Spacer, relaks, zabawa, czyli w parku miejskim po nowemu

13 lutego br. firma Eco-Zet rozpoczęła przebudowę starogardzkiego parku. Jego modernizacja to jeden z elementów projektu unijnego, który Miasto realizuje wspólnie z Gminą Wiejską Starogard Gdański oraz Nadleśnictwem Starogard. Park ozdobią odrestaurowane alejki, nowe ławki i lampy. Dzieci będą miały gdzie się bawić, a dorośli – odpoczywać. W parku pojawi się mała tężnia solankowa i pierwszy profesjonalny wybieg dla psów. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie jesienią będziemy spacerować po nowo zaprojektowanej i zaaranżowanej przestrzeni zielonej w centrum miasta.

W marcu 2016 roku Miasto otrzymało z Unii Europejskiej ponad 9 mln zł na zagospodarowanie cennych przyrodniczo obszarów rzeki Wierzycy. W dniu 7 marca 2017 roku prezydent Janusz Stankowiak podpisał z prezesem firmy Eco- Zet – Mirosławem Zblewskim umowę na realizację miejskiej części inwestycji. Firma z Kalisk Kościerskich realizuje to zadanie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Chociaż projekt przebudowy parku był gotowy już w ubiegłym roku, wykonawca musiał uzyskać wiele pozwoleń, aby rozpocząć prace. 

Pomnik Wierzyczanki stanie w centralnym miejscu parku.

Z myślą o przyszłości – z powrotem do przeszłości

Park odmłodnieje. Zostanie uporządkowany i odnowiony. Wykonawca umocni brzeg Wierzycy. Umożliwi mu to budowę na terenie parku ścieżki rekreacyjnej wzdłuż rzeki, która stanie się jego ozdobą. Główne drogi komunikacyjne północ-południe i wschód–zachód zostaną zachowane. Rozgałęziać się będą od nich mniejsze alejki. Oba trakty wyłożone będą płytami granitowymi o wielkości 60×60 cm. Na ich przecięciu powstanie reprezentacyjny placyk widokowy, na który przeniesiony zostanie pomnik starogardzkiej Wierzyczanki. Wokół pojawi się więcej kwiatów, krzewów i drzew. Nowa roślinność zostanie zaprojektowana piętrowo. Wszystkie stare, chore i spróchniałe drzewa, które są w tej chwili usuwane z parku, zastąpią młodsze okazy, tak aby ich liczba się nie zmieniła. W parku zasadzone zostaną klony, głogi, świerki pospolite, dęby szypułkowe, buki, lipy, brzozy, graby i białe wierzby, które będą cieszyć przyszłe pokolenia.

Z kolei most, po którym wejdziemy do niego od ulicy Chojnickiej, zostanie odrestaurowany w dawnym stylu. Wykonawca przywróci mu jego  łukowy kształt. Swoim wyglądem będzie nawiązywał do historii miasta z XIX wieku i z pewnością stanie się jedną z ważniejszych atrakcji naszej miejskiej „oazy zieleni”.

Most nad Wierzycą będzie wyglądał jak w XIX w.

W parku będziemy oddychać jodem

Dotychczasowa fontanna zostanie całkowicie rozebrana, a na jej miejscu powstanie nowa posadzkowa z zachowaniem kształtu i wielkości obecnej. W sąsiedztwie fontanny wybudowana będzie mała tężnia solankowa. Będzie to zamknięty obiekt w kształcie altanki.

Mała Tężnia solankowa będzie miała kształt altanki.

Tężnia będzie miała kształt sześciokąta o średnicy 10 metrów i powierzchni ok. 65 m.kw. Jej drewniana konstrukcja, wykonana z litego drewna, wypełniona zostanie gałązkami tarniny. W środku zainstalowana zostanie specjalna pompa z obiegiem zamkniętym. Solanka z pompy przepompowana będzie na najwyższy poziom konstrukcji, skąd spłynie swobodnie w dół po gałązkach tarniny, ulegając przy tym rozproszeniu i odparowaniu. Wokół powstanie aerozol bogaty w jod i mikroelementy, które mają właściwości lecznicze zwłaszcza w profilaktyce schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, nadciśnienia tętniczego, alergii, ogólnego wyczerpania itp. Cały obiekt będzie oświetlony 10 lampami.

Z widokiem na Farę i mury obronne

Pobliski staw zostanie oczyszczony i otwarty dla odwiedzających. Zlikwidowane zostaną okalające go murki, a nad wodą zainstalowany zostanie drewniany podest o wymiarach 1,8m x 3,8m. Na środku stawu pojawi się podświetlany tryskacz wody, które z pewnością umili każdy spacer. W parku będzie też można usiąść i odpocząć w nowej, drewnianej wiacie z ławeczkami i stołami. Kształtu i miejsca nie zmieni natomiast taras widokowy, który kończy trakt pieszy wschód-zachód. Miejsce widokowe na Kościół św. Mateusza i mury obronne zostanie odrestaurowane i zmodernizowane.

Taras widokowy zostanie odrestaurowany i odnowiony. Będzie kończył główną alejkę parkową wschód-zachód.

Bezpieczne spacery, relaks i zabawa staną się codziennością

W parku powstaną dwa place zabaw dostosowane dla dzieci z rożnych grup wiekowych. Na pierwszym bawić się będą dzieci młodsze w wieku od 1 do 6 lat, a na drugim starsze w wieku 7 – 13 lat. W granicach placu zabaw znajdą się huśtawki dla maluchów i tzw. „bocianie gniazdo”, karuzela tornado, piaskownica, zestaw do wspinania się i zjeżdżania, zestaw z mostkiem, huśtawki typu ważka i lapidarium, czyli piramida majów. Na wodnym placu zabaw pojawią się dodatkowo: pompa, korytko, łopatki do przelewania wody, bramka, zraszacz w kształcie parasola, a nawet koparka. Oprócz urządzeń do zabawy staną tam typowe przyrządy do fitness’u i rekreacji, czyli: orbitrek, biegacz, wioślarz i twister. W ten sposób park stanie się przyjazny dla małych i starszych mieszkańców miasta, gdzie będzie można nie tylko odpoczywać, ale też aktywnie spędzać wolny czas. Place zabaw i siłownia pod chmurką będą miały piaszczystą nawierzchnię otoczoną betonowymi obrzeżami. Plac zabaw będzie oświetlony i monitorowany.

 

Pierwszy profesjonalny wybieg dla psów

W parku nie tylko my odnajdziemy radość, ale również nasi pupile i milusińscy. Na drugim końcu głównego szlaku wschód – zachód powstanie wybieg dla psów z torem przeszkód. Obręcze, słupki do slalomu, tunel, równoważnia stała i wahadłowa to tylko kilka z jego elementów. Nie zabraknie też ławeczek dla opiekunów i specjalnych koszy na śmieci, które będą wyposażone w podajniki z torebkami na psie odchody. Nasi czworonożni przyjaciele będą mieli w Starogardzie pierwszy, profesjonalny plac zabaw.

W parku powstanie pierwszy profesjonalny wybieg dla psów.

Zgodnie z projektem od strony północnej parku wykonawca wybuduje dwa parkingi, które w razie potrzeby będą służyły jako miejsce do organizacji imprez plenerowych. Na głównych ciągach pojawią się kamery monitorujące teren. Park ozdobią nowe ławki, stylowe kosze na śmieci oraz nowoczesne lampy. Pojawi się też odnowiony stół do planszówek, z wmurowaną w blat planszą do gry w szachy

Projekt „Zachowanie wartości przyrodniczych i krajobrazowych korytarza ekologicznego doliny Wierzycy przez ochronę bioróżnorodności oraz ukierunkowanie wykorzystania tego obszaru”, realizowany jest w ramach RPO WP na lata 2014-2020, Działanie 11.4. Ochrona różnorodności biologicznej.