Spacery wśród zieleni atrakcją miasta

Latem tego roku starogardzianie będą odpoczywać w odnowionym parku, nad jeziorem Kochanki i w dolinie Wierzycy. Budowa nowych miejsc do spacerów, wypoczynku i relaksu jest na finiszu. Pozostały prace wykończeniowe oraz montaż elementów małej architektury.

Starogard należy do tych szczęśliwych miast w Polsce, które mogą pochwalić się parkiem miejskim w samym jego centrum. Historia tej miejskiej zieleni sięga XIX wieku. Obecnie jest w trakcie modernizacji. Wykonuje ją firma ECOZET w ramach projektu „Zachowanie wartości przyrodniczych i krajobrazowych korytarza ekologicznego doliny Wierzycy przez ochronę bioróżnorodności oraz ukierunkowanie wykorzystania tego obszaru”.

Umocniony brzeg rzeki Wierzycy to jeden z elementów modernizacji parku miejskiego w Starogardzie Gdańskim

Zielona oaza spokoju w samym centrum miasta

Teren parku został uporządkowany, a brzeg Wierzycy, która przepływa przez park, umocniony. Dodatkowo wzdłuż rzeki od strony średniowiecznych murów obronnych przy kościele św. Mateusza wykonawca wybudował ścieżkę spacerową, która pozwoli mieszkańcom przechadzać się po niedostępnym do tej pory terenie parku. Prowadzić będzie do niej umocniona kładka, która jest w trakcie budowy. Główny trakt spacerowy biegnący z południa na północ ma nową nawierzchnię i jest szerszy. W jego centralnym miejscu na skrzyżowaniu z traktem biegnącym z zachodu na wschód w czerwcu ustawiony zostanie znany wszystkim starogardzianom posąg Wierzyczanki. Aktualnie odnawianej i restaurowanej. Starą fontannę, która została zdemontowana, zastąpiła nowa z wodą tryskającą wprost z chodnika. Fontanna uruchomiona zostanie tuż przed zakończeniem prac, według planu w sierpniu tego roku.

Widok na staw w parku miejskim w Starogardzie Gdańskim

Metamorfozę przeszedł też miejscowy staw. Wykonawca usunął stary betonowy murek okalający go, odkrywając w ten sposób widok na wodę i mieszkające nad nią ptaki. Nad stawem pojawił się też niewielki taras widokowy – idealny do obserwowania wodnego życia zwierząt. Oprócz zainstalowanych już nowych elementów typu tężnia i wybieg dla psów, w najbliższym czasie wykonawca zamontuje nowoczesne urządzenia na placu zabaw dla dzieci.

Tężnia solankowa w parku miejskim w Starogardzie Gdańskim

Do wykonania pozostała budowa traktu wschód-zachód, instalacja nowego mostu przez rzekę oraz montaż ławek, koszy na śmieci i tablic informacyjnych. W parku pojawiło się też bardzo dużo nowej roślinności, m.in. ponad 100 drzew i kilkanaście tysięcy krzewów i kwiatów. Już w tej chwili widać, że ta wyjątkowa przestrzeń służąca rekreacji i odpoczynkowi, zamienia się w przestrzenną, zieloną oazę spokoju.

Ścieżka spacerowa wzdłuż rzeki od strony średniowiecznych murów obronnych przy kościele św. Mateusza pozwoli mieszkańcom przechadzać się po niedostępnym do tej pory terenie parku.

Relaks i odpoczynek nad jeziorem Kochanki

Podobnie wygląda teren nad Jeziorem Kochanki, który również został uporządkowany w ramach tego samego projektu. Nad jeziorem pojawiły się dwa pomosty, do których prowadzi nowo wybudowana ścieżka spacerowa. Na istniejącym niewielkim budynku, zainstalowany został taras widokowy do obserwacji życia miejscowych ptaków. Do zakończenia prac firmie ECOZET pozostało zamontowanie elementów małej architektury, które pozwolą mieszkańcom zatrzymać się w tym pięknym i spokojnym miejscu, przysiąść na chwilkę i delektować się widokami.

Z tarasu widokowego nad jesziorem Kochanki można obserwowac życie ptaków

Spacerkiem wzdłuż Wierzycy

Jak wszyscy wiemy, dolina Wierzycy ciągnie się daleko poza miasto. Jednak mieszkańcy, aby ją podziwiać, wcale nie będą musieli jechać daleko. Wystarczy, że udadzą się na Piekiełki i zostawią swoje auto na parkingu przy dawnej restauracji Słoneczna. Firma ECOZET kończy właśnie budowę atrakcyjnego szlaku spacerowego, o którym pisaliśmy tutaj https://starogard.pl/dolina-wierzycy-w-zasiegu-wzroku-71261/. Po drodze można podziwiać panoramę Miasta z tarasu widokowego oraz odpocząć m.in. pod wiatą wypoczynkową z wyznaczonym miejscem do siedzenia.  Już wkrótce pojawią się tu łąweczki i stojaki na rowery.

Widok na dolinę Wierzycy

Na punkt widokowy prowadzą dwie drogi po skarpie – jedna bardziej stroma w postaci schodów terenowych, druga dłuższa z możliwością przejazdu dla rowerów czy wózków inwalidzkich. Ścieżka na terenach podmokłych została wzmocniona drewnianymi palami i wyłożona kładką. Do wykonania pozostało dokończenie ścieżek, mostu przez rzekę Wierzyca i montaż ławek, koszy na śmieci i tablic informacyjnych na temat bioróżnorodności terenu.

Spacery doliną Wierzycy możliwe dzięki drewnianym podestom

Wszystko to po to, aby mieszkańcy miasta i okolic mieli gdzie wybrać się na spacer, gdzie odpocząć, zaczerpnąć świeżego powietrza i „poromansować” z naturą bez konieczności planowania dalekich wypraw.

Zielona oaza spokoju w samym centrum miasta wiosną

Zadanie Miasto Starogard realizuje w partnerstwie z Gminą Wiejską oraz Nadleśnictwem Starogard. Cały projekt będzie kosztował ponad 12 mln zł. Unia Europejska pokryje 70 % kosztów kwalifikowanych. Największa część uzyskanego dofinansowania – ponad 7,5 mln zł – przypadła miastu. Dofinansowanie przyznane zostało przez Zarząd Województwa Pomorskiego w wyniku rozstrzygnięcia konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 dla działania 11.4. „Ochrona różnorodności biologicznej”.