Seniorzy na start

300 seniorów z 14-tu gminnych kół emeryckich i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej uczestniczyło w XI Spartakiadzie Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych.

W sobotę 5.09 na stadionie im. Kazimierza Deyny w Starogardzie, gdzie seniorzy się spotkali, najważniejszy nie był sportowy wyczyn lecz dobra zabawa. Starsze osoby pokazały, że wiek nie gra roli, gdy w zdrowym ciele – zdrowy duch.

Najdłuższa łupina i 12 innych konkurencji

Obieranie jabłka na najdłuższą łupinę, rzut lotką do tarczy, wbijanie 10 gwoździ czy picie napoju z puszki na czas to kilka z 13 konkurencji, w których seniorzy rywalizowali o pierwsze miejsca i medale. Każdy uczestnik mógł wybrać sobie dwie konkurencje indywidualne i jedną grę zespołową. Ulubioną grą zespołową naszych seniorów jest taniec. Kola rywalizowały w dwóch kategoriach – taniec dowolny i walc angielski. Aż osiemnaście par rywalizowało o mistrzostwo parkietu.
Dużo emocji wzbudzili wyścig rowerowy na 400 metrów kobiet i mężczyzn. Zawodnicy startowali w parach. Do punktacji liczył się czas przejazdu jednego okrążenia stadionu. Rywalizacji towarzyszyła ogólna radość i spory doping kolegów i koleżanek. Pani Maria Malowana – emerytka ze Starogardu czekając na swoją kolej powiedziała:
Uwielbiam jeździć na rowerze. Dostałam rower jak odchodziłam na emeryturę. Jeżdżę prawie codziennie dla zdrowia, aby utrzymać ciało w dobrej kondycji i mieć lepsze samopoczucie. Polecam każdemu. Zapraszam też na naszą coroczną Spartakiadę, bo to nie tylko zawody to przede wszystkim znakomita zabawa i idealna okazja do spotkania i nawiązania nowych znajomości z rówieśnikami o podobnych pasjach i zainteresowaniach.

Jak na prawdziwej olimpiadzie

Na widzach duże wrażenie zrobił przemarsz uczestników Spartakiady, którzy zaczęli zawody pochodem w olimpijskim szyku. Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, który witał sportowców-seniorów, podkreślił, że wszyscy są wzorem do naśladowania. Podziękował organizatorom Janowi Brdakowi – Przewodniczącemu Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Starogardzie Gdańskim oraz Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim. Za to miejska radna Wioleta Strzemkowska – Konkolewska zagrzewała seniorów do walki, parafrazując słowa Jana Pawła II: Wiek nie ma znaczenia, ważne jest to co mamy w głowach i duszach bo dla nikogo czas się nie zatrzyma i już za kilkanaście lat ja stanę po drugiej stronie tej bieżni z Państwem w jednym szeregu do rywalizacji.

Słodki finisz Spartakiady

Rozemocjonowani sportowo uczestnicy mogli ochłonąć przy kawie i herbacie oraz czymś słodkim, o co zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kleszczewa.
Organizatorzy natomiast zapewnili wszystkim uczestnikom posiłek, a cale zawody zakończyły się wspólną zabawą.
W klasyfikacji grupowej na najwyższym podium stanęła drużyna ze Zblewa. Drugie miejsce zajęło koło z Kalisk, a na trzecim miejscu uplasowali się emeryci i renciści z Pinczyna.
Organizatorzy rozdali też wiele medali i nagród indywidualnych.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl