Seniorzy pokazali, że w zdrowym ciele zdrowy duch

Ponad 250 seniorów z 12-tu gminnych kół emeryckich i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej uczestniczyło w XII Spartakiadzie Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych. W sobotę 10 września na stadionie im. Kazimierza Deyny w Starogardzie oprócz rywalizacji czuć było ducha dobrej zabawy. Seniorzy pokazali, że wiek nie gra roli, gdy w zdrowym ciele – zdrowy duch.

W sobotnie przedpołudnie, 10 września już po raz dwunasty do Starogardu zjechali się emeryci i renciści z sąsiednich gmin, aby powalczyć o pierwsze miejsca, medale i tytuł najbardziej sportowej gminy.

Ruch jest lepszy od tabletek

Największe emocje wzbudziło obieranie jabłka na najdłuższą łupinę. Rywalizacja była bardzo zacięta. W konkurencji wystartowało 26 pań, które  obrały aż 51 jabłek. Zwyciężyła Janina Szarafin z gminy Skórcz.

Janina Szarafin obiera swoje "złote" jabłko.
Janina Szarafin obiera swoje „złote” jabłko.

Oprócz obierania jabłek, seniorzy rzucali lotką do tarczy, wbijali 10 gwoździ na czas, ścigali się na rowerach i w piciu napoju z puszki. Były też kręgle, rzut piłką do kosza i na odległość, marsz z kijkami oraz strzał na bramkę. Każdy uczestnik mógł wybrać dwie konkurencje indywidualne i jedną grę zespołową.

Pani Grażyna Soboń – Rożyńska z Lalkowych, reprezentantka gminy Smętowo Graniczne, wybrała w tym roku marsz z kijkami i obieranie jabłka. Zdradziła, że przed zawodami przygotowywała się przez tydzień, maszerując co dzień po 2 kilometry z psem.

– Od czterech lat przyjeżdżam do Starogardu na spartakiadę – powiedziała. – To wspaniała okazja do spotkania. Oczywiście rywalizujemy z innymi gminami, bo zależy nam na tym, aby Smętowo uzyskało jak najwięcej punktów, ale liczy się przede wszystkim dobra zabawa. Najbardziej lubimy taniec na koniec zawodów. Jak to zwykle się u nas mawia – ruch lepszy od tabletek – śmiejąc się dodała zawodniczka.

Jej koleżanka z gminy – Ewa Zamorowska to już stała bywalczyni imprezy. – Od 10 lat startuję i mam swoje małe sukcesy – pochwaliła się. – Trzy lata temu w jeździe na rowerze wywalczyłam srebrny medal, a w ubiegłym roku w obieraniu jabłka zdobyłam brąz. Mój wnuk żegnając mnie dzisiaj powiedział – babciu to jaki medal przywieziesz dzisiaj. Nie mogę go zawieść – powiedziała mieszkanka Leśnej Jani – będę walczyć.

Złoto dla Zblewa

Zwycięzcy XII Spartakiady Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych
Zwycięzcy XII Spartakiady Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych

Sportowy duch walki towarzyszył nie tylko zawodnikom z gminy Smętowo, która ostatecznie w klasyfikacji generalnej uplasowała się na trzecim miejscu. Najlepiej poradzili sobie reprezentanci gminy Zblewo, zdobywając tytuł najbardziej sportowego koła emeryckiego. Drugie miejsce zajął Osiek. Potem Kaliska, Starogard Gdański, Szlachta, Osieczna, Skórcz, Bobowo, MOPS, Kleszczewo , Borzechowo i Osówek.

Jak na prawdziwej olimpiadzie

Na widzach duże wrażenie zrobił przemarsz uczestników Spartakiady, którzy rozpoczęli zawody pochodem w olimpijskim szyku.

Władze miasta, gmin i powiatu pozdrawiają maszerujących sportowców-seniorów
Władze miasta, gmin i powiatu pozdrawiają maszerujących sportowców-seniorów

– Nie jest to olimpiada na miarę tej z Rio, ale wiem, że dla nas emerytów i rencistów ta jest najważniejsza – powiedział Jan Brdak przewodniczący Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Starogardzie Gdańskim. – Czujcie się tu swobodnie i bawcie się znakomicie – dodał.

Wspaniałej zabawy życzył też uczestnikom prezydent Janusz Stankowiak. Witając sportowców-seniorów, powiedział : – Zadajecie kłam stwierdzeniu, że na emeryturze to już tylko kapcie i telewizor. Jesteście wzorem do naśladowania dla młodych. Udowadniacie, że wiek nie ma znaczenia, ważny jest duch i siła. Podziękował też organizatorom Janowi Brdakowi oraz Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim.

Słodki finisz Spartakiady

Po indywidualnych konkurencjach rozemocjonowani sportowo uczestnicy mogli ochłonąć przy kawie i herbacie oraz czymś słodkim, o co zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kleszczewa. Organizatorzy zapewnili też wszystkim uczestnikom posiłek, a cale zawody zakończyły się wspólną zabawą. Od 12 lat taniec cieszy się największą popularnością wśród seniorów. Przed rywalizacją par tanecznych, uczestników spartakiady w radosny nastrój wprowadzili reprezentanci gminy Osiek, którzy przygotowali na tę okazję kilka piosenek, dowcipów i skeczy. Aż osiemnaście par rywalizowało o mistrzostwo parkietu w dwóch kategoriach – taniec dowolny i walc angielski. Ewa Ossowska i Wiesław Słomiński ze Zblewa wywalczyli złoto w walcu, a w tańcu dowolnym na najwyższym podium stanęli Ewa Łuczak i Stanisław Grabowski z Osieka.

Emerycka olimpiada zakończyła się tradycyjnie rozdaniem medali i nagród indywidualnych.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl