ŚDS przy ul. Pelplińskiej z windą

Firma Stella Sp.zo.o. ze Starogardu Gdańskiego wybuduje windę i klatkę schodową, czyli zlikwiduje bariery architektoniczne w budynku Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Pelplińskiej. Koszt inwestycji to 700 tys. zł. Prace mają zakończyć się w wakacje.

Miasto zapłaci 700 tys. zł za likwidację barier architektonicznych w budynku ośrodka wsparcia Gminy Miejskiej Starogard Gdański dla osób z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnych w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Prace w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Pelplińskiej w rozpoczęły się w marcu br. Wykonuje je lokalna firma Stella Sp. z o. o. W trakcie budowy jest nowa, samodzielna klatka schodowa na tyłach domu. Wybudowana zostanie winda, która zapewni mieszkańcom swobodną komunikację pomiędzy kondygnacjami budynku. Firma przebuduje też instalację elektryczną i wodociągową. Wszystkie pomieszczenia i sprzęty dostosowane zostaną do aktualnych wymagań p.poż. Pojawią się tam hydranty i oświetlenie awaryjnego. Remont ŚDS powinien zakończyć się w okresie wakacyjnym

– Ten remont był bardzo potrzebny, wręcz niezbędny z uwagi na wiek budynku, stan techniczny systemów instalacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych lub ich brak – mówi Aleksandra Formela dyrektor ŚDS. – Od dawna czuliśmy potrzebę dostosowania jego pomieszczeń do potrzeb naszych mieszkańców, aby mogli się swobodnie poruszać. Osoby niepełnosprawne stanowią bardzo zróżnicowaną grupę odbiorców nie tylko pod względem rodzaju i zakresu niepełnosprawności, lecz także pod względem ograniczeń motorycznych. To one determinują, utrudniają, ograniczają lub uniemożliwiają im samodzielne docieranie do poszczególnych instytucji, miejsc czy też pełnego udziału w życiu społecznym i kulturalnym. Instalacja windy usprawni im życie, a nam – opiekunom – ułatwi pracę. Przede wszystkim umożliwi prowadzenie terapii zajęciowej i treningów celowej aktywności dla wszystkich uczestników w tym tych najmniej sprawnych motorycznie, co cieszy nas najbardziej – dodała dyrektor ŚDS.

– Dostępność i likwidacja barier jakichkolwiek w tym architektonicznych zawsze niesie za sobą pozytywne skutki – podkreśla prezydent miasta Janusz Stankowiak. – Umożliwia zapobieganie pogłębianiu się niepełnosprawności i niweluje jej skutki. Zwiększa też niezależność niepełnosprawnych mieszkańców Starogardu Gdańskiego, co chyba jest najważniejsze dla tych osób. Naszym wspólnym celem jest dbanie o to, aby Starogard był miastem coraz bardziej przyjaznym do życia. Zmiany w ŚDS przy ul. Pelplińskiej jak najbardziej wpisują się w tę strategię, co mnie osobiście również bardzo cieszy – spuentował prezydent.

fot. Środowiskowy Dom Samopomocy