Smakowite święto kociewskiego piwa

W sobotę 10 września po raz 8 miłośnicy kociewskiego piwa spotkali się na parkingu przed hotelem REN w Starogardzie Gdański. Nie wiadomo czy bardziej przyciągnął ich smak bursztynowego trunku czy zapowiedź dobrej muzyki. Jedno jest pewne VIII Festiwal Piwa był dla gości Browaru Kociewskiego pełen atrakcji. Oprócz konsumowania regionalnych trunków festiwalowi goście mieli okazję wysłuchać koncertów Patrycji Markowskiej i zespołu Mitra. O muzyczną oprawę after party zadbali DJ Soulfreak Kollektiv z Rassa i saksofonistą Bari.

Smak dobrej zabawy

Festiwal Piwa, organizowany przez Browar Kociewski w Starogardzie Gdańskim, na stałe wpisał się w kalendarz imprez plenerowych naszego miasta. Nawet po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, fani lokalnego trunku nie zawiedli i tłumnie zebrali się w sobotnią noc, 10 września na parkingu przed hotelem REN. Tłoczno i gęsto pod sceną zrobiło się już podczas pierwszego koncertu zespołu Mitra. Panowie z Gdyni zagrali energetycznie i skocznie, rozgrzewając zgromadzoną pod sceną publiczność przed koncertem gwiazdy wieczoru.

Patrycja Markowska na scenie podczas festiwalówego święta Browaru Kociewskiego w Starogardzie Gdańskim

Patrycja Markowska jak zawsze rozpoczęła swój koncert w rockowym stylu i od pierwszej piosenki wprowadziła uczestników piwnego święta w festiwalowy nastrój. Pod sceną było bardzo gorąco, publiczność śpiewała wspólnie z gwiazdą i wszystkie ręce były w górze. Koncert zamienił się w szaloną zabawę, którą mieszkańcy kontynuowali do późnych godzin nocnych przy dancehallowych seatach DJ Soulfreak Kollekti, którym towarzyszyła Rassa i saksofonista Bari.

Zwycięzca jednego z festiwalowych konkursów, których motywem przewodnim było piwo.

Tego dnia nie tylko muzyczne niespodzianki czekały na festiwalowych gości. Organizatorzy zadbali o atmosferę fiesty pełnej humoru. Przygotowali dla uczestników ciekawe konkursy, których tematem przewodnim było oczywiście piwo, a wygraną smakowe zestawy Browaru Kociewskiego. Poprowadził je, jak i całe spotkanie Grzegorz Kochański, którego na co dzień możemy usłyszeć w Radio Starogard.

Uroczysta defilada rozpoczynająca starogardzkie święto piwa

Ci, co pierwsi przyszli na imprezę mieli okazję obejrzeć znakomity występ kociewsko-kaszubskiej Orkiestry Dętej pn. Torpeda z Tczewa. Towarzyszył im pokaz tańca w wykonaniu starogardzkich cheerleaderek SKS Starogard. Do wspólnej zabawy zachęcił sam gospodarz – Michał Chajewski, który razem ze swoimi pracownikami szedł na przedzie pochodu wymachując okazałymi flagami Borowaru, na których widniał hasztag #warzymynakociewiu.

Uroczyste otwarcie VIII Festiwalu Piwa w Starogardzie Gdańskim

Odszpuntowanie pierwszej beczki Kociewskiego Browaru czyli otwarcie Festiwalu Piwa w Starogardzie Gdańskim

Tradycyjnie wielkie święto kociewskiego browaru rozpoczęło się od odszpuntowania pierwszej beczki. Dokonali tego senator RP Ryszard Świlski, poseł na sejm Kazimierz Smoliński, prezydent miasta Janusz Stankowiak i wicestarosta Patryk Gabriel pod czujnym okiem piwowara Bartosza Bednarczyka. Oficjalnie festiwal otworzył właściciel Hotelu REN Roman Chajewski.

Gospodarz podkreślił, jak bardzo się cieszy, że po dwóch latach przerwy festiwal piwa powrócił do Starogardu. Podziękował organizatorom imprezy – Michałowi Chajewskiemu oraz pracownikom Browaru, a także wszystkim uczestnikom festiwalu za przybycie i udział w tym świecie. – Poprzez piwo promujemy nasze piękne Kociewie i cieszę się ogromnie, że znowu możemy wspólnie świętować – powiedział Roman Chajewski.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak

– To piwo warte jest takiej promocji. Na pewno to czujecie pijąc je w tej chwili i ciesząc się jego smakiem. Bardzo dziękuję organizatorom, że powrócili do tej pięknej tradycji świętowania lokalnego produktu. Państwo Chajewscy to nie tylko sprawni przedsiębiorcy, ale również ludzi wrażliwi i otwarci na różne działania społeczne, kulturalne i sportowe, które mają miejsce w naszym mieście – powiedział Janusz Stankowiak. Prezydent, dziękując Renacie, Romanowi, Michałowi i Maciejowi Chajewskim wraz z ich rodzinami, podkreślił, że są ważną cześć naszego miasta i regionu.

Do podziękowań organizatorom za to, że po raz ósmy zorganizowali wielkie święto Browaru Kociewskiego, gorącymi brawami zachęcił również Senator RP Ryszard Świlski. – Ktoś kiedyś powiedział „cudze chwalicie, swojego nie znacie” – my swoje znamy i chwalimy – powiedział Senator.

Dobrej zabawy i udanego wieczoru życzył zebranym poseł na Sejm RP Kazimierz Smolińsk. Podziękował Browarowi za promocję Kociewia, a mieszkańcom pogratulował produktu, który jest chlubą Kociewia i powodem do dumy.

Festiwalowicze starogardzkiego święta kociewkiego piwa

Istotnie tego dnia Browar Kociewski tętnił i pulsował życiem, dobrą muzyką, gwarem rozmów i śmiechem rozbawionych uczestników festiwalu. To znak, że kolejna edycja starogardzkiej piwnej fiesty zapisała się w historii miasta jako bardzo udana impreza.

fot. Magdalena Dalecka