Służby odśnieżają miasto na bieżąco

Miejski Zakład Komunikacji we współpracy z podwykonawcami na bieżąco łagodzi skutki niekorzystnej aury na drogach w Starogardzie Gdańskim. Dotychczasowy bilans akcji odśnieżania miasta to ponad 800 roboczogodzin, wypracowanych w trybie 24 godzinnej pracy na dobę przez 4 pługopiaskarki, 6 ciągników i 2 koparko-ładowarki. Od 3 stycznia zużyto ponad 500 ton mieszanki solno-piaskowej.

Służby miejskie, których zadaniem jest odśnieżanie miasta, pracują od 3 stycznia w systemie dwuzmianowym 24 godziny na dobę we wszystkie dni tygodnia.

Zimowym utrzymaniem objęte są drogi publiczne utwardzone i nieutwardzone z miejscami postojowymi, a także chodniki, ścieżki rowerowe i przystanki komunikacji miejskiej oraz niektóre wewnętrzne drogi niepubliczne.

W pierwszej kolejności i z większą częstotliwością odśnieżane i posypywane są ulice główne, po których poruszają się autobusy miejskie, dalej – wszystkie inne drogi utwardzone i na końcu drogi gruntowe.

4 pługopiaskarki na bieżąco odśnieża drogi miejskie

– Drogi gruntowe są odśnieżane i posypywane piaskiem doraźnie, uwzględniając zgłoszenia mieszkańców oraz spostrzeżenia MZK. W pierwszej kolejności staramy się reagować na zgłoszenia o oblodzeniu od pieszych, gdyż dla nich takie oblodzenie jest szczególnie niebezpieczne. Groźne jest także oblodzenie występujące na odcinkach dróg gruntowych o znacznym spadku. Także w takich przypadkach staramy się reagować niezwłocznie. Należy jednak podkreślić, że tego typu działania doraźne rozpoczynamy dopiero po zakończeniu pracy pługoposypywarek na drogach utrzymywanych systemowo – podkreśla dyrektor MZK Wojciech Szambowski.

Do odśnieżania dróg w Starogardzie Gdańskim zadysponowano łącznie 18 różnego rodzaju pojazdów: 4 pługopiaskarki odśnieżają drogi główne, 3 ciągniki z pługami odśnieżnymi i i piaskarkami jeżdżą po pozostałych drogach utwardzonych oraz gruntowych. Trzy lekkie pojazdy z pługiem odśnieżają i posypują piaskiem chodniki. W mieście na bieżąco pracują też 2 koparko – ładowarki, które zbierają i wywożą nadmiar śniegu.

Ręcznie odśnieżane są przejścia dla pieszych, schody i trudno dostępne dla maszyn miejsca

Poza odśnieżaniem mechanicznym, w mieście działają ekipy, które ręcznie odśnieżają i posypują piaskiem przystanki autobusowe, przejścia dla pieszych, schody i miejsca trudno dostępne dla maszyn.

Na tę chwilę Miejski Zakład Komunikacji zużył ponad 500 ton mieszanki piaskowo-solnej.

Nie wszystkie drogi i chodniki na terenie miasta znajdują się w gestii MZK. Za odśnieżanie dróg krajowych ( ulice: Zblewska, Jagiełły, Sikorskiego i Mickiewicza) odpowiada Obwód Drogowy w Bytoni , za drogi wojewódzkie (ulice: Gdańska, Al. Niepodległości, Pomorska i Pelplińska) – Rejon Dróg Wojewódzkich w Starogardzie Gdańskim, a za drogi powiatowe (ulice: Skarszewska, Lubichowska, Droga Owidzka i odcinek drogi ok. 150 m od drogi krajowej nr 22 w kierunku m. Rywałd) – Powiatowy Zarząd Dróg w Starogardzie Gdańskim. Z kolei część dróg miejskich należy np. do wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych.

Należy również pamiętać, że obowiązkiem właścicieli, administratorów i zarządców posesji jest odśnieżanie własnego obejścia, przede wszystkim chodników bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Uprzątnięty śnieg nie może utrudniać ruchu pieszym. Absolutnie nie wolno zrzucać go na jezdnię.

Lekki sprzęt odśnieża chodniki

Przypominamy, że:

– działania służb drogowych mają na celu jedynie łagodzenie skutków niekorzystnej aury na drogach,
– w zmiennych warunkach drogowych należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza na mostach i wiaduktach, przy zbiornikach wodnych, na terenach zalesionych,
– prędkość należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych.

Apelujemy o:

– zmianę opon na zimowe,
– przepuszczanie pojazdów odśnieżających drogi, które nie są pojazdami uprzywilejowanymi.