Seniorzy i osoby z niepełnosprawnością znów pod troskliwą opieką

Od 1 czerwca działalność wznawiają Dzienny Dom SENIOR+ Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Starogardzie Gdańskim. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników zajęć, oferowanych przez obie placówki, ich pracownicy przed powrotem do pracy poddani zostaną testom na obecność koronawirusa.

25 maja 2020 r. Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak spotkał się z dyrektorami zarządzającymi ośrodkami wsparcia dziennego Gminy Miejskiej tj. Dziennego Domu SENIOR+ Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Starogardzie Gdańskim.

Na spotkaniu omówiono stan przygotowań, które w placówkach zrealizowano, aby umożliwić powrót do zajęć i ponownie przyjąć uczestników w czasie trwania epidemii SARS-CoV-2. Mimo, że Wojewoda Pomorski dopuścił wznowienie zawieszonych zajęć z dniem 25 maja, wspólnie ustalono, że oba ośrodki w Starogardzie Gdańskim otwarte zostaną 1 czerwca.

-Z uwagi na specyficzne potrzeby uczestników korzystających na co dzień z oferty zajęć naszych placówek wsparcia, oba ośrodki musieliśmy starannie przygotować – w sposób przemyślany i oparty przede wszystkim na bezpieczeństwie zarówno uczestników jak i pracowników – poinformowała dyrektor MOPS Urszula Ossowska.

Procedury, które będą obowiązywać w placówkach, opracowano w oparciu o rekomendacje wydane przez Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Inspekcję Sanitarną oraz Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak podjął też decyzję, że dodatkowo – mając na uwadze to, co najważniejsze, a więc bezpieczeństwo seniorów i osób niepełnosprawnych – kadra obu placówek poddana zostanie testom na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Badania genetyczne metodą Real Time PCR przeprowadzone zostaną w sobotę w Przychodni Lekarskiej przy ul. Hallera. Testom podda się 6 pracowników Dziennego Domu Senior+ i 26 pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy.

-Nie możemy ryzykować, zwłaszcza że wśród podopiecznych dziennego Domu Senior + są osoby z grupy największego ryzyka zachorowań. Wyniki testów podobnie jak w przypadku pracowników oświaty będą znane już w niedzielę. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że w poniedziałek 1 czerwca do pracy stawią się zdrowi opiekunowie – powiedział prezydent.

– -Bardzo wyczekujemy dnia spotkania z naszymi podopiecznymi. To już 11 tygodni tylko wirtualnych i telefonicznych kontaktów, a w naszej pracy najważniejsza jest osobista relacja między uczestnikami i  terapeutami – dodaje Pani Aleksandra Formela dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy.