Seniorzy wracają do nauki

5 października słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli nowy rok akademicki 2016/2017. Zajęcia rozpocznie ponad 30 nowych studentów. Długą listę ich zajęć wzbogacą joga, salsation-taniec oraz nauka języka włoskiego.

Blisko 200 studentów będzie w tym roku uczęszczać na zajęcia językowe, informatyczne, plastyczne, taneczno-ruchowe, teatralne, kulinarne, psychologiczne i artystyczne.

Ogród ziołowo-kwiatowy sukcesem seniorów- wolontariuszy

– Nie mogłam się już doczekać naszych spotkań, rozmów i zajęć – powiedziała tegoroczna Honorowa Studenta UTW Urszula Olender.

Urszula Olender dziękuje za wyróznienie jej tytułem Honorowego Studenta UTW 2016
Urszula Olender dziękuje za wyróznienie jej tytułem Honorowego Studenta UTW 2016

– Dzięki uniwersytetowi w naszym życiu ciągle się coś dzieje. Nawiązujemy nowe znajomości i przyjaźnie. Nie tylko wymieniamy się wiedzą, doświadczeniem, nie tylko uczymy się nowych umiejętności, ale często wspieramy w trudnych chwilach i pomagamy sobie nawzajem. Jesteśmy jedną dużą rodziną.

Właśnie dzięki kreatywności i zaangażowaniu pani Urszuli, studenci UTW od tego lata mają swój własny ogródek ziołowo-kwiatowy przy SCK. Wolontariusze seniorzy zrealizowali własny projekt, który znalazł się wśród 10 najlepszych z UTW w Polsce.

– Posadziliśmy przy SCK kwiaty, krzewy i drzewka – powiedziała Honorowa Studentka – Dostaliśmy je od Miejskiego Zakładu Komunikacji. Dzięki pomocy MZK stanęły tam też ławeczki. Chcemy ten ogród zamienić w miejsce spotkań na świeżym powietrzu. Mamy mnóstwo pomysłów na imprezy integracyjno – edukacyjne. Zachęcamy wszystkich studentów do pomocy w upiększaniu tego miejsca.

Ogród ziołowo- kwiatowy przy Starogardzkim Centrum Kultury, który założyli studenci UTW
Ogród ziołowo- kwiatowy przy Starogardzkim Centrum Kultury, który założyli studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku

24 pracownie w tym trzy nowe

Tegoroczną nowością Uniwersytetu „S-Centrum” są joga dla seniorów, salsation-taniec oraz nauka języka włoskiego. Nie zabraknie stałych zajęć z profilaktyki zdrowia i rehabilitacji. Kontynuowane będą zajęcia z pilates, nauka pływania, aqua fitness czy zajęcia z historii sztuki. Nadal aktywna będzie też pracownia zdrowego odżywiania, stylu i wizażu, fotografii, psychologii i kulinarna, która obok aqua fitness i nauki angielskiego cieszy się największą popularnością.

Tradycyjnie dwa razy w miesiącu w środy o godz. 17.00 odbywać się będą wykłady. Pierwszy zaplanowano na 26 października. Wykład pt. ”Podstawy judaizmu” wygłosi Jakub Skrzypczak wyjątkowo o godz. 15.30

Oczywiście zajęciom praktycznym towarzyszyć będą jak co roku imprezy kulturalne i towarzyskie oraz wycieczki krajowe i zagraniczne, które sprzyjają integracji i zacieśnianiu przyjaźni.

UTW wspólnotą osób dojrzałych

– Czym jest dla nas Uniwersytet? Chyba ucieczką od monotonności i szarości dnia codziennego oraz okazją do spotkań – powiedziała pani Danuta.

Pani Irena studiuje na Starogardzkim Uniwersytecie Trzeciego Wieku od 10 lat.
Pani Irena studiuje na Starogardzkim Uniwersytecie Trzeciego Wieku od 10 lat.

Do zapisania się na zajęcia namówiły ją koleżanki. – Wnuczka poszła do przedszkola, a ja na Uniwersytet – śmiała się słuchaczka drugiego już roku. – Zapisałam się na basen, gimnastykę i rękodzieło.

– A ja uwielbiam zajęcia kulinarne – dodała pani Irena, która na UTW jest od samego jego powstania. – Wspólnie gotujemy, smakujemy i dyskutujemy. Tutaj znalazłam koleżanki na starość.

– Tematyka zajęć jest w tym roku na tyle zróżnicowana, że każdy znajdzie tu coś dla siebie –

Dziekan UTW Ewa landowska
Dziekan UTW Ewa Landowska

powiedziała dziekan UTW Ewa Landowska. – Trzeba tylko chcieć wyjść z domu i zrobić coś dla siebie, aby żyć aktywniej, weselej i w bliskim kontakcie z ludźmi w podobnym wieku. Naszym celem jest poprawa jakości życia seniorów oraz stworzenie im warunków dobrego starzenia. Jak dotąd to nam się udaje. Co roku przybywa słuchaczy. Już dzisiaj wiemy, że od poniedziałku 10 października prawie 30 nowych studentów rozpocznie z nami swoją przygodę.

– Dla nich to ważne, że mogą się spotkać, poplotkować, wymienić poglądy i pogłębiać dalej swoją mądrość życiową – dodała Ewa Roman – dyrektor SCK – Co dzień spotykamy ludzi starszych tryskających energią i humorem, pełnych pogody ducha i radości. Dla nas to największe podziękowanie i motywacja do działania.

Nowy rok akademicki 2016/17 rozpoczęty

Studenci Starogardzkiego Uniwersytetu III Wieku w środę (5.10) rozpoczęli nowy rok akademicki 2016/2017. Uroczyste spotkanie odbyło się w Starogardzkim Centrum Kultury. Inaugurację rozpoczął Chór Adalbertus z parafii św. Wojciecha Starogard Gdański, który pod kierownictwem Tomasza Radimonasa zaśpiewał hymn „Gaudeamus igitur”. Licznie przybyłych gości a przede wszystkich studentów przywitała Ewa Roman – Stęskniłam się za Wami przez te cztery miesiące – powiedziała na powitanie dyrektor SCK.

Prezydent Janusz Stankowiak, przyznał, że jest dumny, a przez to wyróżniony, że to co zaczęli wspólnie dziesięć lat temu, nie tylko dalej istnieje, ale pięknie się rozwija.
– Ta bogata oferta UTW jest wyzwaniem dla lokalnej społeczności – mówił – wzorem trudnym do doścignięcia. Potwierdzacie, że działając wspólnie, można więcej osiągnąć. Podziękował im za to i życzył zdrowia oraz udanego roku. Do życzeń i gratulacji dołączył się Jarosław Czyżewski przewodniczący Rady Miasta. Przekazał też na ręce pani dyrektor SCK podziękowania od biskupa Księdza Biskupa Ryszarda Kasyny za nieocenioną pomoc i wsparcie przy organizacji Światowych Dni Młodzieży. Dobrego studiowania i sukcesów życzył też studentom przewodniczący samorządu studenckiego – Bogdan Adam. Apelował o serdeczne przyjęcie pierwszaków. – Przytulmy ich do serca – mówił – i pomóżmy odnaleźć się na tej studenckiej drodze.

Wesołowski odbiera z rąk Ewy Roman dyrektora SCK i Ewy Landowskiej Dziekan UTW podziękowania za pomoc przy organizacji studenckiego ogrodu ziołowo-kwiatowego.
Przedstawiciel MZK – Piotr Wesołowski odbiera z rąk Ewy Roman dyrektora SCK i Ewy Landowskiej Dziekan UTW podziękowania za pomoc przy organizacji studenckiego ogrodu ziołowo-kwiatowego.

Na zakończenie wykład inauguracyjny „Nowe role, nowe wyzwania” wygłosiła Elżbieta Żukowiec, która w tym roku poprowadzi zajęcia z psychologii.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl