Specjalna droga wodna dla ryb

Ryby w Wierzycy będą mogły bez przeszkód pływać w górę oraz w dół rzeki. W jej korycie zostanie odbudowane piętrzenie, które wykorzystane zostanie do zasilenia przepławki oraz produkcji energii elektrycznej. Wszystko dzięki urządzeniu, które jednocześnie będzie tę wodę piętrzyć, umożliwiać migrację ryb jak i produkować energię elektryczną. W rejonie jazu przy ul. Gen. Hallera w Starogardzie firma Enerko Energy z Kielc buduje przepławkę dla ryb z możliwością produkcji ekologicznej energii elektrycznej.

Przepławka dla ryb to urządzenie, które umożliwia rybom w okresie tarła wędrówkę wzdłuż rzeki. Budowana jest na stopniach wodnych przy zaporach lub jazach. Właśnie taka przepławka powstaje w Starogardzie Gdańskim.

– Budowle piętrzące wodę powinny umożliwić migracje ryb. Dzięki nowemu urządzeniu w Starogardzie Gdańskim ryby będą mogły pokonać jaz i płynąć w górę Wierzycy – mówi wiceprezydent Przemysław Biesek-Talewski. – Do prawidłowego funkcjonowania przepławki potrzeba minimum 0,6 m3/s wody. W związku z czym korytem rzeki popłynie jej więcej, co zmniejszy problem zarastania rzeki na odcinku przy Bulwarze Diepholz. Śruba Archimedesa zaś, która będzie jednym z elementów urządzenia, dodatkowo będzie produkować energię elektryczną.

Przepławka dla ryb w Starogardzie powstaje w pobliżu jazu na rzece Wierzyca przy ul. Hallera

–  W przypadku przepławki wstępującej  istotnym jest, aby ryby wyczuwały jej wabiący nurt, a w trakcie  pokonywania różnicy poziomów mogły sobie odpocząć –  podkreśla  Mateusz Dyraga – kierownik projektu. – Stworzymy więc korytarz migracyjny. Ryby płynące w górę rzeki wabione będą prądem wody do przepławki. Po jej pokonaniu wypłyną na górne stanowisko jazu. Migracja ryb w dół rzeki odbywać się będzie drugim torem znajdującym się obok. Ten tor będzie jednocześnie odpowiedzialny za produkcję energii elektrycznej.  Warunkiem koniecznym jest taki rozdział wody w hydrowęźle, aby zawsze zapewnić przepływ nienaruszalny biologiczny w ilości 2,00 m3/s przez przepławkę – dodaje  pracownik firmy Enerko Energy.

Wykonawca zastosuje przeźroczyste pokrycie dachowe, natomiast ściany żelbetowe będą obsadzone i osłonięte bluszczem. Takie rozwiązanie będzie doskonale współgrało z otoczeniem. Obniży też budynek sterowni do niezbędnego minimum, aby powstały obiekt nie zasłaniał panoramy miasta.  

Inwestorem przedsięwzięcia jest firma PD2 spójka jawna Drzewiecki z Bydgoszczy – właściciel elektrowni wodnej przy Młynach, a realizuje je firma Enerko-Energy Sp. z o.o. z Kielc. Prace mają się zakończyć  w tym roku.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl