Sieci@ki na wakacjach z MOPS-em

„Sieci@ki na wakacjach” to seria pikników edukacyjnych organizowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Fundację Orange. Dzieci uczą się na nich jak reagować na zagrożenia w Internecie oraz jak ich unikać.

Mali uczestnicy akcji poznają zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Dowiadują się jak chronić swoją prywatność w Internecie, a także jakie zagrożenia niosą za sobą internetowe znajomości. Fundacja organizuje akcję „Sieci@ki na wakacjach” od 2006 r. Starogardzianie mieli możliwość udziału w pikniku organizowanym bezpośrednio przez Fundację rok temu. W tym roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizował sieciakowy piknik 9 sierpnia.

– Kiedy zapoznaliśmy się z zasadami organizacji tego wakacyjnego wydarzenia, stwierdziliśmy, że może to być dodatkowy edukacyjny bonus dla dzieci, które w czasie wakacji pozostają w mieście i korzystają ze zorganizowanego wypoczynku. A skoro nikt nie podjął tego zaproszenia, to dlaczego nie MOPS?! – mówi dyrektor ośrodka Urszula Ossowska.

Bardzo ciekawe materiały, bogaty skład pakietów, w tym scenariusze imprez, pozwalają na dużą samodzielność w organizacji spotkań oraz dostosowanie programu do wieku, liczby uczestników, lokalizacji, a także ilości osób zaangażowanych w organizację i prowadzenie pikniku.

– W akcję zaangażowały się nasze asystentki rodzin oraz pracownicy socjalni – specjalistki od cyberprzemocy. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli sprawdzeni partnerzy społecznych działań, czyli Stowarzyszenie „Można Inaczej” oraz Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień. Po raz pierwszy partnerem MOPS-u został KS Beniaminek’03, który włączył się ze swoimi kolonistami – powiedziała Urszula Ossowska. – Pomysł zorganizowania pikniku w CZPiLU padł od prezesa Beniaminka’03 Marcina Kaszubowskiego. Dla kolonistów to wygoda, wszak spotykają się na boisku przy ul. Harcerskiej. Ja pomyślałam o przyjaznej nam miejskiej instytucji, której zakres świadczonego wsparcia dotyka skutków niewłaściwego korzystania z Internetu. Odpowiedź kierownik Centrum pani Marii Berezowskiej-Makowskiej nie mogła być inna jak tylko: „Tak – wchodzimy w to i serdecznie zapraszamy” – dodała dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

– Dla pracowników MOPS, ale także dla CZPiLU i KS Beniaminek’03 było to nowe doświadczenie i nie ukrywam, że duże wyzwanie – mówi Ilona Walendziak, pracownik socjalny ośrodka. – Początkowe zdystansowanie młodych piłkarzy Beniaminka (przyszli na piknik prosto z boiska, z przerwaną chęcią kopania piłki) wraz z rozwojem sieciakowej akcji wyzwoliło w nich ogromną aktywność, twórczy zapał i chęć działania. Już przy pierwszych rozmowach zauważyliśmy, że niektóre z dzieci sporo wiedzą o internetowych niebezpieczeństwach – kontynuuje pani Ilona.

Ilona Walendziak i asystentki rodzin Marzena Ostrowska, Ewa Serocka i Marta Jankowska wcieliły się w postacie drużyny Sieci@ków: Ajpi, Netki, Spociaka i Kompla. W dwóch grupach przeprowadziły zajęcia dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu. Było sieciakowe kino: „Nie podawaj danych”, „Mów, jeśli coś jest nie tak”, „Małe zdjęcie, Duży problem”, „Znajomi nieznajomi”. Po każdym filmie żywa dyskusja, sieciakowe ćwiczenia, m.in. „Kolorowe Sieci@ki”, „Rozpoznaj i pokonaj Sieciucha!”, „Sieciakowe zasady bezpieczeństwa”, informacja o Katalogu Bezpiecznych Stron Best oraz zadanie domowe – „umowa internetowa”, która zawiera zasady korzystania z Internetu dla dzieci i rodziców.

Na zakończenie odbył się plenerowy konkurs „Narysuj Sieciucha”. Dzieci w kilkuosobowych drużynach, pod czujnym okiem wolontariuszy ze Stowarzyszenia „Można Inaczej” ze sportowym zacięciem rysowały internetowe zło. – Zdarzyło się tak, że w jednej drużynie każdy chciał być kapitanem. Rezultat: na jednej kartce powstało kilka wizji internetowego zła. Indywidualiści! – śmieje się Ilona Walendziak.

Dla uatrakcyjnienia i identyfikacji, że to nasze lokalne wydarzenie dzieci otrzymały specjalnie wyprodukowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej teczki do fundacyjnych materiałów edukacyjnych oraz kolorową informację o Katalogu Bezpiecznych Stron Best. Dołączone były do nich miejskie materiały promocyjne, w tym informatory LOT „Kociewie” o możliwościach aktywnego spędzania wolnego czasu z rodziną. Atrakcją były odblaski pomagające zachować bezpieczeństwo na drodze oraz piłeczki antystresowe z logo promującym Kazimierza Deynę i Starogard Gdański.

– Widząc radość w oczach dzieci, zainteresowanie zajęciami i otrzymanymi prezencikami, jeszcze bardziej doceniłam rolę takich działań – refleksją dzieli się pracownik MOPS Sylwia Kowalska-Brdak, odpowiedzialna za logistykę pikniku.

A co na to uczestnicy zajęć? Mówili: „Nie było nudno. Do tej pory tylko na boisku nie było nudno!”; „Ciekawe filmy. Już wiem jak się zachować w necie. Wiem jak chronić swoje dane osobowe. Będę uważał na sieciowych znajomych”; „Fajne zabawy. Miłe Panie. Nieznane miejsce, ale fajne”; „Super prezenty i to dla każdego”… Dla organizatorów pikniku największą satysfakcją była radość w oczach i na 50 buziach.

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl