Skórcz, Starogard Gdański i Skarszewy to najlepsze gminy w powiecie starogardzkim

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Rogulskiego oraz Urząd Statystyczny w Gdańsku 18 listopada ogłosiły Ranking Gmin Województwa Pomorskiego 2022. Na 119 pomorskich gmin Starogard Gdański uplasował się na 33 pozycji. Jest też wiceliderem powiatu starogardzkiego. Wyprzedziła go gmina Skórcz. Trzecie miejsce zajęły Skarszewy.

33 miejsce na 119 gmin w województwie pomorskim, 15 w kategorii gmin miejskich i 2 w powiecie starogardzkim to wynik oceny działań Starogardu Gdańskiego za rok 2021 na podstawie danych statystycznych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny.

Liderem powiatu starogardzkiego została Gmina Skórcza. Wiceprezydent Maciej Kalinowski pogratulował burmistrzowi Januszowi Koseckiemu awansu na pierwszą pozycję w rankingu w powiecie starogardzkim. Trzecie miejsce zajęła Gmina Skarszewy.

Liderzy powiatowi Rankingi Gmin Wojewówdztwa Pomorskiego

Nagrody i wyróżnienia wręczyli wojewoda pomorski Dariusz Drelich, członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski, prezes GUS Zbigniew Pietrzak oraz Andrzej Banach z FRDL. Uroczysta Gala odbyła się 18 listopada br. w Budynku Olivia Star w Gdańsku.

Uroczysta Gala 

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich

Wojewoda Dariusz Drelich podziękował samorządowcom za współpracę. – Naszym wspólnym celem jest poprawa komfortu życia mieszkańców. Zmieniamy rzeczywistość na lepszą, aby wszystkim lepiej się żyło. Ten ranking jest wyjątkowy. Ma na celu wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Należy się tym chwalić, aby inne samorządy mogły korzystać z najlepszych praktyk stosowanych przez wyróżnione samorządy. Gratuluję wszystkim zwycięzcom – powiedział Wojewoda.

Józef Sarnowski podkreślił znaczenie oceny, której poddawane są samorządy – Chylę przed wami czoła, bo jesteście solą tej ziemi. Działacie na korzyść lokalnej społeczności. Wasze działania są oceniane, a najlepsi wyróżniani. Wy jesteście najlepsi. Gratuluję – powiedział członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Małgorzata Zielińska prezes Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnym im. Jerzego Rogulskiego

Małgorzata Zielińska prezes Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnym podkreśliła, że w tych trudnych czasach, taka gala może wydawać się nie na miejscu, ale odwołując się do słów brytyjskiego króla Jerzego VI, jest odwrotnie. – Każda osoba, każda instytucja w czasach kryzysu powinna trzymać się rutynowych działań. Dlaczego? Dlatego, że to one stanowią o trwałości państwa. To dotyczy przede wszystkim gmin. Jesteście gwarantem tej stałości. Wykonując co dzień powierzone wam zadania, jesteście fundamentem normalności – powiedziała prezes FRDL. – Ranking nie tylko docenia najlepsze gminy, wyróżniając ich profesjonalną i solidną pracę, ale pokazuje, że w tych nienormalnych czasach można zapewnić normalne funkcjonowanie. Gratuluję. Życzę wytrwałości i siły. Trzymajmy się razem – spuentowała Małgorzata Zielińska.

Cel i znaczenie rankingu

Od lewej: Wiceprezydent Starogardu Gdańskiego Maciej Kalinowski, Członek Zarzadu Województw Pomorskiego Józef Sarnowski, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i wójt Gminy Sulęczyno Bernard Grucza

W Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy Województwa Pomorskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Gdańska, Gdyni, Słupska i Sopotu. Za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny w Gdańsku. Udział w rankingu jest bezpłatny dla Gmin. Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe.

Ranking patronatem objęli Marszałek i Wojewoda Województwa Pomorskiego.