Sportowa edukacja z duchem wielkiego piłkarza w tle

Autor zwycięskiej koncepcji budowy Centrum Edukacyjno-Sportowego im. Kazimierza Deyny – opracowuje program funkcjonalno-użytkowy budynku, który pozwoli Miastu w marcu ogłosić przetarg na wykonawcę. Na spotkaniu z radnymi Rady Miasta w piątek, 10 lutego Marcin Czyżewski przedstawił szczegóły dotyczące rozwiązań technicznych planowanej inwestycji.

Centrum Sportowo-Edukacyjne im. Kazimierza Deyny ma być prostym, dwukondygnacyjnym, częściowo przeszklonym budynkiem z efektowną rampą prowadzącą na dach, tarasem widokowym i wewnętrznym ogrodem. Ma łączyć funkcję: edukacyjną, sportową, rekreacyjną i wystawienniczą. Tak w skrócie można opisać obiekt, który Miasto planuje wybudować na terenie Stadionu Miejskiego do końca 2024 roku. Na jego budowę otrzymało promesą z rządowego funduszu Polski Ład na kwotę 26,1 mln zł. Oprócz budowy Centrum, inwestycja przewiduje zadaszenie dwóch zachodnich trybun stadionu po obu stronach „korony”.

Ekonomicznie, energooszczędnie i ekologicznie

Marcin Czyżewski MC Architekci Szczecin – autor koncepcji i Programu funkcjonalno -użytkowego Centrum Edukacyjno-Sportowego im. Kazimierza Deyny

– Program funkcjonalno – użytkowy Centrum pod względem architektonicznym nie będzie się różnił od koncepcji, jaką złożyłem w konkursie – podkreślił projektant Marcin Czyżewski. – Jeśli pojawią się jakieś różnice to minimalne. Na pewno planujemy rozbudować przestrzeń pod rampą i nadać jej bardziej sportowy charakter. Co ważne obiekt dokładnie wpisze się w przestrzeń po byłym Hotelu Rekord. Elementem dodatkowym będzie atrakcyjna rampa, która nie tylko posłuży jako rodzaj trybuny do oglądania meczów, ale będzie pełniła funkcje rekreacyjne ze względu na planowane umieszczenie tam kawiarenki – tłumaczył architekt – Zależy nam na tym, aby budynek był ekonomiczny, energooszczędny i ekologiczny. W tym duchu przygotowujemy program funkcjonalno-użytkowy. Centrum ma służyć mieszkańcom Starogardu, ale też przyciągać do miasta turystów – dodał projektant.

Spotkanie władz miasta i radnych Rady Miasta z projektantem i autorem Programu funkcjonalno-użytkowego budowy Centrum Edukacyjno-Sportowego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie

Na spotkaniu 10 lutego w Ośrodku Sportu i Rekreacji zaprezentował radnym różne rozwiązania techniczne i branżowe, podkreślając, że budynek ma być wyrazisty, ale nie krzykliwy w swoim designie. Omówił rodzaj materiałów planowanych do jego budowy. Podkreślił rolę i znaczenia konstrukcji zadaszenia z możliwością zainstalowania na niej paneli fotowoltaicznych, które w połączeniu z panelami na zadaszeniu trybun będą w stanie zabezpieczyć cały obiekt łącznie z Halą Miejską im. Andrzeja Grubby w energię elektryczną z wykorzystaniem słońca.

Multimedialne muzeum atrakcją turystyczną

Na przekrojach wskazał część wystawienniczą z przeznaczeniem na organizację multimedialnego muzeum poświęconego legendzie piłki nożnej Kazimierzowi Deynie, który urodził się w Starogardzie Gdańskim i tu stawiał swoje pierwsze piłkarskie kroki w karierze.

Rzut zagospodarowania przestrzeni wewnętrznej Centrum 

Na tę część szczególną uwagę zwrócił Bartosz Tobieński obecny na spotkaniu. Przekazał radnym i włodarzom miasta kilka cennych pomysłów i uwag, jeśli chodzi o sposób organizacji muzeum Kazika Deyny. Podkreślił walory multimedialności planowanej wystawy,  jej znaczenie w dzisiejszym świecie, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Zwrócił też uwagę na zadaszenie trybun, aby uwzględnić na nich platformy umożliwiające transmitowanie na żywo meczów w telewizji.

 Zadaszenie trybun i inteligentne rozwiązania zarzadzania budynkiem

Wariant zadaszenia trybun Stadiou Miejskiego w Starogardzie bez przesłonięcia tylnych ścian

Projektant zaprezentował wizualizacje zadaszeń trybun w kilku wariantach. Omówił szczegółowo rodzaj użytych materiałów, design oraz możliwości przesłonięcia tylnych ścian blachą perforowaną lub pozostawienie przestrzeni otwartych.

– Nie podjęliśmy jeszcze decyzji w kwestii wyboru konkretnego rozwiązania architektonicznego. Cały czas rozważamy różne warianty. Pewne jest tylko to, że trybuny mają w swojej konstrukcja i designie nawiązywać do wyglądu Centrum Edukacyjno-Sportowego im. Kazimierza Deyny, tworząc spójną przestrzeń sportowo-rekreacyjną– tłumaczył Marcin Czyżewski.

Warianat zadaszenia trybun Stadionu Miejskiego w Starogardzie Gd. z przesłonięciem tylnych ścian

Na koniec wspomniał o rozwiązaniach dotyczących wnętrza budynku, oświetlenia, ogrzewania i bezpieczeństwa.

– W myśl idei wprowadzania do obiektów inteligentnych rozwiązań, chcielibyśmy, aby Centrum było budynkiem typu smart. Planujemy  wprowadzić tu inteligentny system zarządzania automatycznego – poinformował architekt ze Szczecina.

Radni dopytywali o drogę ewakuacyjną, wzmocnienie oświetlenia boiska, możliwości wykorzystania lepszych jakościowo materiałów czy sposób organizacji muzeum. Sam projektant zwrócił uwagę na znaczenie dla rozwoju Centrum decyzji Prezydenta o powołaniu Akademii Sportowej „Włókniarz” im. Kazimierza Deyny.

Centrum aktywności sportowej

Prezydent Miasta  Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak podziękował Marcinowi Czyżewskiemu za prezentację wytycznych do Programu funnkcjonalno-użytkowego budowy Centrum Edukacyjno-Sportowego im. Kazimierza Deyny

Prezydent na koniec podziękował Marcinowi Czyżewskiemu za prezentację. Podkreślił, że mimo iż pan Marcin nie mieszka w Starogardzie tylko w Szczecinie i tam prowadzi swoje biuro projektowe, z urodzenia pozostaje starogardzianinem. – Bardzo nas ten fakt cieszy, bo jak widać w tym projekcie czuć lokalnego ducha, który wpisuje się w markę miasta „Starogard. Tu rodzą się gwiazdy”. Prezydent zaznaczył też, że ta inwestycja będzie miała ogromny potencjał dla przyszłego rozwoju spotu w mieście.

– Musimy patrzeć w przyszłość i myśleć o tym, co zostawimy naszym następcom – powiedział prezydent. – Naszym priorytetem jest stworzenie centrum aktywności sportowej dla dzieci i młodzieży połączone z szeroko rozumianą edukacją sportową. Może dzięki tej bazie, tym warunkom, które stworzymy, pojawi się w Starogardzie godny następca Kazika Deyny – spuentował Janusz Stankowiak.