Sięgnij po wsparcie – Centrum Organizacji Pozarządowych już działa

Środowisko NGO w Starogardzie doczekało się wreszcie własnego miejsca spotkań, które sprzyja ich wzajemnemu poznawaniu się, wsparciu i rozwojowi. Od września w naszym mieście działa Centrum Organizacji Pozarządowych. Na razie eksperci prowadzą tylko konsultacje. Spotkania odbywają się tymczasowo w Urzędzie Miasta, ale już wkrótce COP przeniesie się do pomieszczeń Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Olimpijczyków1.

Centrum Organizacji Pozarządowych działa w Starogardzie od września. O jego powstanie trzeci sektor zabiegał od lat. W grudniu 2016r. Starogardzka Rada Organizacji Pozarządowych, reprezentująca w mieście NGO-sy, podpisała z władzami miasta porozumienie o współpracy. COP jest skutkiem tego porozumienia.

Zadanie zorganizowania i poprowadzenia COP Miasto zleciło Fundacji M.A.P.A. Obywatelska. Nazwę fundacji tłumaczy się w następujący sposób: M jak miejsce, A – jak aktywność, P jak partycypacja i A jak animacja, Obywatelska – dla każdego z nas…Więcej informacji na stronie www.mapaobywatelska.org.pl

Na razie działalność Centrum ogranicza się do prowadzonych przez specjalistów konsultacji. Tymczasowo odbywają się w budynku Urzędu Miasta, w pok. 127 (pokój Pełnomocniczki ds. NGO) w każdą środę oraz czwartek od godz. 15:30-18:30. Prowadzą je specjaliści – ekspert, animator i doradca ds. NGO oraz ekonomii społecznej Piotr Stec – prezes Fundacji M.A.P.A. (tel. 666 812 944) oraz doradczyni COP Malbork, trenerka z wieloletnim doświadczeniem we wspieraniu NGO Dorota Wiśniewska ( tel. 503 845 796, cop.starogardgdanski@gmail.com). Spotkanie należy wcześniej umówić telefonicznie.

Docelowo w niedalekiej przyszłości eksperci przeniosą się do pomieszczeń Ośrodka Sportu i Rekreacji (OSIR), gdzie aktualnie trwają prace adaptacyjne. Pomieszczenia OSiR-u są przystosowane do potrzeb organizacji i funkcji, które ma pełnić Centrum. Ma to być przede wszystkim przestrzeń wspólna dla wszystkich organizacji, które przychodząc do COP będą liczyć na wsparcie tak ze strony innych organizacji, jak i ze strony urzędników. Natomiast eksperci zaoferują im profesjonalne wsparcie w obszarze:

informacji w formie newslettera, mailingu oraz strony SCOP na Facebooku,
użyczania pomieszczeń i sprzętu SCOP,
doradztwa formalno-prawnego m.in. w zakresie otwartych konkursów ofert, dokumentacji organizacji, spraw związanych z rejestracją organizacji lub zmianą danych w KRS,
badań potrzeb 3 sektora i tworzenia raportu o kondycji sektora obywatelskiego w Starogardzie Gdańskim (z wykorzystaniem różnych narzędzi badawczych, spotkań, opracowanie raportu),
wsparcie Starogardzkiej Rady Organizacji Pozarządowych,

Zapraszamy do kontaktu i spotkań z nami – mówi Piotr Stec – Jesteśmy po to, aby pomagać organizacjom w samodzielnym rozwoju. „Pomagamy, ale nie wyręczamy” – zaznacza ekspert. – Jesteśmy otwarci na te organizacje, które chciałyby rozwijać się w kierunku wspierania innych swoją wiedzą i umiejętnościami oraz współtworzyć z nami Starogardzki COP. Zapraszamy do współpracy.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl