Skórcz, Starogard Gdański i Czarna Woda to liderzy w powiecie starogardzkim w Rankingu Gmin Województwa Pomorskiego 2023

Na 119 pomorskich gmin w Rankingu Gmin Województwa Pomorskiego 2023 Starogard Gdański obronił 33 pozycją. W kategorii gmin miejskich awansował o jedno oczko na pozycję 14. Pozostał też wiceliderem powiatu starogardzkiego. 17 listopada Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Rogulskiego oraz Urząd Statystyczny w Gdańsku ogłosiły wyniki.

33 miejsce na 119 gmin w województwie pomorskim, 14 w kategorii gmin miejskich i 2 w powiecie starogardzkim to wynik oceny działań Starogardu Gdańskiego za rok 2022 na podstawie danych statystycznych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny.

Liderem powiatu starogardzkiego została Gmina Skórcza. Prezydent Miasta Janusz Stankowiak pogratulował burmistrzowi Januszowi Koseckiemu utrzymania pierwszego miejsca w rankingu w powiecie starogardzkim. Trzecie miejsce zajęła Gmina Czarna Woda.

Nagrody i wyróżnienia wręczyli wojewoda pomorski Dariusz Drelich, dyrektor GUS Jerzy Auksztol oraz Cezary Trutkowski prezes FRDL. Uroczysta Gala odbyła się 17 listopada br. w Budynku Olivia Star w Gdańsku.

Cel i znaczenie rankingu

Celem Rankingu jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społecznego i gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych.

W Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy Województwa Pomorskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Gdańska, Gdyni, Słupska i Sopotu. Za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny w Gdańsku. Udział w rankingu jest bezpłatny dla Gmin. Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe.

Ranking patronatem objęli Marszałek i Wojewoda Województwa Pomorskiego.