Seniorzy rozpoczęli zajęcia

2 października studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku „S-Centrum” oraz członkowie Klubu Seniora w Osiedlowym Domu Kultury uroczyście zainaugurowali swoje zajęcia i poznali ich nowy harmonogram.

W ODK rozpoczęcie zajęć przebiegało pod hasłem „Muzyka łączy pokolenia”. Młodzi ludzie z Fundacji „Pokój Muzyczny” razem z seniorami śpiewali piosenki biesiadne. Wszystkich powitała kierownik Osiedlowego Domu Kultury Anna Karolina Sprengel. – Dobrze Was znowu widzieć. Dzisiaj zaczynamy jesienne zajęcia naszego Klubu Seniora. Jak już na pewno zauważyliście, witamy się w nowo wyremontowanej sali widowiskowej ODK. Mamy odnowione schody oraz małą galerię, gdzie zobaczyć możecie zdjęcia dokumentujące 45 lat kulturalnej działalności Osiedlowego Domu Kultury – mówiła.

Fundacja „Pokój Muzyczny” wykonała utwory biesiadne.

Seniorów przywitał również zastępca prezydenta miasta ds. społecznych Maciej Kalinowski. Anna Karolina Sprengel zaprosiła na koncerty, które w najbliższym czasie odbędą się w tym miejscu. Koordynator Klubu Seniora Joanna Schwoch przedstawiła harmonogram zajęć. Podczas uroczystości nie zabrakło oczywiście śpiewu i tańca.

W Starogardzkim Centrum Kultury nowy rok akademicki rozpoczęli studenci UTW „S-Centrum”. Tradycyjnie Chór Studencki wykonał „Gaude mater, gaudeamus”. Tym razem pod kierownictwem nowej dyrygentki Agaty Glejt.

– Osobiście bardzo cieszę się, że wakacje dobiegły końca. Znowu mogę się z Państwem spotkać. To już 14. rok działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starogardzie Gdańskim i 14. inauguracja. Dla nas wszystkich jest ona inna niż dotychczasowe. Latem pożegnaliśmy dwie niezwykle aktywne studentki. W lipcu Janinę Dęgę, a w sierpniu Irenę Rożek. Trudno się z tym pogodzić, zwłaszcza, że jeszcze w czerwcu były z nami. Na pewno pozostaną w naszej pamięci – powiedziała dyrektor SCK, rektor UTW Ewa Roman.

Dyrektor SCK i wiceprezydent Starogardu pogratulowali Honorowemu Studentowi UTW „S-Centrum”, którym w tym roku został Janusz Apanasiewicz.

Od lewej: wiceprezydent Starogardu Maciej Kalinowski i Honorowy Student UTW Janusz Apanasiewicz.

– Rozpoczynacie Państwo kolejny rok akademicki. Życzę, żeby był pełen nowych doświadczeń, przyjaźni i po prostu aktywności. Jestem tutaj w imieniu Prezydenta Miasta Starogard Gdański, który nie mógł się dzisiaj pojawić, ponieważ właśnie odbiera nagrodę czasopisma WSPÓLNOTA. Na 90 miast powiatowych Starogard Gdański zajął 9. miejsce w Polsce i 1. na Pomorzu, jeśli chodzi o „Wykorzystanie środków z funduszy UE – Inwestycje transportowe”. Wczoraj z kolei prezydent Starogardu odebrał nagrodę w rankingu samorządów Rzeczpospolitej. Na 864 samorządy w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich nasze miasto zajęło 6. miejsce w Polsce i 1. w województwie pomorskim. To także dzięki Wam, ponieważ możliwości spędzania czasu przez seniorów w danej gminie była jednym z kryteriów rankingu. W nawiązaniu do tego, już dzisiaj zapraszam Państwa na tzw. „Weekend dla Seniora” w Starogardzie Gdańskim.19 października w Hali Miejskiej wystąpią artyści z Chin, a dzień później specjalnie dla Państwa zaśpiewają Krystyna Giżowska i Wojciech Gąssowski – mówił zastępca prezydenta miasta ds. społecznych Maciej Kalinowski.

Dyrektor SCK i wiceprezydent Starogardu pogratulowali także Honorowemu Studentowi UTW „S-Centrum”, którym w tym roku został Janusz Apanasiewicz.

Podczas inauguracji nowego roku akademickiego nie mogło zabraknąć wykładu. Prelekcję zatytułowaną „Marzenia i plany po pięćdziesiątce” wygłosiła Bernadeta Grunwald.

Pamiątkowe zdjęcie studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku „S-Centrum” i zaproszonych gości.

Fot. Małgorzata Rogala