Skwerek św. Wojciecha przejdzie wiosenny lifting

Podświetlony pomnik patrona Starogardu Gdańskiego, odnowione alejki, ławeczki i mnóstwo nowych roślin wokół to planowany efekt modernizacji jednego z piękniejszych skwerków w mieście. „Wiosenny lifting” placu przy Kościele św. Wojciecha wykona Firma Handlowa Adam Kowalczyk. 27 stycznia Prezydent podpisał umowę. Prace kosztować będą ok. 380 tys. zł. Ich zakończenie planowane jest najpóźniej w maju tego roku.

Skwerek św. Wojciecha to duża przestrzeń przeznaczona do spacerów i relaksu dla mieszkających w tej części miasta mieszkańców. To też miejsce, gdzie co roku odbywają się uroczystości poświęcone patronowi naszego miasta, w których oprócz mieszkańców uczestniczą często przedstawiciele Archidiecezji Gdańskiej. O modernizację tego placu mieszkańcy zabiegali już w 2020 roku, zgłaszając do Budżetu Obywatelskiego projekt pn. „Nasza przestrzeń Skwer św. Wojciecha – Etap I.” Wnioskodawcą był Bartosz Szadokierski. Projekt znalazła się w czwórce zwycięskich inwestycji. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany jej realizacji.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak powrócił do tematu w 2021 roku i już w ramach miejskiego budżetu inwestycyjnego zlecił wykonanie modernizacji części skwerku od strony osiedla Szumana. Wykonała ją Firma Handlowa Adama Kowalczyka, która wgrała przetarg na realizację tego zadania. Na skwerze pojawiły się nowe alejki, mała architektura i mnóstwo dodatkowych roślin. Wykonane prace kosztowały prawie 250 tys. zł.

Podpisanie umowy na modernizację skwerku Sw. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim

W czwartek 27 stycznia 2022 roku prezydent podpisał z tym samym wykonawcą umowę na modernizację drugiej części skwerku od strony ulicy Pomorskiej. Również w tym przypadku Firma Handlowa Adama Kowalczyka złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu.

Prace, których koszt wyniesie tym razem ponad 380 tys zł., obejmą uporządkowanie terenu, odnowienie nawierzchnie chodników i alejek spacerowych, montaż ławeczek i koszy na śmieci, remont schodów prowadzących na górę pomnika, jego doświetlenie, a także montaż dodatkowych lamp tzw. inteligentnego oświetlenia oraz nasadzenia dodatkowej roślinności na powierzchniach zielonych placu.

– Bardzo się cieszę, że kolejne miejsce przeznaczone do wypoczynku w Starogardzie otrzyma nowy wygląd, dzięki któremu stanie się przyjemniejsze i bardziej atrakcyjne do spędzania wolnego czasu – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

Jak zapowiedział Wykonawca – modernizację planuje rozpocząć w marcu. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie prace powinien zakończyć najpóźniej w maju.

– Będziemy się starać pracować jak najszybciej. Chciałbym, aby pomnik i jego najbliższe otoczenie były gotowe już na kwietniowe uroczystości związane z obchodami dnia św. Wojciecha – powiedział Adam Kowalczyk.

/ Wykorzystano zdjęcie autorstwa Mariusza Szwocha i Magdaleny Daleckiej./

Od lewej: Adam Kowalczyk Firma Handlowa, Janusz Stankowiak prezydent Starogardu Gdańskiego , Tadeusz Błędzki zastepca Prezydenta Miasta ds techniczno-inwestycyjnych