Siostry na medal

Starogardzianki, Wiktoria i Michalina Wierzba drużynowo zdobyły srebrny medal na Mistrzostwach Europy Młodzieżowców w Pięcioboju Nowoczesnym, które odbyły się w listopadzie ubiegłego roku w Drzonkowie. Prezydent Miasta Janusz Stankowiak przyznał pięcioboistkom nagrody za sportowe osiągnięcia.

21 stycznia w magistracie na spotkaniu z prezydentem Januszem Stankowiakiem oraz wiceprzewodniczącym Rady Miasta i zastępcą przewodniczącego Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Markiem Jankowskim młode mistrzynie rozmawiały o swoich osiągnięciach.

– To dla mnie olbrzymi zaszczyt, że mogę Wam osobiście pogratulować rodzinnego sukcesu. Jestem pod ogromnym wrażeniem Waszych osiągnięć. Mamy w Starogardzie kolejne gwiazdy. Mam nadzieję, że przyznane nagrody pomogą w realizacji dalszych sportowych planów. Czekamy na następne starty i kolejne sukcesy. Jesteśmy z Was bardzo dumni – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

Wiktoria Wierzba pełen pięciobój trenuje od 5 lat. Swoją przygodę z pływaniem rozpoczęła w IV klasie szkoły podstawowej. Następnie kolejno był bieg, strzelanie, jazda konna oraz szermierka. Jej pierwszym przełomowym osiągnięciem było zdobycie w 2015 roku złotego medalu na Mistrzostwach Polski w trójboju nowoczesnym. W 2019 roku, jako młodzieżowiec, zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski Seniorów, a w roku 2020 brązowy medal Mistrzostw Europy do lat 24 w sztafecie mix oraz srebrny medal w drużynie wraz z siostrą Michaliną. W czwórboju oraz jako młodzieżowiec w pięcioboju Wiktoria stawała na podium Mistrzostw Polski oraz brała udział w Mistrzostwach Świata i Europy.

Od lewej: wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Jankowski, Wiktoria i Michalina Wierzba, Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.

Michalina Wierzba trenuje od 11 lat. W wieku 8 lat rozpoczęła przygodę z pływaniem. Swoje pływackie umiejętności kształciła w szkole sportowej. Z czasem zaczęła trenować bieg i strzelanie. W wieku 15 lat wyjechała do Warszawy trenować pełny pięciobój. Jak podkreśla, najbardziej satysfakcjonującym osiągnięciem było zdobycie indywidualnego brązowego medalu na Mistrzostwach Polski w czwórboju nowoczesnym oraz na tych samych zawodach zdobycie srebrnego medalu w sztafecie mix. Później udało jej się zakwalifikować na Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata w czwórboju, na których zdobyła odpowiednio 18. oraz 36. miejsce w finale. Najbardziej satysfakcjonującym osiągnięciem jest zdobyty w 2020 roku srebrny medal na Mistrzostwach Europy Młodzieżowców w Pięcioboju Nowoczesnym w drużynie wraz z siostrą Wiktorią i koleżanką Ewą Pydyszewską.

Przygotowania do zawodów wymagają nie lada wysiłku. – Trenuję codziennie, wykonując średnio trzy treningi w ciągu dnia. Przez wzgląd na dojazdy na treningi z internatu wymaga to poukładanego planu. Jest to jednak już dla mnie pewna rutyna, której się trzymam – wyjaśnia Michalina.

– Poza sportem interesuję się muzyką, śpiewanie to moje hobby – dodaje mistrzyni. Najbliższe plany zawodowe Michaliny to Puchar Polski w pięcioboju, następnie czerwcowe Mistrzostwa Europy, a później Mistrzostwa Świata.

Michalina (od lewej) i Wiktoria Wierzba.

Wiktoria lubi rodzinne wędrówki po Bieszczadach, spływy kajakowe oraz jazdę na nartach, na którą jak podkreśla niestety nie ma zbyt wielu okazji. – Mogę powiedzieć, że czasami „odrywam” się od sportu spędzając czas z przyjaciółmi, oglądając filmy, słuchając muzyki, czy rysując – wyjaśnia.

Trenuje średnio dwadzieścia razy w miesiącu. Poza jednostkami treningowymi dochodzą dodatkowe ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące. – Niedziela to dzień odpoczynku, chociaż zdarza się, że czasami trenuję spokojne biegi. Sport godzę z nauką już od najmłodszych lat i nie sprawia mi to większego kłopotu. Czasami plany treningowe oraz zajęcia studenckie kolidują ze sobą, ale udaje mi się to pogodzić – dodaje Wiktoria Wierzba.

Fot. w galerii: archiwum prywatne

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl