Seniorzy rozpoczęli nowy rok akademicki

Ponad 200 studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku „S-Centrum”, działającego przy Starogardzkim Centrum Kultury, 4 października zainaugurowało rok akademicki 2017/2018.

Dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewa Roman

Uroczystość rozpoczął hymn „Gaudeamus igitur” w wykonaniu Orkiestry SCK pod kierownictwem Kacpra Roszkowskiego. Zebranych gości powitała dyrektor Ewa Roman. – Jest mi niezmiernie miło uroczyście rozpocząć dwunasty rok działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dwanaście lat temu za przyczyną byłego dyrektora, pana Janusza Stankowiaka, ten Uniwersytet powstał. Chciałabym mu za to bardzo serdecznie podziękować. Dzięki niemu SCK w pewnym sensie wkroczyło w nowy etap. UTW to dla nas ważne i duże przedsięwzięcie. Drodzy seniorzy, jesteście „Perełkami Starogardzkiego Centrum Kultury” – powiedziała dyrektor Ewa Roman.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak

– To jest dla mnie niezwykła satysfakcja, że ten Uniwersytet nie tylko działa, ale cały czas się rozwija. Was, drodzy studenci, widać w tym mieście praktycznie na każdym kroku. Angażujecie się w jego życie, integrujecie się, a jako prezydentowi bardzo zależy mi na tym, żeby wszystkie lokalne społeczności się integrowały. Dajecie innym dobry przykład. Życzę Wam, abyście przygodę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku kontynuowali i nadal tak pięknie go rozwijali – mówił prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.

„S-Centrum” liczy już ponad 200 studentów. Na zajęciach seniorzy mogą zgłębiać wiedzę m.in. w sekcji językowej, informatycznej, plastycznej, czy tanecznej. Nie brakuje zajęć z zakresu zdrowia, profilaktyki, rehabilitacji, a także imprez kulturalnych i towarzyskich oraz turystyki krajowej i zagranicznej. Podczas inauguracji roku akademickiego 2017/2018 studenci zapoznali się z ofertą nowych zajęć, wśród których znalazły się: rytmika, brydż i kuchnie świata. Zaprezentowali się również nowi wykładowcy.

Honorowa Studentka Uniwersytetu Trzeciego Wieku „S-Centrum” Bożena Szworak-Łabaty

Uroczystość była doskonałą okazją do wręczenia tytułu Honorowej Studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przyznany został on Bożenie Szworak-Łabaty, autorce kroniki „S-Centrum”. – Nie wiem ilu z Państwa obejrzało to moje dzieło. Kronika liczy 105 stron i zawiera jedenaście lat historii naszego Uniwersytetu. Kiedy przeglądałam kronikę, którą wcześniej stworzyła pani Danuta, to z każdą stroną nabierałam do autorki coraz większego szacunku. Wiem, jak wiele pracy to kosztuje, ale uważam, że warto włożyć trochę wysiłku i zapisać historię naszej wspólnej działalności – powiedziała pani Bożena.

Wykład inauguracyjny zatytułowany „Aktywny Senior” wygłosiła Adriana Sulewska. Tuż po jego zakończeniu wszyscy studenci, wykładowcy, administracja starogardzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz zaproszeni goście ustawili się do wspólnego zdjęcia.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl