integracja międzyosiedlowa — przypomniała Hanna Ściegienna -Korczyc wówczas Bielang, członkini Społecznego Komitetu Osiedla Przylesie i Okolic.

W 2022 roku  wspólnie z Jarosławem Krzemińskim i Katarzyną Dobek po raz trzeci zgłosili wniosek do Budżetu Obywatelskiego 2023. Tym razem wymyślili budowę toru rolkowo-wrotkowego. Pomysł zdobył najwięcej głosów w głosowaniu i obecnie jest w trakcie realizacji.

Tor rokowo-wrotkowy na Przylesiu

Ogłoszony w lipcu br. przetarg na wykonanie inwestycji wygrała Firma Handlowa Adama Kowalczyka. To nie pierwsza ich realizacja tego typu w Starogardzie Gdańskim. W swoim dorobku mają m.in. budowę Parku Nowe Oblicze przy Starogardzkim Centrum Kultury.

— Tor rolkowo-wrotkowy to nic innego jak półtorametrowa ścieżka asfaltowa o długości 277 metrów. Jej układ oparty jest na elipsie. Do toru prowadzić będą chodniki, które wybudujemy z kostki betonowej. Wzdłuż toru urządzimy teren zielony. Postawimy ławki, kosze na śmieci oraz stojak dla rowerów — informuje wykonawca.

— Nowa atrakcja sportowa na Przylesiu dedykowana jest wszystkim mieszkańcom bez względu na poziomach zaawansowania umiejętności jazdy na rolkach czy wrotkach. Jednakże ze względu na swoją specyfikację przewidujemy, że głównie będzie użytkowana przez dzieci. Taki był nasz cel — powiedział inicjatorka Hanna Ściegienna -Korczyc.

Tor ma być gotowy pod koniec października. Jego koszt to prawie 290 tys. zł.