Słuchacze Radia Gdańsk i jury konkursu „Pomorski Przysmak” nagrodzili kociewskie pesto z konopi

Podczas audycji „Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk” w Starogardzie Gdańskim 1 lipca 2022 Regina Umerska zaprezentowała słuchaczom przysmak zamknięty w słoiku – cudowne pesto z konopi. Kociewski przysmak zdobył serca słuchaczy i jury konkursu „Pomorski Przysmak”. We wtorek, 4 października br. prezes Radia Gdańsk wręczył prezydentowi Miasta Starogard Gdański wyróżnienie za jego prezentację.

„Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk” towarzyszy naszemu miastu już od trzech lat. Podczas wakacyjnych spotkań wyjazdowych w pomorskich miastach dziennikarze Radia Gdańsk prezentują słuchaczom lokalne produkty. Były już wyroby mięsne, słodkości, a w tym roku do konkursu stanęły przysmaki zamknięte w słoiku. Starogard Gdański zaproponował cudowne pesto z konopi. Do audycji zaprosił Reginę Umerską, która prowadzi gospodarstwo ekologiczne w Zblewie. To właśnie o jej pesto konopnym była mowa podczas audycji „Muzyczne Lato z Radiem Gdański” w Starogardzie Gdańskim 1 lipca 2022 roku.

Cudowne pesto z konopi wyróżnione

Wyróżnione w konkursie „Pomorski Przysmak” pesto z konopi Reginy Umerskiej(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

– Jest to konopia, która nie zawiera THC, a CBD. Jej uprawa jest legalna na polskim rynku. Bardzo dobrze wpływa na sprawy związane z reumatyzmem i trawieniem. Potrafi wyleczyć ponad 700 chorób. Hektar tej uprawy działa tyle, co 4 hektary lasu. Gdyby gospodarze siali tę konopie, nasze powietrze byłoby dużo czystsze – tłumaczyła podczas audycji pani Regina.

Regina Umerska w rozmowie z dziennikarką Radia Gdańsk Magdą Szpiner o przysmaku z Kociewia – cudownym pesto z konopi

Konopie kojarzą się jednoznacznie z używką. Coraz częściej jednak mówi się o nich w kontekście zdrowia. – Jest bardzo smaczne. Zawiera olej konopny, miód i ziarna. Można je jeść z chlebem, dodawać do smaku do innych potraw. To jest ekologiczne cudo – mówiła Regina Umerska.

Jak się okazało, kociewskie pesto z konopi podbiło serca słuchaczy Radia Gdańsk. Tego samego zdania było też jury konkursowe, które przyznało cudownemu pesto z konopi pani Reginy jedną z trzech głównych nagród.

Wyróżnienie dla Miasta za udział w konkursie „Pomorski Przysmak”

Prezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki i Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak

4 października br. prezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki nagrodził Prezydenta Miasta Janusza Stankowiak specjalnym dyplomem za udział w konkursie i prezentację pomorskiego – kociewskiego przysmaku. Prezydent odebrał nagrodę tuż po nagraniu audycji „Nie tylko metropolia”, którą można odsłuchać w podkaście na stronie Radia Gdańsk.

– Gratuluję bardzo oryginalnego podejścia do dziedzictwa kulturalnego Pomorza w postaci tak nowatorskiego produktu, który łączy tradycje z nowoczesnością. Pesto z konopi z pewnością może stanowić produkt promujący Kociewie – powiedział Adam Chmielecki.

Audycja Grzegorza Armatorskiego pt. „Nie tylko metropolia” w Radio Gdańsk. Gośćmi byli Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak i burmistrz Skarszew Jacek Pauli