Skromnie, ale z głębi serc

11 listopada w całym kraju dumnie powiewają biało-czerwone flagi. Często towarzyszą im marsze Polaków. W ostatnich latach „Marsz ku Wolności” organizowany był również w Starogardzie Gdańskim. Niestety, z powodu pandemii koronawirusa, w tym roku nie odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Władze miasta uczciły je skromnie i bez udziału mieszkańców.

– COVID-19 pokrzyżował nam wiele planów. Zmuszeni byliśmy odwołać imprezy kulturalne, sportowe, a także uroczystości patriotyczne. Decyzja o rezygnacji z tych wydarzeń była dla mnie wyjątkowo trudna ze względu na to, że w tym roku obchodzimy 100. rocznicę powrotu Starogardu do Państwa Polskiego. Przygotowaliśmy dla mieszkańców miasta wyjątkowe niespodzianki. Niezwykły miał być także Dzień Niepodległości. Musieliśmy z tego zrezygnować w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo starogardzian – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Flaga Polski została zawieszona na budynku Urzędu Miasta.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości najważniejsze ulice Starogardu Gdańskiego ozdobiły barwy narodowe i miejskie. 11 listopada punktualnie o godz. 12:00 prezydent Janusz Stankowiak oraz wójt gminy Starogard Magdalena Forc-Chrek w obecności wiceprzewodniczącego Rady Miasta Daniela Olszewskiego i przewodniczącego Rady Gminy Marcina Hincy wciągnęli narodową flagę na maszt przed Urzędem Miasta. W tym samym czasie starogardzcy harcerze umieścili flagę Rzeczpospolitej Polskiej na masztach przy pomniku Poległych i Zamordowanych w latach 1939-1945 Harcerzy, przy swojej stanicy oraz przy Ratuszu Staromiejskim na Rynku.

Starogardzcy harcerze wieszają flagę na maszcie przy Ratuszu Staromiejskim.

Chwilę później przedstawiciele władz samorządowych wspólnie udali się do Parku Miejskiego, gdzie przy tablicy upamiętniającej powrót Starogardu do Państwa Polskiego złożyli wiązanki kwiatów.

– Tegoroczny Dzień Niepodległości uczciliśmy skromnie. Nie wyobrażaliśmy sobie jednak, by całkowicie zrezygnować z oddania hołdu wszystkim tym, którzy w walce o narodowe ideały, a przede wszystkim o wolność stracili swoje życie. To dzięki ich odwadze i poświęceniu dzisiaj możemy żyć w suwerennej Polsce – podkreślił prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Od lewej: wiceprzewodniczący Rady Miasta Daniel Olszewski, Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, Wójt Gminy Starogard Gdańxki Magdalena Forc-Cherek oraz przewodniczący Rady Gminy Marcin Hinca złożyli wiązanki kwiatów przy tablicy upamiętniającej powrót Starogardu do Państwa Polskiego.

15 listopada o godz. 10:00 w kościele pw. św. Mateusza odbędzie się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Starogardu Gdańskiego, w której prezydent także weźmie udział.

Fot. Hufiec ZHP Starogard Gdański/Małgorzata Rogala