Sport i podatki pod lupą Rad działających przy Prezydencie

Czy powstanie strategia rozwoju sportu? Na co i ile trzeba wydać pieniędzy, aby utalentowani sportowcy mogli osiągać jeszcze lepsze wyniki? Jakie będą zmiany w podatkach? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi członkowie Starogardzkiej Rady Sportu i Rady Gospodarczej podczas spotkania 17 października w Urzędzie Miasta.

W poniedziałek 17 października w Urzędzie Miasta obradowały dwie Rady, działające przy Prezydencie Miasta Starogard Gdański: Rada Gospodarcza oraz Starogardzka Rada Sportu. Tematem dyskusji było wypracowanie wspólnej drogi, której celem będzie opracowanie strategii rozwoju sportu w mieście.

Potrzebna strategia rozwoju sportu

Na spotkaniu członkowie obu Rad przedstawili swoje potrzeby i oczekiwania wobec działań sportowych w Starogardzie. Zastanawiali się, co zrobić i w jaki sposób, aby zaspokoić potrzeby finansowe starogardzkich klubów i ułatwić młodzieży udział w turniejach i zawodach sportowych. Próbowali odpowiedzieć na pytania, w jakim kierunku sport ma się dalej rozwijać. Czy pozostać przy obecnej liczbie dyscyplin sportowych, które  dają dzieciom wybór i umożliwiają wszechstronny rozwój fizyczny, czy raczej ograniczyć je np. do 10 najpopularniejszych konkurencji z nastawieniem na większe ich finansowanie.

Grzegorz Borzeszkowski – członek Rady Gospodarczej zaproponował przeprowadzenie inwentaryzacji bazy sportowej, klubów, uprawianych dyscyplin, liczby zawodników w poszczególnych sekcjach i ich sukcesów.

img_7524– Mając taką wiedzę, będzie można opracować wizję i plan działań na przyszłość – w jakim kierunku rozwijać sport w Starogardzie. Jak, na co i ile wydać pieniędzy, aby sportowcy mogli osiągać jeszcze większe sukcesy – powiedział.

Przedstawiciele klubów sportowych zgodzili się z przedsiębiorcami, że inwentaryzacja pomoże spojrzeć na  sport w szerszej perspektywie i ułatwi określić kierunki rozwoju. Nie zgodzili się jednak z pomysłem zawężania go do kilku konkurencji.

– Widzicie sport z innej strony, patrzycie na to, co wam jako przedsiębiorcom może dać. Dla nas trenerów najważniejszy jest wszechstronny rozwój sprawności fizycznej dzieci i młodzieży – podkreślił Tomasz Janowicz wiceprezes Klubu Sportowego Beniaminek 03.

10 dyscyplin i wspólny fundusz

– Chcemy wam pomóc – mówił dalej Borzeszkowski – po to się tu spotykamy. Wiemy z jakimi trudnościami finansowymi borykają się kluby. Ile kosztuje wyjazd zawodników na turnieje. Przedsiębiorcy wielokrotnie sponsorują różne imprezy. To jest naturalne. Chodzi o to, aby nie było tak, że w jednej dyscyplinie działa np. 5 konkurujących ze sobą drużyn.

Przedsiębiorcy zaproponowali też stworzenie czegoś w rodzaju wspólnego funduszu np. dla 10 najpopularniejszych w mieście dyscyplin sportowych. To dawałoby szansę na uprawianie sportu zawodnikom z uboższych rodzin. Szefowie klubów  mogliby z tych pieniędzy opłacać ich składki członkowskie.Obie Rady wyraziły dalszą wolę prowadzenia rozmów na temat opracowania strategii rozwoju sportu.

Zmiany w podatkach

Wcześniej na indywidualnym posiedzeniu Rady Gospodarczej prezydent Janusz Stankowiak poddał pod konsultację projekty trzech uchwał w sprawie określenia stawek podatków. Rada Gospodarcza pozytywnie zaopiniowała zaproponowane zmiany.

– W podatkach od nieruchomości nie wprowadzamy żadnych rewolucji – podkreślił Janusz Stankowiak – Zależy nam na zachowaniu stabilności img_7506budżetu miasta. W przyszłym roku czeka nas bardzo dużo inwestycji finansowanych z pieniędzy unijnych. Każde takie zadanie wymaga środków własnych, które są warunkiem uzyskania datacji z Unii, a stabilność podatkowa równa się stabilności działań Gminy. Co nie znaczy, że nie zaproponujemy ulg – dodał prezydent.

Członkowie Rady z dużym zadowoleniem przyjęli informację o obniżeniu stawek podatku od środków transportu.

– To bardzo dobry ruch w kierunku właścicieli firm transportowych – powiedział Mariusz Szwarc właściciel firmy Broker. – Być może ta propozycja przyciągnie nowych przedsiębiorców, dla których Starogard okaże się atrakcyjniejszy niż inne gminy.

Trzecia uchwała, nad którą dyskutowali członkowie Rady, dotyczy zwolnienia od podatku od nieruchomości właścicieli budynków mieszkalnych i mieszkalno-użytkowych, jeżeli właściciel przeprowadzi w nich remont elewacji frontowej. Zaproponowana ulga ma zachęcić mieszkańców i przedsiębiorców do zmiany wizerunku ścian frontowych swoich budynków w obszarze objętym rewitalizacją. Dotyczyć to będzie również właścicieli nieruchomości przy Alei Wojska Polskiego, ul. Grunwaldzkiej oraz ul. Gdańskiej.

– Rada Miasta będzie procedować te projekty uchwał prawdopodobnie na sesji w listopadzie – dodał Tadeusz Błędzki naczelnik Wydziału Inicjatyw Gospodarczych – Po ich uchwaleniu poinformujemy mieszkańców o szczegółach wprowadzonych zmian.

img_7528

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl